در چه صورت مهریه نصف می گردد؟

به گزارش مجله پزشکی، مهریه از جمله مهم ترین حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می گیرد.

در چه صورت مهریه نصف می گردد؟

از جمله مهم ترین حقوقی که زن به موجب عقد نکاح به دست می آورد، مهریه است. مهریه در واقع اقتصادی است که مرد پرداخت آن به زن را بر عهده می گیرد و هر زمان که زن بخواهد قابل مطالبه است، اما در شرایطی، زن نمی تواند تمام مهریه را مطالبه کند، بلکه بر اساس مقررات قانونی نصف مهریه به وی تعلق می گیرد. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز موارد نصف شدن مهریه می پردازیم.

موارد نصف شدن مهریه

به موجب ماده 1082 قانون مدنی به مجرد عقد، زن مالک مهریه می گردد و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن کند. بر اساس این ماده، مالکیت زن بر مهریه از همان لحظه ای که عقد نکاح خوانده شد، حاصل می گردد. از جمله آثاری که مالکیت زن بر مهریه دارد آن است که می تواند اقدام به بخشیدن مهریه نموده و یا آن را مطالبه کند که در این حالت مرد موظف به پرداخت مهریه می گردد، اما در بعضی از موارد با توجه به بعضی از مواد قانون مدنی، در شرایطی مهریه زن نصف می گردد و به جای کل مهریه تنها نیمی از مهریه معین شده به زن پرداخت می گردد.

طلاق قبل از رابطه زناشویی

مالکیت زن بر مهریه از لحظه عقد، مالکیتی متزلزل است و با نزدیکی میان زن و مرد کامل می گردد. بر اساس ماده 1092 قانون مدنی، هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، مستحق نصف مهریه خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد، می تواند مازاد بر نصف را پس بگیرد. یکی از شرایط نصف شدن مهریه، طلاق قبل از نزدیکی است. در این صورت، چون نزدیکی میان زن و مرد رخ نداده است، زن تنها مستحق نصف مهریه خواهد بود.

بذل تمام مدت در عقد موقت

یکی دیگر از موارد نصف شدن مهریه بر اساس ماده 1097 قانون مدنی در عقد موقت است. بر اساس این ماده در نکاح منقطع هرگاه شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهریه را بدهد. بر اساس این ماده، در صورتی که مرد در عقد موقت یا صیغه قبل از وقوع رابطه زناشویی تمام مدت صیغه را به زن ببخشد یا بذل مدت کند، باید نصف مهریه را به زن بدهد.

فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد

بر اساس ماده 1101 قانون مدنی، هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ گردد، زن حق مهریه ندارد؛ مگر در صورتی که موجب فسخ، ناتوانی جنسی مرد (عنن) باشد که در این صورت، با وجود فسخ نکاح، زن مستحق نصف مهریه است. بر این اساس، اگر زن قبل از رابطه زناشویی از ناتوانی جنسی مرد مطلع گردد، می تواند اقدام به فسخ نکاح کند و در این شرایط حق دریافت نصف مهریه را خواهد داشت.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 707

به "در چه صورت مهریه نصف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چه صورت مهریه نصف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید