جدیدترین شیوه تشخیص آلودگی ویروس کرونا ارائه شد خبرنگاران

به گزارش مجله پزشکی، به گفته مهندسان دانشگاه رایس، کرونا ویروس در کمتر از 55 دقیقه با کمک نانوذرات مغناطیسی برنامه ریزی شده و یک ابزار تشخیصی که به تلفن همراه متصل می شود، قابل تشخیص است.

جدیدترین شیوه تشخیص آلودگی ویروس کرونا ارائه شد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، پیتر لیلهوج مهندس مکانیک دانشگاه رایس یک تراشه میکروسیالی به اندازه تمبر تولید کرده است که غلظت پروتئین نوکلئوکپسید (N) کرونا را در سرم خون اندازه گیری می کند، خونی که از یک خراش انگشت استاندارد به دست آمده است.

نانوذرات موجود در تراشه به پروتئین نوکلئوکپسید (N) متصل می شود، این پروتئین نشانگر زیستی کووید 19 است و تراشه سیگنال این اتصال را به یک حسگر الکتروشیمیایی منتقل می کند که می تواند مقدار کمی از نشانگر زیستی را تشخیص دهد. محققان معتقداند که روش آن ها در مقایسه با تست PCR مبتنی بر سواب بسیار ساده تر است.

پیتر لیلهوج می گوید: آنچه در مورد این دستگاه جالب توجه است این است که به آزمایشگاه نیاز ندارد. شما می توانید کل آزمایش را انجام دهید و نتایج را در سایت جمع آوری، کلینیک یا حتی داروخانه به دست آورید. کل سیستم به راحتی قابل حمل و استفاده آسان است.

سیستمی که توسط مهندسان دانشگاه رایس ساخته شده است از یک تراشه میکروسیالی به اندازه تمبر استفاده می کند که غلظت پروتئین نوکلئوکپسید کرونا را در خون در کمتر از یک ساعت اندازه گیری کرده و تشخیص می دهد.

محققان این پروژه پیش از این، سامانه های مشابه ای را برای کار هایی نظیر تشخیص مالاریا توسعه داده بودند، اما این ابزار جدید به یک سیستم تشخیص کمی پیچیده مجهز است که نتایج کمّی و دقیق را در مدت زمان کوتاهی ارائه می دهد. برای آزمایش دستگاه، آزمایشگاه از نمونه های اهدا شده سرم از افراد سالم و سایر افراد مبتلا به کرونا استفاده کرد.

لیلهوج می گوید که هنگام استفاده از سرم کامل، فرآیندی طولانی تر و نتایج دقیق تری به همراه دارد. محققان دریافتند که 55 دقیقه زمان برای تشخیص پروتئین کرونا در غلظت های کم 50 پیکوگرم در میلی لیتر در سرم کامل کافی است. این ریزتراشه می تواند پروتئین N را در غلظت های پایین تر، با 10 پیکوگرم در میلی لیتر، فقط در 25 دقیقه با سرمی که 5 برابر رقیق شده، تشخیص دهد. یک تلفن همراه و یک پتانسیواستات پلاگین قادر به تشخیص پروتئین با غلظت 230 پیکوگرم برای کل سرم است.

از لوله بسیار کوچک برای رساندن نمونه به تراشه استفاده می شود، سپس از آهن ربایی استفاده می شود تا نانوذرات را به سمت حسگر الکتروشیمیایی پوشانده شده با آنتی بادی های گیرنده هدایت کند. نانوذرات به آنتی بادی های گیرنده متصل می شوند و جریانی متناسب با غلظت نشانگر زیستی در نمونه، تولید می کنند. پتانسیواستات جریان را خوانده و سیگنالی را به برنامه تلفن ارسال می کند. اگر نشانگر های زیستی کووید 19 وجود نداشته باشد، نانوذرات به حسگر متصل نمی شوند و از داخل تراشه شسته می شوند.

لیلهوج می گوید: تولید این تراشه های میکروسیال یا تطبیق آن ها با سویه های جدید کووید 19 برای صنعت سخت نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 948

به "جدیدترین شیوه تشخیص آلودگی ویروس کرونا ارائه شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین شیوه تشخیص آلودگی ویروس کرونا ارائه شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید