سیستم حکمرانی، می تواند ما را از پا در آورد، آمادگی وزارت نیرو برای تفویض اختیارات

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران/کرمان وزیر نیرو گفت: باید بعد از چهار دهه جمع بندی داشته باشیم که چرا در این عرصه نسبت به سایر عرصه ها دستاوردهای چشمگیری نداشتیم. جنگ ما را از پا درنیاورد و تحریم نیز در نمی آورد و آنچه که می تواند نقطه آسیب جدی ما باشد سیستم حکمرانی ما است و برای آن چاره و اندیشه ای کرد.

سیستم حکمرانی، می تواند ما را از پا در آورد، آمادگی وزارت نیرو برای تفویض اختیارات

رضا اردکانیان شامگاه دوشنبه نهم دیماه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان اظهار کرد: اصلی ترین چالش و نقطه ضعف ما در عرصه توسعه و پیشبرد کارها، سازمان حکمرانی و اداری ماست.

وی با اشاره به اینکه مسائل و مسائلی که مطرح شد مربوط به همکاری های بین بخشی است، اضافه کرد: به راحتی می توان اثبات کرد هدف های اشتغال، معیشت، صادرات و... هدف های بین بخشی است و بخش های مختلف باید با هم همکاری داشته و توفیقشان در گرو کار همساز با یکدیگر باشد.

با ابزارهای شدیدا بخشی می خواهیم کار بین بخشی انجام بدهیم!!

اردکانیان توضیح داد: ابزارهای ما عموما، ابزارهای بخشی است و مشکل از همینجا خود را نشان می دهد؛ با یکسری ابزار شدیدا بخشی می خواهیم کار بین بخشی انجام بدهیم و این موضوع در گستره سازمان حکمرانی ما در کشور است.

وی با اشاره به اینکه حتی ساز و کارهای نظارت های ما نیز بخشی است، بیان نمود: تصمیم گیری ها نیز بخشی است و دولت تصمیم گیری بخشی دارد؛ دولت آنجایی است که تصمیمات من و وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان محیط زیست، وزیر صمت و ... به هم تنیده باشد و به قدری به این مشکل دامن زده ایم که حتی دستگاه های معدودی که ماهیتا بین بخشی هستند، گرایشات شان بخشی شده است.

جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان کرمان با تاکید بر اینکه تا جایی که به سمت برطرف این مشکل نرویم، گرفتاری ها وجود دارد و وقت زیادی از ما می گیرد، با اشاره به اهمیت وقت و زمان اضافه کرد: احساس می کنم کرمان از استان هایی است که به دلیل توجه بهتر به این موضوع، عرصه های بین بخشی در آن قوی تر است.

اردکانیان اظهار کرد: باید بعد از چهار دهه جمع بندی داشته باشیم که چرا در این عرصه نسبت به سایر عرصه ها دستاوردهای چشمگیری نداشتیم. جنگ ما را از پا درنیاورد و تحریم نیز در نمی آورد و آنچه که می تواند نقطه آسیب جدی ما باشد سیستم حکمرانی ما است و برای آن چاره بکنیم.

لزوم تفویض اختیارات همراه با مسئولیت

وی توضیح داد: بنده معتقدم با به رسمیت شناختن این مسئله، سعی کنیم مجموعه های میان بخشی خود از جمله استانداری ها را تقویت نموده و اجازه ندهیم استانداران ما و همکاران آن به سمت یک بخش بودن گرایش پیدا نموده که در این راستا یک راه آن تفویض اختیار همراه با مسئولیت است.

وزیر نیرو بیان نمود: آمادگی کامل داریم و از وزارت نیرو شروع می کنیم و توان تفویض اختیار را دارم. تفویض اختیار سطح توسعه یافته تری از مدیریت است و ما درصدد این هستیم تا جایی که توان داریم، همکاران را در دولت متقاعد کنیم، برای چارچوب طرح ها و برنامه های استان اختیارات بیشتری به استان منتقل کنیم.

وی با اشاره به مسائل مطرح شده و درخواست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان اضافه کرد: باید یک یا دو جلسه در تهران با حضور استاندار کرمان و ریس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار کنیم و در زمینه نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات و تهاتر کالا با کالا به شکل محدود و در مقیاس استان عمل کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه تصمیمات مربوط به تسهیلات بانکی احتیاج به مصوبه شورای پول و اعتبار دارد که به وسیله رییس کل بانک مرکزی پیگیری می کنیم، درباره تسهیلات تبصره 18 نیز گفت: اولویت با پروژه هایی است که برای دریافت این تسهیلات آماده تر هستند و باید به وسیله سازمان برنامه و بودجه هماهنگی بکنیم.

جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان کرمان با اشاره به الحاق ایران به موافقتنامه اقتصادی اوراسیا گفت: این اولین بار است که ایران به یک موافقتنامه چندجانبه فعال اقتصادی ملحق شده که یک بازار (جمعیت) حدود 200 میلیونی دارد و باید از این بازار نهایت استفاده را کرد.

وی اضافه کرد: در سال 2018 این چند کشور بیش از 850 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشته اند و باید به این عدد دقت کنیم که در بازار 180 میلیونی اوراسیای فعلی 263 میلیارد دلار واردات بوده، ما چه سهمی از واردات آنها را می توانیم داشته باشیم؟

اردکانیان توضیح داد: استان کرمان فرصت بی نظیری دارد و جا دارد فعالان اقتصادی استان در این زمینه تحرک داشته و برای استفاده از این ظرفیت کوشش نمایند.

9000 میلیارد تومان؛ جمع اعتبارات برای آب، برق، عوارض و ... در لایحه بودجه 99

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش بیان نمود: بخش قابل توجهی از انرژی تولیدی برق در بخش صنعت و معدن استفاده می گردد اما در لایحه بودجه 99 جمع اعتبارات برای آب، برق، عوارض و ... 9000 میلیارد تومان است و گردش اقتصادی در صنعت آب و برق حدود 36 هزار میلیارد تومان است یعنی چرخ های خیلی از بخش های صنایع که متکی به برق است، باید به اتکاء ظرفیت ها و امکانات این صنعت باشد و همه چیز شفاف و روشن است.

وی اضافه کرد: اگر به نوعی دچار کاهش منابع بشویم، طبیعتا در سرویس دادن دچار سختی و مشکل خواهیم شد و به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور و فشارهایی که به همه است، بیش از پیش احتیاجمند حراست و صیانت از منابع درآمدی آب و برق و به ویژه صنعت برق هستیم.

اردکانیان بیان نمود: چهار پروژه اقتصاد مقاومتی مصوبات قبلی ستاد با صرف 430 میلیارد تومان سال جاری در استان کرمان به بهره برداری می رسد و علامت تعهد بخش برق به مصوبات است و پروژه هایی که امروز مطرح شد(ساردوئیه، اسفندقه و ...) تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد به شرط اینکه استان همکاری کند.

تصمیم گیری درباره تعرفه گرمسیری در نقاط مختلف استان کرمان، بر عهده دولت

وزیر نیرو گفت: درخصوص تعرفه گرمسیری در نقاط مختلف استان کرمان، تصمیم گیری نهایی به عهده هیئت دولت است و ما آمادگی داریم برای برطرف یا کاهش هرنوع تبعیض در این زمینه اطلاعات جدید را با دریافت اطلاعات از هواشناسی، از دولت تصمیم جدید بگیریم.

وی اظهار کرد: برای جلوگیری از ایجاد ابهام در فرایند برقرسانی روستائی درخواست داریم استان نسبت به مشخص کد برای روستاهای فاقد کد اقدام کند تا بتوانیم برق موردنیا را تامین کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه آمادگی داریم با مشارکت 50 درصدی برای روشنایی ورودی روستاها اقدام کنیم، عنوان نمود: با سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث خطوط و پست های صنعتی موافق هستیم.

وی بیان نمود: اختصاص 100 درصد آب خریداری شده از چاه کشاورزی برای فعالیت های صنعتی به وسیله جابه جایی چاه صورت گرفته و اجازه انتقال آب یا جابه جایی چاه خارج از محدوده مطالعاتی برای صنعت با تصویب شورای برنامه ریزی استان فراهم شده است.

وزیر نیرو گفت: به دلیل ضرورت تثبیت جمعیت و امکان پاسخگویی به سرمایه گذاری در صنعت و صنایع وابسته به کشاورزی، همکاران ما پیروز شدند 7 میلیون مترمکعب آب جدید را تخصیص بدهند و اختیارات به استان محول شده و در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 9

به "سیستم حکمرانی، می تواند ما را از پا در آورد، آمادگی وزارت نیرو برای تفویض اختیارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم حکمرانی، می تواند ما را از پا در آورد، آمادگی وزارت نیرو برای تفویض اختیارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید