بایدن: تغییرات چشمگیری در روابط واشنگتن-ریاض در راه است

به گزارش مجله پزشکی، به گزارش خبرنگاران، جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا در گفتگو با شبکه یونیویژن نیوز مدعی شد در صحبتی که روز پنجشنبه با ملک سلمان پادشاه سعودی داشته است، به او هشدار داده که تغییرات چشمگیری در روابط واشنگتن-ریاض در راه است.

بایدن: تغییرات چشمگیری در روابط واشنگتن-ریاض در راه است

وی همچنین مدعی شد که خطاب به ملک سلمان گفته است که برای تعامل با آمریکا، عربستان باید با نقض حقوق بشر در این کشور مقابله کند.

بایدن در ادامه این ادعا اضافه نمود: به پادشاه سعودی اطلاع داده ام که تغییرات گسترده در روابط واشنگتن با ریاض را جمعه (روز گذشته) و دوشنبه هفته آینده اعلام می کنم و اینکه ریاض به خاطر نقض حقوق بشر بازخواست خواهد شد.

این ادعای بایدن در حالی است که روز گذشته، دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا، گزارشی را منتشر کرد که حاکی از آن است که قتل جمال خاشقجی منتقد سعودی که در سال 2018 در کنسولگری عربستان واقع در شهر استانبول ترکیه رخ داد؛ با تائید محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، اجرا شده است.

اما نکته جالبی که در گزارش های وبگاه پولیتیکو و شبکه سی ان ان به آن اشاره شده این است که بایدن علیرغم ادعایی که درباره حمایت از حقوق بشر دارد؛ قصد تحریم بن سلمان را ندارد حال آنکه دولت واشنگتن در چند اقدام نمایشی و البته پر هیاهو، برای 76 تبعه سعودی محدودیت های ویزا صادر کرد و ژنرال احمد العسیری و نیروهای واکنش سریع عربستان سعودی را هم طبق قانون ماگنیتسکی در فهرست تحریم ها قرار داد.

آنگونه که از شواهد بر می آید، دولت بایدن با این برخورد گزینشی که با عاملان و آمران قتل خاشقجی دارد، بیشتر دنبال باج دریافت از ریاض است تا اجرای عدالت!

البته، وزارت خارجه عربستان هم شامگاه جمعه در بیانیه ای این گزارش را توهین آمیز تلقی کرده و آن را به صورت کامل رد کرد.

خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

با این حال، پادشاهی سعودی پیوسته اتهام ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، بویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد کرده است. در سپتامبر 2020، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون صادر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 920

به "بایدن: تغییرات چشمگیری در روابط واشنگتن-ریاض در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: تغییرات چشمگیری در روابط واشنگتن-ریاض در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید