طرح مرمت حریم بازار تبریز در دانشگاه تهران ارائه شد

به گزارش مجله پزشکی، مهرداد عظیمی دانشجوی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در طرحی به سرپرستی پیروز حناچی و محمدحسن طالبیان مرمت محدوده حریم میراث جهانی بازار تبریز را آنالیز نموده و آن را در قالب طرح پژوهشی ارائه داده است.

طرح مرمت حریم بازار تبریز در دانشگاه تهران ارائه شد

در این طرح، ایجاد فصل مشترک میان دو نوع معماری متفاوت سنتی(بازار تبریز) و مدرن (آنچه به واسطه ساخت وسازهای جدید به این مجموعه الحاق شده است) مورد آنالیز قرار گرفته است.

بازار تبریز، روزگاری به واسطه دارالتجاره ای معروف و کاروانسراهایش و نیز قرار دریافت در جهت جاده ابریشم، پیوند دهنده شرق و غرب بود.

آنچه به عنوان نتیجه از مرمت بازار تبریز در این طرح به دست آمده این است که موضوع بازآفرینی شهری، صرفا یک مسئله فنی و کالبدی و معادله ای تک مجهولی نیست، بلکه ابعاد دیگری چون مسائل فرهنگی، اجتماعی و مالی نیز در آن دخالت دارد که مسئله بازآفرینی را به معادله ای چند مجهولی تبدیل می نماید و مرمتگر، زمانی می تواند بازآفرینی را تمام شده بخواند که برای هر یک از مسائل پیش رو راه حلی بیابد.

بازار تبریز با آثار تاریخی بی نظیر در سال 1354 هجری شمسی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و بزرگترین اثر ثبتی کشور به شمار می رود.

این مجموعه همچنین به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا با آنالیز و پیگیری های مستمر سازمان میراث فرهنگی و با تشکیل کارگروه های ویژه برای تدوین پرونده ثبت دنیای به عنوان دوازدهمین اثر کشور در فهرست میراث دنیای یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 231

به "طرح مرمت حریم بازار تبریز در دانشگاه تهران ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مرمت حریم بازار تبریز در دانشگاه تهران ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید