منابع عراقی: آمریکا لیست تحریم مسئولان عراقی را آماده نموده است

به گزارش مجله پزشکی، منابع عراقی می گویند که دولت آمریکا میخواهد به بهانه مسائل حقوق بشری، بیش از 20 تن از مسئولین عراقی را تحریم کند.

منابع عراقی: آمریکا لیست تحریم مسئولان عراقی را آماده نموده است

به گزارش گروه بین الملل مجله پزشکی، با گذشت چند روز از گزارش مشکوک جنین پلاسخارت نماینده سازمان ملل متحد در عراق در مورد اعتراضات در این کشور، مسئولان عراقی می گویند که دولت آمریکا لیستی را برای تحریم مقامات این کشور از جمله عادل عبدالمهدی آماده نموده است.

دولت آمریکا این گزارش را بهانه ای برای تحریم مقامات و شخصیت های عراقی که در پی اخراج نیروهای خارجی از عراق هستند، قرار داده است.

پلاسخارت این گزارش را سه شنبه هفته گذشته به شورای امنیت برد و مدعی شد که بعضی شخصیت های عراقی در سرکوب تظاهرات دست دارند و آزادی بیان و رسانه را محدود نموده اند.

به نوشته وبسایت العربی الجدید، محافل سیاسی عراقی منتظر انتشار لیست تحریمی آمریکا علیه مسئولان دولتی، امنیتی و فرماندهان الحشد الشعبی هستند.

یک مسئول بلندپایه در سازمان امنیت ملی عراق که فالح الفیاض مسئولیت آن را بر عهده دارد در این باره گفت که تحریم های آمریکا قرار است شامل عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق نیز گردد.

او گفت که گروههای سیاسی عراقی متیو تولر سفیر آمریکا در عراق را به دست داشتن در انتشار گزارش هایی علیه مقامات عراقی متهم می نمایند و می گویند که تحریم های آمریکا با هدف سیاسی صورت می گیرد.

به گفته وی اتهامات حقوق بشری بیش از 20 تن از شخصیت های عراقی را شامل می گردد که شاخصترین آن ها محمد الهاشمی مدیر دفتر عبدالمهدی و مشاور امور الحشد الشعبی در نخست وزیری، سرلشکر عبد مطر العبودی معروف به ابومنتظر الحسینی مسئول امنیت منطقه سبز، ژنرال عبدالکریم الخلف سخنگوی نیروهای مسلح عراق، ثامر محمد اسماعیل معروف به ابوتراب مسئول تیپ واکنش سریع در پلیس فدرال و سرتیپ ستاد رشید فیلح، و سرتیپ جمیل الشمری و همچنین مسئولان شاخص الحشد الشعبی همچون ابوزینب اللامی، سلمان دفار، ابوایمان البهادلی، حامد الجزائری، ابو آلاء الولائی و عبدالعزیز المحمداوی است.

یک کارشناس حقوقی عراقی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان طرح ادعاهای پلاسخارت در دادگاه کیفری بین المللی وجود دارد یا نه، گفت که عراق عضو این دادگاه نیست اما این مسأله مانع از طرح شکایت علیه مسئولان عراقی نمی گردد.

بحث تحریم احتاقتصادی مقامات و شخصیت های عراقی به بهانه مسائل حقوق بشری یا آن طور که آمریکا مدعی است، سرکوب اعتراضات پس از آن صورت می گیرد که مقامات آمریکایی از جمله دونالد ترامپ صراحتا تهدید نموده اند که اگر عراق بخواهد اخراج نیروهای خارجی را در دستور کار قرار دهد، تحریم های شدیدی علیه این کشور اعمال خواهد نمود.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در هفتم اسفندماه از تحریم احمد الحمداوی دبیر کل گردان های حزب الله عراق اطلاع داد.

ریاست جمهوری عراق نیز در 16 آذر ماه بیان کرد که دولت آمریکا نسخه ای از قانون تحریم هایی که در صورت خروج نیروهای آمریکایی از عراق علیه بغداد اعمال خواهد شد را به برهم صالح رئیس جمهور عراق تحویل داده است.

این تهدید واشنگتن در آن موقع از سوی بغداد بی پاسخ نماند و مظهر محمد صالح مشاور اقتصادی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق، تهدید آمریکا را در راستای جنگ روانی خواند و گفت: حتی اگر این تهدیدها عملی گردد، عراق با پیوستن به ائتلاف بین المللی ایران، چین و روسیه آن را جبران می نماید.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 251

به "منابع عراقی: آمریکا لیست تحریم مسئولان عراقی را آماده نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع عراقی: آمریکا لیست تحریم مسئولان عراقی را آماده نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید