خبرنگاران 15 متر مکعب آب سد ماملو به سمت دشت ورامین رهاسازی شد

به گزارش مجله پزشکی، تهران - خبرنگاران- معاون شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان تهران از رها سازی 15 متر مکعب بر ثانیه آب سد ماملو به سمت دشت ورامین خبر داد.

خبرنگاران 15 متر مکعب آب سد ماملو به سمت دشت ورامین رهاسازی شد

حجت الله پاچیده روز دوشنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: به منظور کنترل مخزن سد ماملو، مدیریت سیلاب، تغذیه سفره های زیرزمینی و آبیاری اراضی پائین دست دشت ورامین، 15 متر مکعب بر ثانیه آب از سد ماملو به دشت ورامین رها سازی شد.

وی افزود: رها سازی آب سد ماملو همه ساله در زمان افزایش میزان بارش نزولات جوی و ترسالی به سمت دشت ورامین انجام می شده و در برخی از سال ها بیش از این میزان نیز آن رها شده است.

وی شرح داد: هم اکنون دریچه های پائینی سد ماملو باز شده و گل آلود بودن آب به دلیل تخلیه رسوبات سد ماملو است.

پاچیده اظهار کرد: بخشی از این آب وارد حوضچه های تغذیه مصنوعی سفره های زیر زمینی جمال آباد و منطقه خسرو در شمال محور امام رضا(ع) شده و بخشی نیز به آبیاری اراضی دشت ورامین اختصاص پیدا می کند.

وی با اشاره به بارش های بسیار خوب شب گذشته افزود: بخشی از آب های سطحی گل آلود منطقه قیامدشت به کانال انتقال پساب جنوب تهران وارد شده که این امر باعث گل آلود شدن آب در کانال های انتقال آب ورامین شده که نگرانی بابت آن وجود ندارد.

معاون شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان تهران گفت: در حال حاضر سد ماملو از نظر انباشت آب مسئله ای ندارد و ظرفیت خالی سد آمادگی جذب سیلاب های آینده را دارد.

دشت ورامین شامل شهرستان های ورامین، پیشوا و قرچک بیش از یک صدهزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که به دلیل محدودیت های منابع آبی، حدود 60 هزار هکتار آن زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی می رود.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 288

به "خبرنگاران 15 متر مکعب آب سد ماملو به سمت دشت ورامین رهاسازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 15 متر مکعب آب سد ماملو به سمت دشت ورامین رهاسازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید