کرونا، معتادان متجاهر را به قرنطینه کشاند

به گزارش مجله پزشکی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی بر ضرورت قرنطینه معتادان متجاهر در ابتدای شناسایی آنها تاکید نمود و گفت: معتادان متجاهر مجددا از سطح شهرها جمع آوری می شوند و ضروری است ابتدا این افراد غربالگری شده و در صورت لزوم قرنطینه شوند.

کرونا، معتادان متجاهر را به قرنطینه کشاند

به گزارش مجله پزشکی آنلاین به نقل از ایسنا، بهروز اکرمی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا به معنای تعطیلی سازمان ها و ادارات نیست بلکه قرار است که هر بحرانی که در جامعه ایجاد می گردد با یک کار مضاعف مدیریت گردد و بحران کرونا نیز مستثنی از این امر نیست و باید کار مضاعف در این راستا انجام گردد.

وی در مورد جمع آوری معتادان متجاهر اضافه نمود: در ابتدا باید دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، شهرداری، دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی طرح موضوع دقیق و شفافی در شهرهای استان در این راستا داشته باشند چراکه این مسئله استانی است و باید استانی تصمیم گیری گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی توضیح داد: سازمان های مذکور باید در مورد مساله موجود تصمیم گیری مناسب انجام دهند تا مکانیسم لازم برای جمع آوری معتادان متجاهر معین گردد.

اکرمی بیان نمود: معتادان متجاهر در ابتدا حتما باید قرنطینه شوند چراکه ممکن است این افراد ناقل بیماری بوده و جامعه و افراد را به خطر بیندازند، می توان از مرکز غربالگری که هنوز راه اندازی نشده برای قرنطینه استفاده کرد تا فرد معتاد پس از 14 روز قرنطینه به کمپ ماده 16 منتقل گردد.

وی در مورد برنامه های دستگاه های مختلف برای سال 99 در راستای مقابله با مواد مخدر بیان نمود: برنامه های ارائه شده از سوی دستگاه ها برای امسال در حوزه مقابله با مواد مخدر، باید اثربخش باشد و برنامه های تکراری یا کم اثر از دستگاه ها پذیرفته نیست چراکه برنامه های روتین و معمولی دیگر نتیجه مثبتی ندارند.

اکرمی اضافه نمود: در کنار شناسایی قاچاقچی های کلان، باید به خرده فروشان در سطح شهر نیز توجه جدی داشت زیرا خرده فروشی مواد مخدر نیز به عنوان یک مشکل برای شهر و استان مطرح است و جلوگیری از آن مستلزم برنامه های اثربخش و انجام فعالیت های فرهنگی است.

وی با بیان اینکه پنج برنامه اثربخش بهتر از 500 برنامه بی نتیجه است، گفت: در این راستا ضروری است ابتدا نقاط قوت و ضعف برنامه سال گذشته دستگاه ها احصا گردد تا بتوان از این نقاط ضعف و قوت به برنامه های بهتر و مناسب تری دست پیدا کرد.

دادستان اراک نیز در این جلسه گفت: با توجه به آمار به دست آمده، افراد درگیر با مواد مخدر از معنویت و اخلاق به دور بوده اند و بحران اصلی نیز معنویت و اخلاق است. 70 درصد زندانیان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مواد مخدر درگیر هستند.

عباس قاسمی با بیان اینکه 100 درصد افراد درگیر با مواد مخدر صنعتی اهل نماز نبوده اند، بیان نمود: رفع این مشکل را باید از خانواده ها شروع کرد چراکه خانواده ها نباید از فرزندان و دین و معنویت فرزند خود غافل باشند، البته این معضل با شعار و پوستر رفع نمی گردد.

فرماندار اراک نیز در این جلسه گفت: به منظور جمع آوری، غربالگری و قرنطینه معتادان متجاهر در اراک ظرفیت های خوبی وجود دارد که با استفاده از این پتانسیل ها می توان این اقدام را در سطح شهر اراک شروع کرد تا بتوان با جمع آوری این افراد، چهره زیباتری از شهر را مشاهده کرد.

حسین بختیاری در مورد فعالیت مراکز NA گفت: در حال حاضر حدود شش تا هفت هزار نفر عضو مراکز NA در استان هستند که ضروری است مشوق هایی برای حضور و گردهمایی مجدد این افراد ایجاد گردد چراکه در حال حاضر حدود دو ماه است که این معتادان بهبودیافته رها شده اند و نگرانی به دلیل لغزش مجدد این افراد وجود دارد. در این راستا درخواست می گردد با رعایت پروتکل های بهداشتی مراکز NA راه اندازی شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 368

به "کرونا، معتادان متجاهر را به قرنطینه کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا، معتادان متجاهر را به قرنطینه کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید