یادداشت، رسم شیعه کشی؛ چه کسی از این شرایط در افغانستان سود می برد؟

به گزارش مجله پزشکی، رسم شیعه کشی چند سالی است که در افغانستان چهره خود را پدیدار کرده است و طی سال های اخیر ده ها و صدها شیعه مظلوم افغانستان به شهادت رسیده اند، هر بار نیز گروهی موهوم تحت عنوان داعش خوراسان مسئولیت این جنایت را به عهده گرفته است.

یادداشت، رسم شیعه کشی؛ چه کسی از این شرایط در افغانستان سود می برد؟

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، روز گذشته پس از شنیده شدن صدای انفجارهای پیاپی در غرب کابل یعنی منطقه شیعه نشین این شهر، خبرها کم کم آمد که ده ها جوان و نوجوان بی گناه شیعه به واسطه این انفجار به شهادت رسیده اند و روز خونین دیگری را شیعیان افغانستان تجربه کردند.

رسم شیعه کشی چند سالی است که در افغانستان چهره خود را پدیدار کرده است و طی سال های اخیر بارها شاهد حملات مرگبار این چنینی بوده ایم که در آن ها ده ها و صدها شیعه مظلوم افغانستان به شهادت رسیده اند و هر بار گروهی موهوم تحت عنوان داعش خوراسان مسئولیت این جنایت را به عهده گرفته است، گروهی که هیچ ردپای جدی از آن در افغانستان وجود ندارد و جغرافیایی را هم به خود اختصاص نداده است که بتوان به سراغ آن رفت و رهبران و افراد جدی و موجودی هم ندارد که بتوان آن ها را به محاکمه کشید و ریشه این نفرت و جنایت را در افغانستان خشکاند.

اما به راستی سؤال این است؛ طی سال های اخیر به ویژه یک سال و نیم گذشته چرا این گونه حملات و جنایات علیه شیعیان افغانستان افزایش پیدا کرده است، مسئولیت این حملات به عهده کیست و چه کسی و گروهی از این حملات سود می برد؟

1 ـ شاید اگر به صورت بداهه و سنتی از افراد در این باره سؤال گردد، بلافاصله پاسخ سؤال بالا را متوجه گروه طالبان می کنند کما آنکه پس از حمله روز گذشته کابل نیز و در همان ساعات اولیه حمله بدون درنگ طالبان را محکوم کردند اما، آیا طالبان مسئول این حملات است؟

همان طور که در بالا ذکر شد گروه طالبان مانند همه دفعات گذشته، این بار نیز دست داشتن در این جنایت را به صورت رسمی رد کرد و حتی این جنایت را محکوم کرده است و حملات قبلی را همان داعش موهوم به عهده گرفته است.

علاوه بر این اندک اطلاعی از شرایط روز افغانستان و شرایط گروه طالبان پرواضح می گردد که این گروه اصلاً اکنون نیازی به این حملات ندارد و سعی دارد خود را از چنین خشونت هایی دور و مبرا کند، زیرا آن ها بیش از همه در 20 سال گذشته، خود را برای رسیدن به قدرت سیاسی در افغانستان نزدیک می بینند و این معقولیت را دارند که برای حضور و شرکت در قدرت به محبوبیت و مآغازیت مردمی نیاز دارند.

از سوی دیگر طالبان به خوبی می داند که محکوم صف اول حمله علیه شیعیان به صورت سنتی شناخته می گردد و در همه این سال ها سعی کرده است این وجهه را ترسیم کند. بارها در سخنان مقامات بلندپایه طالبان، سخنگویان این گروه و مواضع رهبرانشان در این سال ها شاهد آن هستیم که مواضعی منطقی و روشن برای همدلی و نزدیکی به شیعیان اتخاذ کرده اند.

نکته دیگر در این باره جمهوری اسلامی ایران است، طالبان به خوبی به این درک رسیده است که شیعیان افغانستان و جان، مال و ناموس شیعه افغانستانی خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است. طالبان بی شک به رابطه و ارتباط و تماس با ایران چه در شرایط کنونی و چه در آینده نیز نیاز جدی دارد، زیرا نمی تواند همسایه به این مهمی را در نظر نگیرد، پس به این عقلانیت توجه دارد که نباید خط قرمز اساسی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان را خدشه دار کند.

همه این موارد کنار هم این مهم را به دست می دهد که نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی طالبان در شیعه کشی در شرایط فعلی افغانستان کاری اشتباه است و رسانه های غربی اساساً تمایل شان این است که همین نکته را جا بیندازند و منافع سرمایه گذاران خود در شرایط فعلی حساس خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تأمین کنند که شرح آن در این سطور نمی گنجد.

حال برای پاسخ به سؤال ابتدای این بحث باید پرده را کمی کنار زد و از زاویه ای جدید به مسائل یک سال و نیم اخیر در افغانستان و رسم شیعه کشی در این کشور بپردازیم:

برای پاسخ به این سؤال که محکوم درجه اول کشتار شیعیان افغانستان کیست، دو عنصر را باید کنار هم دید که بی شک به هم وابسته هستند؛

1 ـ قوم گرایی افراطی

2 ـ هراس از خروج آمریکا.

بی شک در صفحه سیاسی امروز افغانستان و در سطح بالای برخی مقامات سیاسی و امنیتی این کشور، دو عنصر بالا کنار هم باعث شده است اتفاقاتی مانند حمله روز گذشته به منطقه دشت برچی کابل و شیعه کشی اتفاق بیفتد که به اختصار به آن ها پرداخته می گردد:

الف) نگاهی افراطی به قوم گرایی در افراد ذکرشده در بالا وجود دارد که در تمام سال های گذشته و در تصمیمات اساسی در این کشور شاهد آن بوده ایم که این نگاه افراطی باعث شده است تصمیمات و قوانینی علیه شیعیان به صحنه اجرا برسد. اکنون نیز اگر قرار باشد تصمیمی امنیتی گرفته گردد که نیاز به ریخته شدن خون غیرنظامیان برای نیل به اهداف این گروه اتخاذ گردد، این قوم گرایی باعث می گردد که این بخشی از غیرنظامیان از میان شیعیان انتخاب شوند، کما آنکه هنگام بروز و ظهور داعش در افغانستان که بخشی از همین افراد و حلقات از او حمایت کردند، بلافاصله به سراغ شیعیان رفتند و جنایات گسترده ای را علیه شیعیان ترتیب دادند تا بنگاه تبلیغاتی داعش در افغانستان جان و سر و پا بگیرد.

ب) از قضا همین حلقات و افراد دقیقاً همان هایی هستند که همه منافع شخصی، حزبی و قومی خود را در حضور آمریکا در افغانستان و خروج آمریکا از افغانستان را به منزله انتها حیات خود می دانند لذا تمام تلاش خود را به کار بسته اند که فضا را برای ادامه حیات نظامی، سیاسی و همه جانبه آمریکا در افغانستان مهیا کنند.

پس از آغاز مذاکرات جدی میان طالبان و آمریکا، همین حلقات به این سمت حرکت کردند که فضا را برای حضور گروه شبه نظامی دیگر در افغانستان مهیا کنند و او را گروهی بزرگ و اساسی معرفی کنند. هدف آن ها از این اقدام این بود که به آمریکا تفهیم کنند که نباید همه تخم مرغ هایش را در سبد طالبان بگذارد و با خیال راحت از افغانستان خارج گردد، لذا شاهد آن هستیم که پس از جدی شدن مذاکرات آمریکا و طالبان و تعهد آمریکا به خروج از افغانستان در طول یک سال و دو ماه گذشته به ناگاه حملات گروه موهوم داعش خوراسان شکلی جدی به خود می گیرد و همه رسانه های جنگ طلب و حامی حضور آمریکا در افغانستان با تمام توان به میدان آمدند تا این داعش غیرموجود را تبلیغ کنند و از آن غولی جدید بسازند.

اکنون با آغاز خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان همان طور که پیش از این هم در نوشتارها پیش بینی شده بود، حضور موهوم این گروه یا گروه های مشابه و فعالیت های آن ها شکلی جدیدتر و شدیدتر به خود می گیرد تا حرف نهایی شان و هراس اساسی شان را به کرسی بنشانند.

با این حال دولت افغانستان به عنوان دولت برقرار و مسئول تأمین امنیت تمام مردم افغانستان باید خود را از بند چنین افراد و حلقاتی دور سازد و با تمام توان در شرایط حساس کنونی افغانستان و برای حفظ آبروی خود جلوی چنین اقدامات وحشیانه ای را بگیرد.

بر اساس آنچه گفته شد، رسم شیعه کشی به نفع این افراد و حلقات سیاسی و امنیتی در رده های مختلف سیاسی و امنیتی افغانستان و مسئولیت جلوگیری از تکرار این فجایع در شرایط کنونی به عهده دولت کابل است و آن ها باید بدانند این چنین حملاتی و از بین رفتن مردم افغانستان اندک ارزشی برای آمریکایی ها ندارد و آن ها را از تصمیم شان منصرف نخواهد کرد و دولت افغانستان باید به فکر مسئولیت و آبروی خود باشد.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1041

به "یادداشت، رسم شیعه کشی؛ چه کسی از این شرایط در افغانستان سود می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، رسم شیعه کشی؛ چه کسی از این شرایط در افغانستان سود می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید