تداوم شکست های عربستان در الحدیده، معادله جنگ باز هم به نفع انصارالله چرخید

به گزارش مجله پزشکی، هم زمان با پیشروی نیروهای انصارالله در منطقه استراتژیک مأرب، منابع آگاه از شکست های پی درپی مزدوران وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه الحدیده خبر دادند.

تداوم شکست های عربستان در الحدیده، معادله جنگ باز هم به نفع انصارالله چرخید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علی رغم تلاش های فراوان مزدوران وفادار به ائتلاف متجاوز سعودی برای به دست گرفتن ابتکار عمل نبرد در الحدیده، در پی عقب نشینی شبه نظامیان مورد حمایت امارات از منطقه ها جنوبی این شهر، ضد حملات نیروهای صنعا علیه شبه نظامیان مورد حمایت ابوظبی ، موجب شد تا بار دیگر معادله درگیری به نفع انصارالله تغییر کند.

عناصر موسوم به نیروهای مشترک وابسته به ائتلاف سعودی- اماراتی اخیراً عقب نشینی بزرگی در جبهه های ساحل غربی پس از درگیری های گسترده در جبهه های جنوب حدیده یعنی کحیس والجراحی و گذرگاه العدین ومقنبة داشتند. این عقب نشینی گسترده بعد از آن رخ داد که نیروهای انصارالله پیروز شدند مزدوران ائتلاف متجاوز را در یک تله مرگبار محاصره کنند، محاصره ای که 4 روز طول کشید و بعد از آن مزدوران سعودی مجبور شدند تسلیم گشته و میدان را ترک کنند.

این سناریو طی دو روز گذشته نیز تکرار شد. الاخبار به نقل از منابع محلی در ساحل غربی گزارش داد که تیپ دوم العمالقه به فرماندهی حمدی شکری وابسته به ائتلاف سعودی از مواضع خود در منطقه سقم در شرق حیس در جنوب الحدیده عقب نشینی کرده است.

این منابع افزودند که سایر تیم های وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی در جنوب الحدیده نیز در حال آماده شدن برای تخلیه مواضع خود هستند؛ جایی که تیپ نهم العمالقه هفته گذشته تجهیزات سنگین خود را به ارتش و کمیته های مردمی یمن تحویل داده و از همه منطقه ها تحت سیطره خود در حومه حیس عقب نشینی کرد تا به منطقه الخوخه برشود.

همچنین از زمان تشدید تنش ها بعد از عقب نشینی شبه نظامیان وفادار به امارات از جنوب شهر الحدیده در اواسط ماه گذشته، تیپهای العمالقه شمار زیادی از فرماندهان و عناصر خود را در درگیری با نیروهای انصارالله از دست داده اند.

شبه نظامیان وابسته به تیپ های العمالقة پیش از این وعده داده بودند که نبرد را از جنوب الحدیده به منطقه مرکزی یمن یعنی استان های تعز و اب و ذمار و ریمه منتقل کنند؛ اما با تشدید حملات از سوی ارتش و کمیته های مردمی یمن در منطقه ها ساحلی روبرو شدند که شکست سنگینی برای مزدوران سعودی به همراه داشت.

همچنین منابع نظامی از کمین نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه مزدوران وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی در شرق شهر راهبردی مأرب خبر دادند. این منابع گفتند که در جریان این کمین، ده ها نفر از نیروهای وابسته به دولت مستعفی و حزب اخوانی الاصلاح کشته و زخمی شدند. این کمین در اطراف منطقه کری در مأرب اجرا شده است.

منابع مذکور می گویند نیروهای دولت مستعفی قصد داشتند از مزدوران حاضر در منطقه کری حمایت کنند و قبل از انجام عملیات، به آنان گفته نشده بود که احتمال دارد این منطقه از طریق نیروهای یمنی آزاد شود و همین مسئله باعث شد که در دام کمین نیروهای یمن بیافتند. به گفته این منابع، نیروهای یمنی بامداد یکشنبه پیروز شدند این منطقه را آزاد کنند.

حجم و دایره نبرد مأرب به گونه ای است که انتظار می رود فقط در مأرب یا ساحل غربی منحصر نماند و به همه جبهه ها توسعه یابد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1339

به "تداوم شکست های عربستان در الحدیده، معادله جنگ باز هم به نفع انصارالله چرخید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم شکست های عربستان در الحدیده، معادله جنگ باز هم به نفع انصارالله چرخید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید