مبلغ و تضمین های وام کرونا ویژه گردشگری اعلام شد

به گزارش مجله پزشکی، به دنبال تصویب تسهیلات جدید حمایت از گردشگری از مبلغ 16 تا 900 میلیون تومان، معاون گردشگری مبلغ وام هر یک از گروه های شغلی گردشگری و تضمین ها و وثیقه های مورد احتیاج برای دریافت این وام را خاطرنشان کرد.

مبلغ و تضمین های وام کرونا ویژه گردشگری اعلام شد

از سفر با تور پاتایا تابستانی لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

ایسنا: این تسهیلات که مصوبه مهرماه ستاد مقابله با کرونا را دارد به کلیه کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می یابد. بر این اساس، تاسیسات گردشگری می توانند از حداقل 16 میلیون تومان تا 900 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 12 درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه بهره مند شوند.

مبلغ این وام به تفکیک برای راهنمایان گردشگری 20 میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین 150 تا 300 میلیون تومان، شرکت های حمل و نقل گردشگری 80 میلیون تومان، موسسات آموزش گردشگری 60 میلیون تومان، شرکت های عامل تطبیق 50 میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق 16 میلیون تومان، اقامتگاه های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین 80 تا 200 میلیون تومان، هتل ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از 200 تا 900 میلیون، و هتل آپارتمان ها، متل ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از 200 تا 350 میلیون تومان معین شده است.

همچنین سفره خانه های سنتی و واحدهای پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع های گردشگری و آب درمانی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی براساس نوع و درجه واحد بین 100 میلیون تا 350 میلیون تومان می توانند دریافت نمایند.

مبلغ وام حمایت از گردشگری برای هر یک از رسته های شغلی
1ارزیابان و عوامل تطبیق16 میلیون تومان
2راهنمایان گردشگری 20 میلیون تومان
3شرکت های عامل تطبیق50 میلیون تومان
4موسسات آموزش گردشگری 60 میلیون تومان
5شرکت های حمل و نقل گردشگری 80 میلیون تومان
6اقامتگاه های بومگردی (به حسب تعداد اتاق، مساحت و درجه) از 80 تا 200 میلیون تومان
7هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر (به تفکیک درجه و اتاق) از 200 تا 350 میلیون تومان
8سفره خانه سنتی، پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، آب درمانی (زیرنظر وزارت گردشگری) از 100 تا 350 میلیون تومان
9هتل (به حسب ستاره و تعداد اتاق) از 200 تا 900 میلیون تومان
10دفتر خدمات مسافرتیاز 150 تا 300 میلیون تومان

با وجود تصویب این تسهیلات اما معاون گردشگری از مشمولان دریافت این تسهیلات درخواست کرد فعلا به بانک ها مراجعه ننمایند. بنا بر اظهارات فعالان گردشگری، بانک ها نسبت به ابلاغ این مصوبه ابراز بی اطلاعی می نمایند، ولی تیموری گفته: ضروری است ابتدا اطلاعات واحدها توسط ادارات کل استانی در اختیار معاونت گردشگری قرار گیرد و سپس در سامانه کارا بارگذاری گردد و در مرحله بعد ثبت نام افراد انجام پذیرد.

مهلت ثبت نام برای دریافت تسهیلات جدید تا انتها آذرماه معین شده است. بنابر اظهارات معاون گردشگری، احتیاج است برای تسریع در پرداخت تسهیلات کرونا فعالان گردشگری چنان چه در قالب راهنمایان گردشگری و یا دفاتر خدمات مسافرتی جای می گیرند در سامانه دفاتر به نشانی ta.mcth.ir اطلاعات خود را بارگذاری نمایند و در صورتی که در گروه سایر واحدها قرار دارند با ورود به سامانه تاسیسات گردشگری موسوم به جانا به نشانی myst.mcth.ir اطلاعات مربوط را ثبت نمایند.

معاون گردشگری با انتشار متن مصوبه جلسه سی و نهم ستاد ملی کرونا درخصوص تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده در حوزه گردشگری اظهار داشت: این تسهیلات از محدودیت های متعارف در تسهیلات بانکی {شامل بدهی غیرجاری متقاضی و ذی نفعان، رعایت نسبت مالکانه، مفاد دستورالعمل رعایت شاخص های مالی در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به اشخاص حقیقی و حقوقی توسط بانک های دولتی به منظور بهره مندی از تسهیلات، ارائه استعلام مالیاتی موضوع تبصره (1) ماده (186) قانون مالیات های مستقیم و چک های برگشتی متقاضی و ذی نفعان (که از تاریخ 1399/1/20 لغایت 1399/3/31 ایجاد شده است) مقرر در ماده (5) مکرر الحاقی به قانون صدور چک} (به استناد مصوبه جلسه مورخ 1398/12/26 ستاد ملی مبارزه با کرونا) مستثنی خواهد بود.

تضمین ها و وثیقه های درنظر گرفته شده برای متقاضیان این تسهیلات نیز به این توضیح است:

ردیفمبلغ تسهیلاتنوع وثیقهسقف مبلغ وثیقه
1تا 16 میلیون تومانسفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک1.5 برابر اصل و سود تسیهلات
216 تا 48 میلیون تومانسفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + یک ضامن (واحد مالی دیگر یا کارمند) 1.5 برابر اصل و سود تسهیلات
348 تا 160 میلیون تومانسفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + 2 ضامن (واحد مالی دیگر یا کارمند) 1.5 برابر اصل و سود تسهیلات
4160 تا 200 میلیون تومانسفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک + 3 ضامن (واحد مالی دیگر یا کارمند) 1.5 برابر اصل و سود تسهیلات
5از 200 میلیون تومان بالاترارائه تضمین صادره از سوی صندوق های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک ارائه وثایق متعارف1.5 برابر اصل و سود تسهیلات

معاون گردشگری همچنین گفته است: چنان چه تاسیسات گردشگری در سری قبل مبلغ کمتری گرفته باشند می توانند مابه التفاوت آن را از بانک دریافت نمایند.

پیشتر مبلغ این تسهیلات برای بخش گردشگری از 6 میلیون تا 16 میلیون تومان بود که در ازای حفظ شغل اختصاص می یافت. رقم پایین این وام با توجه به میزان خسارت های تحمیلی ویروس کرونا به صنعت گردشگری با اقبال چندانی روبه رو نشد. در مصوبه جدید بازپرداخت این تسهیلات و بدهی هایی همچون مالیات سال های گذشته، حق بیمه کارفرمایی، اقساط بانکی، قبوض حامل های انرژی و بازپرداخت اقساط وام اول کرونا تا انتها سال جاری به تعویق افتاده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 689

به "مبلغ و تضمین های وام کرونا ویژه گردشگری اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبلغ و تضمین های وام کرونا ویژه گردشگری اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید