عمان در مقابل امارات، از اختلاف در یمن تا دستگیری جاسوسان در ابوظبی!

به گزارش مجله پزشکی، در ماه های اخیر اخباری وجود دارد که میان مسقط و ابوظبی روابط حسنه ای وجود ندارد. در ابتدای ماه مبارک بنا به رسم مرسوم سلاطین و شیوخ شبه جزیره عید را به هم تبریک می گویند، ولی این بار خبری از تماس سلطان هیثم با ابوظبی نبود.

عمان در مقابل امارات، از اختلاف در یمن تا دستگیری جاسوسان در ابوظبی!

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، در دوره زمام داری سلطان قابوس رقابت ها و اختلافات میان عمان و امارات پنهان می ماند و حداقل سلطان قابوس آن ها را علنی نمی کرد. اما در ماه های اخیر نشانه ها و اخباری وجود دارد که میان مسقط و ابوظبی روابط حسنه ای وجود ندارد.

در ابتدای ماه مبارک بنا به رسم مرسوم سلاطین و امرا و شیوخ شبه جزیره عید را به هم تبریک می گویند، ولی این بار خبری از تماس سلطان هیثم با ابوظبی نبود این در حالی بود که او خود شخصا با کویت، قطر و بحرین تماس گرفت و معاونش نیز به ملک سلمان تبریک گفت.

سایت Intelligence Online چندی پیش فاش کرد؛ که مقامات اماراتی تمایل داشتند که اسعد بن طارق به جای برادرش یعنی هیثم، سلطان عمان گردد و از روی کار آمدن سلطان هیثم راضی نیستند. هیثم نیز از اماراتی ها دوری می جوید.

سال قبل عمان خبر از دستگیری گروه جاسوسی اماراتی در عمان اطلاع داد، ولی بن علوی اعلام نمود که همسایه ها خوبی ها هستند و آن ها را آزاد کردند، اما امارات دو روز قبل برای شهروند عمانی که به جرم جاسوسی دستگیر شد حکم حبس ابد داد که مورد اعتراض شدید مردم عمان نهاده شد.

این نشانه ها در حالی بروز کردند که عمان و امارات اختلافات مرزی دارند و سیاست های منطقه ای آن ها بخصوص در خصوص یمن به شدت با هم در تضاد است. برای مثال عمان مخالف تجزیه یمن است این در حالیست که امارات از مجلس انتقالی جنوبی حمایت می نماید. خط لوله گازی ایران و عمان که با کارشکنی امارات از جهت ژرف باید عبور کند یکی دیگر از دلایل اختلاف عمان و امارات است.

*میرجواد میرگلوی بیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 293

به "عمان در مقابل امارات، از اختلاف در یمن تا دستگیری جاسوسان در ابوظبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمان در مقابل امارات، از اختلاف در یمن تا دستگیری جاسوسان در ابوظبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید