چگونه در روزهای امتحان، زمان خود را مدیریت کنیم؟

به گزارش مجله پزشکی، روز های سخت امتحانات خود را با مدیریت زمان و رعایت کردن چند نکته ساده و کاربردی می توانید به راحتی و با موفقیت پشت سر گذارید.

چگونه در روزهای امتحان، زمان خود را مدیریت کنیم؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه مجله پزشکی، روز های انتها دی ماه هر سال مقارن است با روز های سخت و پرالتهاب امتحانات. دانش آموزان و دانشجویان در این روز ها سخت سرگرم درس خواندن و معمولا به دنبال راهی هستند تا در کوتاهترین زمان بتوانند حجم زیادی از درس های خود را بخوانند و فرا بگیرند. (البته تا حد زیادی روی صحبتمان با کسانی است که اندکی در طول ترم تحصیلی خود برای درس خواندن کوتاهی کردند) در این راستا گزارش کوتاهی آماده کردیم تا نکات مهمی از نحوه مدیریت زمان در روز های امتحانات را یادآوری کنیم.

هدف گذاری شخصی

هدف گذاری یک دید کلی را برای شما ایجاد می نماید. وقتی که بدانید به کجا خواهید رفت اولویت زمان و منابع رسیدن به آن را مدیریت می کنید.

لیست کردن کار ها

گام بعدی تهیه لیستی از کار هایی است که در ایام امتحانات باید انجام دهید. سعی کنید کار های بزرگ را به چند کار کوچک تقسیم و سپس در لیست خود یادداشت کنید.

اولویت گذاری کار ها

شما می توانید کار ها را براساس درجه اهمیتی که دارند، شماره گذاری کنید. جدول امور ضروری و امور مهم را تهیه کنید تا ذهن شما بتواند تفاوت بین این دو موضوع را بهتر از قبل درک کند.

برنامه ریزی موثر

همه ما عادت های خاص مطالعاتی داریم. با برنامه ریزی درست و متناسب با ویژگی های خود می توانید بازده درس خواندن و انجام فعالیت هایتان را افزایش دهید. دقت داشته باشید که حتما برنامه خودتان را روی کاغذ یادداشت کنید.

زمان استراحت

در برنامه نباید بدون وقفه 8 تا 10 ساعت، مطالعه قرار دهید و بهتر است در بین هر ساعت، زمان کوتاهی را به استراحت اختصاص دهید و هنگام استراحت ذهن خود را آرام کنید.

حذف جزئیات

بیشتر ما دچار وسواس شده و به جزئیات زیادی اهمیت می دهیم. گاهی انجام کاری کلا 20 تا 30 دقیقه زمان نمی برد، اما آنقدر درگیر جزئیات آن می شویم که وقتی برای انجام دیگر کار ها نمی ماند.

مدیریت حواس پرتی

حواس پرتی و گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی، تلفن صحبت کردن و ... در طول روز گاهی 2 ساعت مفید را از ما می گیرد بنابراین بهتر است آن ها را محدود به زمان استراحت کنیم.

زمانبندی انجام کار ها

برای هر کار زمان تعیینی را در نظر بگیرید و آن را در برنامه بنویسید، مدارم برنامه را آنالیز و سعی کنید کار ها را تنها در همان زمانبندی تعیین شده انجام دهید.

تعویق کار های غیرضروری

ممکن است که به صورت مداوم کار های غیرضروری پیش بیاید که باید بتوانید با وسوسه انجام آن ها مقابله کنید. کار هایی که اینگونه ذهن شما را درگیر می نماید باید در انتهای لیست انجام کار ها قرار دهید.

نه گفتن!

مهارت نه گفتن را در خود تقویت کنید. باید بتوانید به خواسته های نابجای خود و دیگران نه بگویید تا طبق برنامه پیش رفته و حدبیشتر بهره وری از زمان را داشته باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 155

به "چگونه در روزهای امتحان، زمان خود را مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در روزهای امتحان، زمان خود را مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید