آتش بس دروغین سعودی، تشدید جنگ افروزی به جای توقف جنگ یمن

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران، گروه بین الملل: پس از آنکه ائتلاف متجاوز سعودی از آتش بس در یمن دم زد و متعاقب آن امپراتوری رسانه ای آن به تبلیغ آن پرداختند تا افکار عمومی را فریب بدهند اما در عمل تحولات دیگری رخ داد.

آتش بس دروغین سعودی، تشدید جنگ افروزی به جای توقف جنگ یمن

با وجود آتش بس اعلام شده از سوی ریاض؛ اما درگیری ها شدیدتر شد به گونه ای که گویی آتش بسی در کار نیست. در حالی که ائتلاف سعودی از پایبندی به آتش بس دم می زند اما مقامات انصارالله یمن تاکید می نمایند که نه تنها حملات هوایی و یورش های سعودی ها و مزدوران آنها انتها نیافته، بلکه طی روزهای جاری تشدید شده است. نَه صدها حمله هوایی از نهم آوریل گذشته تا به امروز گواهی بر آتش بس دارد نه تشدید درگیری ها در جبهه ها. صنعا شاهد شدیدترین حملات هوایی از دو سال قبل تا به امروز بوده است و درگیری ها در جبهه ها هم که قبلاً در سه محور محصور بود به هفت جبهه افزایش پیدا نموده است.

در واقع هنوز جوهر آتش بس اعلام شده ائتلاف متجاوز تحت سرکردگی آل سعود علیه یمن خشک نشده بود؛ تعیین شد که این طرح پوشالی و نمایشی و مضحک است که مثل همواره هیچ ارزشی ندارد.

گواه آن هم عدم توقف حملات هوایی و تشدید نبرد در همه جبهه های جنگ به جای توقف جنگ بود. طی روزهای گذشته و در واقع از شروع آتش بس ادعایی ائتلاف ضد یمن، بمباران مناطق مختلف یمن تشدید شده است و در جبهه های مختلف از جمله البیضاء، مارب و الحدیده و جبهه های مرزی حملات مزدوران ائتلاف سعودی بیشتر شده است.

مقامات انصارالله بر دروغین بودن آتش بس در یمن تاکید دارند که از جمله امروز ضیف الله الشامی سخنگوی دولت نجات ملی وابسته به انصارالله یمن تاکید نمود: هر زمان که متجاوزان می خواهند عملیات نظامی خود را در یمن افزایش دهند دست به فریب افکار عمومی در سطح یمن و دنیا می زنند.

وی اضافه نمود: متجاوزان مدعی هستند که به دنبال صلح بوده و مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل به یمن نیز برای آنکه تبدیل به پوششی در راستای فریب افکار عمومی به نفع متجاوزان گردد وارد عمل می گردد.

الشامی توضیح داد: سخنان گریفیتس واقعاً به سخنان سخنگوی ائتلاف متجاوزان نزدیک است و هیچ فرقی میان محتوای حرف های دو طرف وجود ندارد.

وی تأکید کرد: عملیات نظامی از سوی متجاوزان از زمان اعلام آتش بس ادعایی نسبت به قبل از آن افزایش یافته است. ما حق پاسخگویی به هرگونه تجاوز را برای خود محفوظ می دانیم و معتقدیم که طرح ارائه شده است انصارالله راه حل درست برای حل بحران یمن است.

اهداف پنهان آتش بس سعودی ها

این آتش بس پوشالی و نمایشی است و جز مانوری سیاسی از سوی دشمن مردم یمن نیست که به وسیله آن به دنبال اهداف خاص است. آنها به دنبال فریب افکار عمومی هستند تا نقشه های خود را به پیش ببرند.

به عبارتی هدف از آتش بس ادعایی ائتلاف سعودی، متوقف کردن پیروزی های عظیم نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در جبهه های جنگ و سد کردن پیشروی های آنها به ویژه پس از اینکه نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن پس از پاکسازی استان الجوف به دروازه های مآرب رسیده اند.

در واقع هدف از این آتش بس دادن فرصت و وقت بیشتر به مزدوران ائتلاف سعودی در یمن برای جبران شکست های پی در پی آنهاست به ویژه در استان الجوف و مآرب و جمع و جور کردن لشگر شکست خورده آنهاست.

این آتش بس جز طرح فریبنده و خطرناکی برای تشدید حملات و یورش های نظامی نیست؛ اما نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن دست به واکنش های ویرانگر علیه متجاوزان زده و می زنند و دست بسته در قبال این تحرکات خطرناک نمی مانند. نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن توان وارد کردن ضربات مهلک مشابه آنچه در 14 سپتامبر 2019 رخ داد را دارند و اینکه ضربات مهلکی به عمق مواضع دشمنان یمن وارد نمایند و روزهای آینده سرشار از غافلگیری های جدید یگان موشکی و پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن برای متجاوزان است.

قدر مسلم آن است که با گذشت چند سال از جنگی که ریاض علیه یمن به راه انداخته است اما نیروهای ائتلاف تحت سرکردگی ریاض ناتوان از رقم زدن سرنوشت جنگ به شکل نظامی هستند. با وجود حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آمریکایی ها از نیروهای سعودی اما عربستان راه به جایی نبرده است و فقط غیرنظامیان را هدف قرار می دهد. از سوی دیگر، حملات ارتش و کمیته های مردمی یمن به مناطق مختلف عربستان با پهپاد یا موشک های بالستیک متوقف نشده است. خریدهای تسلیحاتی از غرب به ویژه آمریکا تا به امروز نتوانسته است برای سعودی ها مؤثر واقع گردد و آنها روز به روز در برابر حملات ارتش و کمیته های مردمی یمن عاجزتر از قبل شده اند.

بهتر است که سعودی ها به جای ریختن پول به جیب آمریکایی ها و خریدهای تسلیحاتی و باج دادن به ترامپ در محاسبات خود تجدید نظر نمایند و به انتها جنگ یمن فکر نمایند. وقت آن رسیده است که مقامات سعودی دریابند که حساب باز کردن روی حمایت های آمریکا گزینه ای محکوم به شکست است. تکیه بر ترامپ و غرب جز بر باد دادن ثروت نفتی مردم عربستان نتیجه دیگری به دنبال ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 356

به "آتش بس دروغین سعودی، تشدید جنگ افروزی به جای توقف جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس دروغین سعودی، تشدید جنگ افروزی به جای توقف جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید