اپل برای ساخت لنز پریسکوپی آیفون در حال تحقیق است

به گزارش مجله پزشکی، اپل به تازگی پتنتی را ثبت نموده است که نشان می دهد این شرکت به شدت در حال تحقیق برای توسعه دوربینی تاشو (پریسکوپی) برای استفاده در آیفون است. گزارش های مطرح شده نشان می دهند که گویا اپل در حال توسعه دوربینی تاشو برای آیفون های بعدی است. همچنین گزارش هایی به تازگی منتشر شده اند که نشان می دهند این شرکت به دنبال پیدا کردن تأمین کننده ای برای لنز های پریسکوپی خود است.

اپل برای ساخت لنز پریسکوپی آیفون در حال تحقیق است

بعد از منتشر شدن این اطلاعات، پتنتی به تازگی توسط اپل ثبت شده است که به خوبی نشان می دهد این شرکت در زمان توسعه و تحقیق بر روی این نوع لنز ها چه فکری را در سر خود دارد.

در گذشته گزارش هایی منتشر شده بودند که نشان می دادند استفاده از دوربین های دارای لنز های تاشو باعث می گردد که برجستگی ماژول دوربین قرار گرفته در پشت آیفون ها کاهش پیدا کند. البته باید بگوییم که اپل سال هایی زیادی است در حال تحقیق در این زمینه است و تا به امروز چندین پتنت را هم در این زمینه ثبت نموده است.

پتنت جدیدی که اپل ثبت نموده است دارای عنوان دوربینی دارای دو المان برای خم کردن جهت نور است. در این پتنت به طور ویژه ای به این موضوع اشاره شده است که در زمان توسعه یک دوربین باید بتوان تعادل میان دو پارامتر یعنی بهبود دوربین و حفظ اندازه کوچک آن برای استفاده در آیفون یا آیپد را بر قرار کرد.

در این پتنت آمده است: ظهور دستگاه های کوچک و قابل حمل با قابلیت انجام کارهای مختلف مانند گوشی های تلفن همراه یا تبلت ها باعث شده است که تقاضا برای استفاده از دوربین هایی با رزولوشن بالا، کوچک و سبک وزن که قادر به ثبت عکس های با کیفیت و با رزولوشن بالا باشند، افزایش پیدا نموده است. همچنین این دوربین ها برای دستیابی به این خصوصیات باید دارای عدد گوشدگی دیافراگم کوچکی باشند.

در ادامه این پتنت می گوید: استفاده از تکنولوژی های مرسوم در زمان توسعه دوربین دارای محدودیت هایی است. استفاده از دوربین های مرسوم در این دستگاه ها باعث می گردد که دوربین به کار رفته در این دستگاه ها تنها بتواند که عکس هایی را با رزولوشن پایین یا با کیفیت پایین، در مقایسه با دوربین های عظیمتر و با کیفیت بالاتر، ثبت کند.

اپل می گوید کار هایی که در زمان توسعه یک دوربین باید انجام گردد این است که باید از یک سنسور ثبت عکس که دارای پیکسل های کوچکی است به همراه با یک سیستم لنز کامپکت استفاده کرد. اما بعد از توسعه این دوربین ها، رفته رفته تقاضا برای نمونه های بهتر و دارای کیفیت بالاتر افزایش می یابد.

این پتنت ادامه می دهد رفته رفته انتظار کاربران افزایش می یابد که این دوربین های کوچک باید دارای سنسور های ثبت عکسی باشند که یا رزولوشن بالایی دارد یا پیسکل های تشکیل دهنده آن ها دارای اندازه عظیمی است؛ انجام یک یا هر دوی این کار ها باعث می گردد که احتیاج به توسعه سنسور هایی با اندازه عظیمتر باشد. در کنار انجام اینکار، باید ارتفاع این ماژول دوربین به گونه ای باشد که بتوان به راحتی از آن در دستگاه های قابل حملی مانند تلفن همراه یا تبلت استفاده کرد.

طرح مطرح شده توسط اپل در واقع نشان دهنده یک سیستم لنز است که به گونه ای برای استفاده در دوربین طراحی شده است که دارای منشور یا آینه قرار گرفته در بدنه آیفون است که این منشور یا آینه می تواند بر روی یک یا تعداد بیشتری محور به طور آزادانه حرکت کند.

  • اپل با دوربین پریسکوپی عظیم نمایی اپتیکال آیفون را افزایش می دهد

با وجود اینکه این پتنت ثبت شده توسط اپل ترکیب مختلفی از انواع لنز ها و تعداد لنز ها را توصیف می نماید، اما به طور کلی طرح اپل از یک ایده اصلی پیروی می نماید.

در این پتنت در توصیف این سیستم دوربین آمده است: دوربین توسعه داده شده ممکن است دارای یک جزء فعال کننده باشد که وظیفه حرکت سیستم لنز ها را بر عهده داشته باشد. این پتنت همچنین ادامه می دهد که این سیستم دوربین دارای دو المان برای خم کردن جهت نور است (مانند دو منشور یا یک منشور و یک آینه) و می توانند که قابلیت زوم مناسبی را همان گونه که از لنز های پریسکوپی انتظار می رود، ارائه دهد. این سیستم دوربین همچنین دارای لرزشگیر تصویر اپتیکال برای دوربین در هنگام ثبت تصاویر است.

مخترع این پتنت جدید اپل Yuhong Yao است. این شخص در گذشته هم پتنت های مختلفی را درباره موضوع مشابه این پتنت به ثبت رسانده است. از جمله پتنت های ثبت شده توسط این شخص می توان به سری پتنت های ثبت شده درباره سیستم لنز های تاشو متشکل از سه، چهار یا پنج لنز منعکس کننده نور اشاره نمود.

  • دوربین پریسکوپی چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

منبع: Appleinsider

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 875

به "اپل برای ساخت لنز پریسکوپی آیفون در حال تحقیق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل برای ساخت لنز پریسکوپی آیفون در حال تحقیق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید