مالیات و عوارض سیگار اعلام شد

به گزارش مجله پزشکی، رئیس مرکز برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی میزان مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده سیگارهای داخلی و خارجی و همچنین انواع توتون و تنباکو را گفت. بر این اساس، برای سیگارهای وارداتی 92 درصد، سیگارهای تولید داخل 27 درصد، سیگارهای تولید مشترک 37 درصد و برای سیگارهای تولید داخل با نشان بین المللی 42 درصد انواع مالیات و عوارض لحاظ می شود که در اختیار وزارت بهداشت و ورزش قرار خواهد گرفت.

مالیات و عوارض سیگار اعلام شد

به گزارش مجله پزشکی، مالیات بر دخانیات و سیگار یکی از انواع مالیات بر ارزش اضافه کرده است که بر اثر مصرف این نوع محصولات از مصرف کننده دریافت می شود. مالیات بر ارزش اضافه کرده، نوعی مالیات بر مصرف است که پرداخت کننده آن خریداران کالا و خدمات هستند.

در این میان فعالان مالی صرفا وظیفه انتقال بار مالی این نوع مالیات را برعهده دارند تا در نهایت این بار مالی را به مصرف کننده نهایی منتقل کنند.

بر این اساس، از ابتدای اجرای قانون برنامه ششم توسعه، تولید و واردات انواع سیگار و محصولات دخانی علاوه بر مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش اضافه کرده مشمول مالیات ها و عوارض دیگری می شوند.

در این زمینه احمد زمانی - رئیس مرکز آموزش، پرورش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی - در گفت وگو با مجله پزشکی، اظهار کرد: مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخلی به میزان 10 درصد قیمت در کارخانه است. همچنین مالیات هر پاکت سیگار تولید مشترک 20 درصد مشخص شده و سیگار تولید داخل با نشان بین المللی (برند) معادل 25 درصد قیمت در کارخانه مالیات دارد.

به گفته او، برای هر پاکت سیگار وارداتی به میزان 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد (سیف Cif) مالیات اخذ خواهد شد.

زمانی مالیات انواع توتون، پیپ و تنباکوی آماده مصرف تولید داخلی را طبق قانون، به میزان 10 درصد قیمت در کارخانه مطرح نمود و گفت: از انواع توتون، پیپ و تنباکوی وارداتی نیز 40 درصد قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر مقصد (سیف Cif) مالیات اخذ می شود.

این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال 1396 موظف بوده که قیمت خرده فروشی انواع سیگار و محصولات دخانی مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده را به مراجع ذی ربط و برای درج روی پاکت محصول اعلام کند.

وی اضافه کرد: همچنین این وزارتخانه باید امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم کند.

واریز درآمد حاصل شده به خزانه داری کشور

زمانی با اشاره به اینکه مالیات موضوع این ماده تابع کلیه احکام مقرر در قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده به استثنای نرخ مضاعف مالیات این ماده خواهد بود، گفت: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مالیات موضوع این ماده را وصول و آن را به ردیف درآمدی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند. بر این اساس، با لازم الاجرا شدن این قانون، علاوه بر عوارض موضوع بند (الف) این ماده، مالیات عملکرد، مالیات بر ارزش اضافه کرده، حقوق ورودی و حق انحصار نیز به محصولات دخانی اعمال می شود.

پرداخت درآمد مالیات مستقیم سیگار به وزارتخانه های ورزش و بهداشت

رئیس مرکز آموزش، پرورش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی شرح داد: 100 درصد درآمدهای حاصل از اجرای بند (الف) این ماده طی ردیف هایی که در بودجه های سنواتی مشخص می شود، در جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصله از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: به دولت اجازه داده شده به منظور ارتقای سلامت جامعه و کاهش مصرف دخانیات نسبت به وضع و اخذ عوارض از خرده فروشی سیگار اقدام کند.

به گفته زمانی، درآمد حاصل از مالیات سیگار به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز و طی ردیفی که در بودجه های سنواتی مشخص می شود به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و تصویب دولت به منظور کاهش مصرف دخانیات و آموزش، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصل از مصرف آن و توسعه ورزش به خصوص ورزش همگانی در مدارس در اختیار دستگاه های ذی ربط قرار می گیرد.

به گزارش مجله پزشکی، سازمان امور مالیاتی مالیات و عوارض سیگار را در دو بخش سیگارهای داخلی و وارداتی در نظر گرفته است که بر این اساس برای سیگارهای وارداتی 12 درصد مالیات بر ارزش اضافه کرده، سه درصد عوارض شهرداری، 26 درصد حقوق ورودی، یک درصد عوارض هلال احمر، 40 درصد مالیات مستقیم و 10 درصد مجوز حق انحصار اخذ می شود؛ بنابراین در مجموع برای سیگارهای وارداتی 92 درصد مالیات و عوارض اخذ می شود.

همچنین برای سیگارهای تولید داخل 12 درصد مالیات بر ارزش اضافه کرده، سه درصد عوارض شهرداری، 10 درصد مالیات مستقیم و دو درصد مجوز حق انحصار لحاظ می شود؛ بنابراین از سیگارهای تولید داخل در مجموع در سال جاری 27 درصد انواع مالیات و عوارض دریافت می شود. این نرخ برای سیگارهای تولید مشترک 37 درصد و برای سیگارهای تولید داخل با نشان بین المللی 42 درصد است.

جدول نرخ مالیات و عوارض سیگار وارداتی سال 1398

نوع مالیات/عوارض نرخ
مالیات بر ارزش اضافه کرده 12 درصد
عوارض شهرداری 3 درصد
حقوق ورودی 26 درصد
هلال احمر 1 درصد

عوارض قانون بودجه سالانه 97

600 ریال

مالیات ماده 73 برنامه ششم توسعه

40 درصد

مجوز حق انحصار

10 درصد

جدول نرخ مالیات و عوارض سیگار تولید داخل سال 1398

نوع مالیات/عوارض

نرخ

مالیات بر ارزش اضافه کرده

12 درصد

عوارض شهرداری

3 درصد

مالیات ماده 73 برنامه ششم توسعه

تولید داخل: 10 درصد

تولید مشترک: 20 درصد

تولید داخل با نشان بین ­المللی: 25 درصد

عوارض قانون بودجه سالانه 97

(بر اساس نامه شماره 56/10536 مورخ 1398/01/28 خزانه داری کل و بخشنامه شماره 200/98/502مورخ 1398/2/18 سازمان مبنی بر پیش بینی درآمد مزبور در ردیف درآمدی 160190 قانون بودجه 1398)

تولید داخل با نشان ایرانی: 75 ریال

تولید مشترک: 150 ریال

تولید داخل با نشان بین­المللی: 250 ریال

مجوز حق انحصار

2 درصد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 121

به "مالیات و عوارض سیگار اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات و عوارض سیگار اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید