توضیحات وزارت خارجه درباره حضور هیات طالبان در تهران

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سفر هیأت سیاسی طالبان به ایران و اهمیت تحقق صلح در افغانستان برای کشورمان گفت ما برای صلح افغانستان سرمایه گذاری زیادی نموده ایم.

توضیحات وزارت خارجه درباره حضور هیات طالبان در تهران

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هیأت سیاسی طالبان بامداد روز سه شنبه وارد تهران شد و قرار است در طول این سفر با تعدادی از مسئولان کشورمان از جمله شخص وزیر خارجه و نماینده ویژه وزیر خارجه در امور افغانستان رایزنی و گفت و گوهایی داشته باشد، توضیح داد: طی روزهای گذشته نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور افغانستان گفت وگوهای ویژه ای را با همتایان روسی و آلمانی خود، همچنین نماینده سازمان ملل در امور افغانستان، وزیر خارجه افغانستان و همچنین آقای عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان داشته است.

وی با بیان اینکه در این سفر سعی می کنیم ابعاد مختلف و مرتبط با مذاکرات صلح افغانستان و کوشش برای تحقق صلح پایدار در این کشور را مورد آنالیز قرار دهیم، اضافه نمود: ما برای تحقق صلح در افغانستان سرمایه گذاری زیادی نموده ایم. در طول سالیان گذشته ملت ایران میزبان تعداد زیادی از افغانستانی های عزیز بوده است و ما امیدواریم که شرایطی فراهم گردد که هرچه زودتر شاهد یک افغانستان با ثبات، پر از صلح و آرامش باشیم. افغانستانی که تمام افغانستانی های عزیز بتوانند فارغ از قوم، مذهب و نژاد در کنار هم زندگی نمایند و آنچه که به عنوان دستاورد ملت افغانستان طی این سال ها به دست آمده در پی این فرایند حفظ گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سفر اخیر هیأت طالبان به ایران ربطی به تغییر دولت آمریکا و نوع نگرش این کشور به موضوع طالبان و افغانستان دارد، گفت: موضع ایران در ارتباط با موضوع افغانستان متکی بر آنچه که در واشنگتن رخ می دهد چه آن زمانی که دولت ترامپ سراسیمه در حال بعضی از اقدامات بود و چه اکنون، نیست. ما همیشه تأکید نموده ایم که برگزاری گفت وگوهای بین الافغانی تنها راه تحقق صلح پایدار در افغانستان است که البته در این راستا باید دستاوردها و مجاهدات مردم افغانستان در این سال ها نیز حفظ گردد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آمریکا چاره ای ندارد به جز اینکه به سال ها دخالت و تجاوز خود در امور منطقه از جمله افغانستان سرانجام دهد و با خروج مسئولانه و متعهدانه خود مقداری از آلام و دردهای مردم منطقه از جمله افغانستان را کاهش دهد.

وی همچنین در خصوص مذاکرات ایران و دولت بایدن و بعضی از اظهارنظرهایی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: همان طور که بارها گفته ایم موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است. ایالات متحده به عنوان ناقض قطعنامه 2231 سازمان ملل و برجام باید به تمام بدعهدی های خود سرانجام دهد و تحریم ها علیه ایران را به صورت موثر برطرف کند. چنانچه ما به قبل از20 ژانویه 2017 برگردیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 866

به "توضیحات وزارت خارجه درباره حضور هیات طالبان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات وزارت خارجه درباره حضور هیات طالبان در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید