تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط سخت واردات

به گزارش مجله پزشکی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه توسعه شبکه ارتباطی کشور بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست، گفت: انتظار داریم فضایی ایجاد گردد که نیازهای بازار را در شرایط امن تامین کنیم، در غیر این صورت تامین تجهیزات به دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت های ارتباطی کشور با تهدید روبرو می شوند.

تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط سخت واردات

محمدباقر اثنی عشری در مراسم روز جهانی ارتباطات که با حضور اسحاق جهانگیری -معاون اول رئیس جمهوری- و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار گردید، اظهار کرد: در زمان فراگیری بحران کرونا ما بدون استفاده از قوه قهریه توانستیم مردم را در خانه نگه داریم که این موضوع بدون وجود بستر مناسب فناوری اطلاعات ممکن نبود. مردم در قرنطینه توانستند بر بستر یک شبکه نسبتا پایدار احتیاجهای خود را از قبیل آموزش، دیدوبازدید و انجام کارهای روزمره را رفع نمایند. اکنون می دانیم که پس از سرانجام این بحران نیز مردم به دوران پیش از کرونا برنخواهند گشت.

وی با اشاره به صندلی سازمان نظام صنفی رایانه ای در شرایط کنونی، گفت: سازمان نظام صنفی با 18 هزار عضو یکی از عظیمترین تشکل های مالی است که از خانواده 250 هزار نفری شاغلان در سراسر کشور تشکیل شده و شامل اپراتورها، شرکت های نرم افزار، سخت افزار و تجارت الکترونیکی است که همگی یاری کردند تا مردم در دوران بحران بتوانند از خدمات در خانه های خود بهره مند شوند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه در سال 1397 نرخ رشد مالی در کشور منفی 9.6 درصد اعلام شد اما رشد در صنعت فناوری اطلاعات به رقم 6.4 درصد رسید و این فرایند در سال 1398 هم ادامه داشت، اضافه نمود: بعد از سال 1359 و با خروج آخرین شرکت عظیم امریکایی هیچ شرکت دیگری به ایران نیامد، هرچه که ساخته شد توسط خود مردم و بخش خصوصی ساخته شد. رشد صنعت فناوری اطلاعات در حالی اتفاق افتاده که تحت تحریم ها و محدودیت های شدید بوده ایم.

اثنی عشری با تاکید به موقعیت خاصی که بر اثر فراگیری بحران کرونا در کشور پیش آمده است، ادامه داد: ما دو خواسته معین از دولت داریم. در حوزه ما حدود 83 درصد شاغلان در شرکت های کوچک و متوسط تخصص محور مشغول هستند و این شرکت ها به شدت در مقابل بحران آسیب پذیرند و دولت پیش از اینکه شرکت ها هیچ گونه دریافتی از کارفرمایان خود داشته باشند، تمام مطالبات خود شامل مالیات و عوارض و غیره را می گیرد.

دولت به جای اعطای وام، حق بیمه شرکت ها را پرداخت کند

وی ادامه داد: در شرایطی که ما پیش از کرونا هم پیش بینی سال سختی را می کردیم، اکنون اوضاع این شرکت ها حتی بسیار دشوارتر از چیزی است که پیش بینی می شد. انتظار داریم که دولت تسهیلاتی برای این شرکت ها در نظر بگیرد. اگر این شرکت ها از بین بفرایند بخش مهمی از سرمایه های انسانی از کشور خارج می گردد. بخش بسیار کمی از وام هایی که وعده داده شده، محقق شده اما ما راهکار هایی پیشنهاد دادیم و خواستیم دولت به جای وام، حق بیمه شرکت ها را پرداخت کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه ما توانستیم شبکه ارتباطی کشور را با یاری واردات و فراوری داخل پایدار نگه داریم، اضافه نمود: اما واقعیت این است که شبکه احتیاج به توسعه دارد و این توسعه بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست. در ابتدای سال ما با ممنوعیت واردات تجهیزاتی مانند پردازشگر روبرو شدیم که بازار را به شدت ملتهب کرد. در این مورد ما مکاتباتی با وزارت صنعت کردیم که خوشبختانه همکاری شد و این خطای انسانی رفع شد.

اثنی عشری با بیان اینکه ما در کشور تا به امروز با کمبود سخت افزار روبرو نبودیم و همکاران ما همواره تجهیزات را تامین نموده اند و همواره هم از ارز بازار استفاده نموده ایم، اظهار کرد: اکنون مشکل ما در بانک مرکزی و نحوه تخصیص ارز است. انتقال پول و تخصیص ارز اکنون با مشکل روبرو شده. ما به دنبال سهمیه بندی نیستیم و معتقدیم سهمیه بندی فساد می آورد. اما انتظار داریم فضایی ایجاد گردد که احتیاجهای بازار را در شرایط امن تامین کنیم، در غیر این صورت تامین تجهیزات به دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت های ارتباطی کشور با تهدید روبرو می شوند.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: برای توسعه ارتباطات باید 100 برابر بودجه فعلی سرمایه گذاری کرد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 420

به "تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط سخت واردات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط سخت واردات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید