ارزیابی عملکرد قلب با انجام تست ورزش

به گزارش مجله پزشکی، تست ورزش قلب (exercise ECG) برای ارزیابی پاسخ قلب به استرس یا ورزش انجام می شود. در این آزمایش تغییرات نوار قلب در تست ورزش یا ECG شما در زمان ورزش روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ثبت می شود. در نقاط خاصی در طول تست، برای مقایسه اثرات افزایش استرس روی قلب، تست ردیابی ECG انجام می شود.

ارزیابی عملکرد قلب با انجام تست ورزش

تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش قلب یکی از تست های لازم برای بررسی عملکرد قلب در حالت فعالیت است. متخصص قلب و عروق این تست را برای بررسی احتمال وجود بیماری های قلبی در بیمار درخواست می دهد. این تست یکی از آزمایش های چکاپ بدن برای افراد دارای مسائل قلبی است. در این تست معمولاً بیمار بر اساس پروتکل بروس (Bruce) یا یک برنامه ورزشی مشابه، بر روی یک تردمیل معمولی قدم می زند، تا زمانی که ضربان قلب به حد انتظار برسد یا علائمی خاص در فرد ظاهر شوند. فرایند انجام این تست به این صورت است که عملکرد قلب و فشار خون در تست ورزش، در زمان های قبل، در حین ورزش و بعد از تست ورزش بررسی می شود. این بررسی ها به پزشک کمک می کند تا بتواند مشکل شما را تشخیص دهد.

تست ورزش قلب (exercise ECG) برای ارزیابی پاسخ قلب به استرس یا ورزش انجام می شود. در این آزمایش تغییرات نوار قلب در تست ورزش یا ECG شما در زمان ورزش روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ثبت می شود. در نقاط خاصی در طول تست، برای مقایسه اثرات افزایش استرس روی قلب، تست ردیابی ECG انجام می شود.

در این آزمایش شیب و سرعت تردمیل به صورت دوره ای افزایش می یابد تا در طول آزمایش، سطح ورزش سختتر شود. اگر در تست از دوچرخه استفاده شود، از شما خواسته می شود که سریع تر رکاب بزنید. فعالیت شما باید به گونه ای باشد که تا رسیدن به ضربان قلب هدف (که بر اساس سن و شرایط جسمانی از طریق متخصص قلب و عروق معین می شود) یا تا زمانی که بر اثر خستگی، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سایر علائم، دیگر قادر به ادامه دادن نباشید، ورزش کنید.

در تست ورزش، فرد با ورزش کردن ضربان قلب خود را افزایش می دهد.

انواع تست استرس ورزش (تست ورزش قلب)

بسته به نیازهای فرد، چند روش مختلف برای انجام تست استرس وجود دارند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

1. تست استرس ورزشیدر طول تست استرس، متخصص قلب و عروق در فواصل معینی ضربان قلب، فشار خون، تنفس و اندازه خستگی فرد را بررسی می کند.

در اینجا به توصیف مرحله به مرحله آنچه در طول تست استرس با استفاده از تردمیل رخ می دهد اشاره کرده ایم:

 1. پس از اتصال دستگاه تست ورزش قلب، پزشک برای نظارت بر عملکرد قلب بررسی هایی را انجام می دهد.
 2. در مرحله بعد، فرد روی تردمیل می ایستد.
 3. با شروع حرکت تردمیل، فرد به آرامی راه می رود.
 4. سرعت تردمیل به تدریج افزایش پیدا می کند.
 5. ممکن است شیب تردمیل تغییر کند.
 6. در مراحل آخر، ممکن است نیاز باشد که فرد دستگاهی را در دهان قرار دهد تا بازدم او اندازه گیری شود.
 7. سپس تردمیل متوقف می شود و فرد درحالی که پزشک فشار خون را اندازه گیری می کند و سایر بررسی ها را انجام می دهد، دراز می کشد.
در این روش فرد به مدت 10-15 دقیقه ورزش می کند، اما هر زمانی که احساس کرد اذیت می شود می تواند از پزشک بخواهد که تست را متوقف کند. اگر فرد هر یک از موارد زیر را تجربه کرد، پزشک ممکن است تست را متوقف کند:

* سرگیجه

* فشار خون بالا

* فشار خون پایین

* آریتمی، یا ضربان قلب نامنظم

* درد در قفسه سینه

* تنگی نفس

* خستگی.

همچنین اگر دستگاه الکتروکاردیوگرام تغییرات غیرمعمولی در فعالیت قلب را تشخیص دهد، ممکن است پزشک آزمایش را متوقف کند. در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی، متخصصان همیشه آماده کمک هستند.

2. تست استرس بدون ورزش (دارویی)

گاهی برای انجام تست ورزش، به جای ورزش از دارو برای افزایش تپش قلب استفاده می شود. استرس دارویی معمولا زمانی استفاده می شود که بیماران (به دلیل اختلالات اسکلتی عضلانی، چاقی، بیماری شریان محیطی یا سایر اختلالات) نمی توانند به مدت کافی روی تردمیل راه بفرایند تا به ضربان قلب موردنظر برسند. در این شرایط، پزشک الکترودهایی را به قفسه سینه بیمار متصل می کند و دارو را از به صورت وریدی به بیمار تزریق می کند. انتقال دارو 15 الی 20 دقیقه طول می کشد.

این داروها باعث تحریک قلب می شوند. این داروها ممکن است تاثیرات مشابه تأثیراتی مانند ورزش (همچون گرگرفتگی و تنگی نفس) در فرد ایجاد کنند. داروهای استفاده شده شامل پیریدامول درون وریدی، آدنوزین، رگادنوزون و دوبوتامین هستند.

1. دی پیریدامول

دی پیریدامول، آدنوزین درون زا را افزایش می دهد و باعث اتساع عروق کرونری می شود. این دارو جریان خون میوکارد را در شریان های کرونر طبیعی (نه در شریان های دچار تنگی) افزایش می دهد و باعث ایجاد پدیده دزدی شریان از شریان های تنگ شده و عدم تعادل در پرفیوژن می شود. ایسکمی ناشی از دی پیریدامول یا سایر عوارض جانبی (مانند تهوع، استفراغ، سردرد، برونکواسپاسم) در حدود 10% از بیماران رخ می دهند، اما این اثرات را می توان با آمینوفیلین درون وریدی متوقف کرد. واکنش های شدید در کمتر از 1% از بیماران رخ می دهند. موارد منع مصرف این دارو شامل آسم، انفارکتوس میوکارد در مرحله حاد (MI)، آنژین صدری ناپایدار، تنگی وخیم آئورت و هایپوتانسیون سیستمیک (فشارخون سیستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه) است.

2. آدنوزین

آدنوزین همان تأثیر دی پیریدامول را بر بدن دارد. این دارو به صورت پیوسته و مداوم به صورت درون وریدی تزریق می شود؛ زیرا به سرعت در پلاسما تجزیه می شود. عوارض جانبی این دارو شامل گرگرفتگی موقت، احساس درد در قفسه سینه و تاکی کاردی است که با اتمام تزریق از بین می رود.

3. رگادنوزون

رگادنوزون یک آگونیست آدنوزین برگزیده تر از دی پیریدامول یا آدنوزین است و برای تشخیص ایسکمی روش بهتری است. همچنین عوارض جانبی کمتری دارد و استفاده از آن آسان تر است.

4. دوبوتامین

دوبوتامین یک اینوتروپ (کرونوتروپ) و اتساع دهنده عروق است که معمولا زمانی استفاده می شود که دی پیریدامول و آدنوزین منع مصرف دارند (به عنوان مثال در بیماران مبتلا به آسم یا انسداد دهلیزی بطنی درجه 2). همچنین هنگامی که از اکوکاردیوگرافی برای تصویربرداری از قلب استفاده می شود، این دارو نسبت به سایر گزینه ها ارجحیت دارد. دوبوتامین باید در بیمارانی که مبتلا به هایپرتنشن یا آریتمی شدید، انسداد مجرای خروجی بطن چپ، انفارکتوس میوکاردهای متعدد قبلی یا حاد هستند، با احتیاط مصرف شود.

وقتی بیمار قادر به انجام ورزش نباشد، از داروهای خاصی برای القای استرس به قلب استفاده می شود.

3. تست استرس هسته ای

بسته به نتایج، ممکن است پزشک تست استرس هسته ای را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند. این تست همچنین به عنوان اسکن هسته ای قلب یا اسکن رادیونوکلئید هم شناخته می شود. با استفاده از این تست می توان قلب را دقیق تر و جزئی تر بررسی کرد.

این فرایند مشابه تست استرس ورزش است، اما پزشک یک رنگ ردیاب را به بازوی فرد تزریق می کند که قلب و جریان خون فرد را بر روی تصویر برجسته تر نشان می دهد. این رنگ همچنین مناطقی از قلب که خون در آن ها جریان ندارد را نشان می دهد که می تواند نشان دهنده انسداد باشد.

در این روش هم اگر فردی به دلیل شرایط خاص قادر به ورزش نباشد، متخصص قلب و عروق ممکن است از دارو برای القای استرس به قلب استفاده کند.

سپس یک آزمایش تصویربرداری مانند توموگرافی رایانه ای تک فوتونی یا آزمایش PET اسکن قلب اننجام می شود. این تصویربرداری متاسفانه شامل اندازه کمی اشعه است.

سپس متخصص قلب و عروق دو مجموعه عکس از قلب تهیه می کند که تهیه هر کدام از آن ها بین 15 الی 30 دقیقه طول می کشد.اسکن اول بلافاصله پس از تمرین شخص و اسکن دوم هنگامی انجام می شود که بدن فرد در حال استراحت است (در همان روز یا روز بعد). پزشک همچنین ممکن است قبل از شروع تمرین هم یک اسکن از قلب انجام دهد. در این حالت پزشک می تواند ظاهر و عملکرد قلب را در حالت عادی و در شرایط استرس، با هم مقایسه کند.

این آزمایش برای خانم های باردار یا خانم هایی که ممکن است باردار باشند، مناسب نیست، زیرا اشعه ممکن است به جنین آسیب برساند. مادران شیرده، باید قبل از انجام تست، پزشک را در جریان قرار دهند.

دلیل انجام تست ورزش قلب

متخصص قلب و عروق تست ورزش قلب را به دلایل مختلفی انجام می دهد که عبارت اند از:

اگر پزشک مشکوک به بیماری شریان کرونری (انسداد شریان های قلب) باشد، برای ارزیابی استرس یا تحمل ورزش، تست ورزش را توصیه می کند.

قبل از شروع برنامه توان بخشی قلبی یا هنگام بهبودی از یک عارضه قلبی، همچون حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد، یا MI) یا جراحی قلب، تست ورزش به معین محدوده ایمن ورزش کمک می کند.

* برای ارزیابی ریتم قلب و عملکرد الکتریکی قلب در حین ورزش

* برای ارزیابی ضربان قلب و فشار خون در طول ورزش.

البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد که بر اساس آنها متخصص قلب و عروق، انجام تست ورزش را برای شما لازم بداند.

تست ورزش برای بررسی اندازه تحمل استرس و فعالیت قلب انجام می شود.

خطرات عوارض تست ورزش

به دلیل این که در حین آزمایش کمی فشار بر قلب وارد می شود، احتمال کوچکی برای بروز موارد زیر وجود دارد:

* درد قفسه سینه

* حمله قلبی : اگرچه بسیار نادر است، ممکن است یک آزمون استرس ورزشی می تواند باعث حمله قلبی شود.

* فشار خون بالا

* ضربان نامنظم قلب

* سرگیجه

* حالت تهوع

* خستگی

* از حال رفتن

* ایست قلبی

* مسائل جدی در ریتم قلب: آرتریت ناشی از تمرینات ورزشی استرس معمولا بعد از اینکه ورزش را متوقف کرد، خیلی زود از بین می رود.

* فشار خون پایین: فشار خون ممکن است در طی یا بلافاصله پس از ورزش کاهش یابد، احتمالا باعث ایجاد احساس سرگیجه یا ضعف می شود. بعد از اینکه ورزش را ترک کردید، باید از بین برود.

وقتی الکترودهای چسبناک از روی پوست برداشته می شوند ممکن است کمی اذیت شوید. اگر پچ های الکترود به مدت طولانی روی پوست باقی بمانند ممکن است باعث تخریب بافت یا سوزش پوست شوند.

بسته به اختلالات پزشکی خاص، ممکن است خطرات دیگری هم وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام این تست، تمام اطلاعات پزشکی و دارویی خود را در اختیار متخصص قلب و عروق بگذارید.

اگر بیماری توانایی ورزش نداشت برای او چه اقدامی انجام میشود ؟

دربیمارانی که توانایی انجام این تست را به دلایل مختلف از جمله مسائل در مفاصل و یا سن بالا ندارند طبق نظر پزشک متخصص باید از روش های جایگزین مثل تست استرس دارویی استفاده کنند ، که در این تست پزشک از طریق دارو فعالیت قلب را افزایش میدهد ، دقیقا مانند حالتی که شما ورزش می کنید و بعد پزشک فعالیت قلب و شرایط عروق کرونر را بررسی میکند .

آیا آزمون ورزش خطری جدی هم دارد؟

خیر- این تست تحت کنترل پزشک و پرستار انجام می شود و در صورت بروز هر علامت نگران کننده ای تست متوقف خواهد شد پس این تست هیچ خطری ندارد.

چه چیزهایی با تست ورزش تداخل دارند؟

بعضی بیماری ها یا استفاده از بعضی محصولات و داروها با تست ورزش تداخل دارند. بعضی از این موارد عبارت اند از:

* مصرف وعده غذایی سنگین قبل از آزمایش

* مصرف کافئین قبل از آزمایش

* سیگار کشیدن یا استفاده از سایر محصولات تنباکو قبل از آزمایش

* فشار خون بالا

* عدم تعادل الکترولیت ها، همچون وجود پتاسیم، منیزیم یا کلسیم، به اندازه بسیار زیاد یا بسیار کم در خون

* بعضی از داروها، مانند مسدود کننده های بتا که ممکن است افزایش ضربان قلب و رسیدن به سطح هدف را سخت کنند.

* بیماری دریچه قلب

* بزرگ شدن قلب

* آریتمی.

افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، نمی توانند با ورزش این تست را انجام دهند و معمولا از تست دارویی برای این افراد استفاده می شود.

چگونه برای تست ورزش قلب آماده شوم؟

قبل از انجام تست ورزش، در صورت وجود موارد زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

* آنوریسم

* آنژین ناپایدار (درد کنترل نشده قفسه سینه)

* بیماری شدید دریچه قلب (نقص در یک یا چند دریچه قلب)

* نارسایی شدید قلبی

* حمله قلبی اخیر (انفارکتوس میوکارد یا MI)

* فشارخون بالای شدید

* ضربان قلب نامنظم کنترل نشده

* پریکاردیت (التهاب یا عفونت کیسه ای که قلب را احاطه کرده است)

* کم خونی شدید (تعداد کم گلبول های قرمز خون)

* وجود یک ضربان ساز (دستگاه پیس میکر).

متخصص قلب و عروق یا تکنسین، توضیحات لازم در مورد این آزمایش را در اختیارتان قرار می دهند و به شما این امکان را می دهند که سؤالات تان را بپرسید.

قبل از تست ورزش این کارها را انجام بدهید:

از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید. این فرم را با دقت بخوانید و اگر متوجه هر قسمتی از آن نشدید، از پزشکتان سوال بپرسید.

از شما خواسته می شود که چند ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید (نه غذا بخورید و نه چیزی بنوشید).

2 ساعت قبل از آزمایش سیگار نکشید و از استعمال انواع دخانیات خودداری کنید.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید که ممکن است باردار باشید، به پزشکتان اطلاع دهید.

در مورد تمام داروها (تجویز شده و بدون نسخه)، ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک تان اطلاع دهید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل از آزمایش، مصرف داروهای خاصی مانند مسدود کننده های بتا را قطع کنید. پزشک یک دستورالعمل خاص دراین خصوص را در اختیارتان خواهد داد.

یک کفش راحت مخصوص پیاده روی و یک شورت یا شلوار گشاد بپوشید. زنان باید از یک لباس آستین کوتاه استفاده کنند که از جلو بسته می شود تا اتصال الکترودهای نوار قلب به سینه را آسان تر کنند.

اگر از اسپری تنفسی برای آسم یا سایر مسائل تنفسی استفاده می کنید، آن را همراه داشته باشید.

بسته به شرایط پزشکی شما، ممکن است پزشک از شما بخواهد که اقدامات خاصی را برای آمادگی برای تست ورزش انجام دهید.

هنگامی که از دی پیریدامول، آدنوزین یا رگادنوزون برای استرس دارویی استفاده می شوند، ترکیبات گزانتین (به عنوان مثال آمینوفیلین، تئوفیلین، کافئین) ممکن است باعث ایجاد نتیجه منفی کاذب شود؛ از این رو 24 ساعت قبل از آزمایش از مصرف چنین موادی (نظیر چای، قهوه، کاکائو، شکلات، بعضی از مکمل ها و نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه های کافئین دار) اجتناب کنید.

لازم است که قبل از انجام تست ورزش، موارد خاصی را عایت کنید.

تست ورزش قلب چگونه انجام می شود؟

تست ورزش ممکن است به صورت سرپایی یا هنگامی که در بیمارستان بستری هستید انجام شود. بسته به شرایط شما و تجربه پزشک، ممکن است آزمایش ها متفاوت باشند.

به طورکلی، تست ورزش این مراحل را دنبال می کند:

قبل از تست این مراحل را طی می کنید:

 1. از شما خواسته می شود که جواهرات یا اشیاء دیگری که ممکن است در آزمایش تداخل ایجاد کنند را در بیاورید.
 2. از شما خواسته می شود که بلوز یا پیراهن تان را از جلو باز کنید (ممکن است از مردان خواسته شود که پیراهن شان را در بیاورند). تکنسین با یک ملحفه یا روپوش، بدنتان را می پوشاند و فقط قسمت های ضروری را در معرض دید قرار می دهد، پس نیازی نیست که نگران حریم خصوصی تان باشید.
 3. اگر قفسه سینه شما خیلی مو دارد، ممکن است تکنسین موی بعضی از قسمت ها را بتراشد یا کوتاه کند تا الکترودها به پوستتان نزدیک تر شوند.
 4. سپس تکنسین الکترودها به سینه و شکمتان متصل می کند و سیم هایی را به این الکترودها متصل می کند.
 5. پس از اتصال سیم ها، تکنسین اطلاعات هویتی درباره شما را در رایانه دستگاه وارد کند.
 6. درحالی که نشسته اید، کاف دستگاه فشارسنج روی بازوی شما قرار می گیرد. بررسی اولیه ECG و فشارخون در حالی که نشسته اید یا ایستاده اید، انجام می شود.
 7. تکنسین نحوه راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه را به شما آموزش داده می دهد.

در حین انجام تست چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا در آسان ترین سطح شروع به ورزش می کنید. سپس شدت تمرین به آرامی افزایش پیدا می کند.

بررسی ECG و فشار خون در تست ورزش به صورت دوره ای انجام می شود تا نحوهٔ واکنش قلب و بدن به تمرین سنجیده شود.

مدت زمانی که ورزش می کنید به ضربان قلب هدف (که بر اساس سن و شرایط جسمی شما از طریق پزشک معین می شود) و تحمل ورزش شما بستگی دارد.

مدت زمان ورزش، بخش مهمی از نتیجه تست استرس است. در صورت بروز علائم شدید همچون درد قفسه سینه، سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس شدید، خستگی شدید یا افزایش فشارخون ممکن است تست متوقف شود.

پس از اتمام بخش ورزش در آزمون، سرعت ورزش برای سرد شدن بدن کاهش پیدا می کند تا از بروز حالت تهوع یا گرفتگی عضلات ناشی از توقف ناگهانی جلوگیری شود.

سپس روی یک جایگاه می نشینید و فشارخون و تغییرات نوار قلب در تست ورزش تا زمان برگشتن بدن به حالت عادی یا نزدیک به حالت عادی کنترل می شوند.

ممکن است این حالت 10-20 دقیقه طول بکشد.

زمانی که نوار قلب و فشارخون تان به سطح قابل قبولی رسیدند، الکترودهای ECG و کاف فشارسنج برداشته می شوند. بعد از آن می توانید لباس هایتان را بپوشید.

در تست ورزش، عملکرد قلب و فشار خون، قبل، در حین ورزش و بعد از ورزش بررسی می شود.

مدت زمان ورزش برای تست

بر اساس سن ، حد معینی از ورزش و حداکثر ضربان قلب که بیمار باید به آن دست یابد پیش از شروع ورزش برای وی معین شده و آزمایش تا آن زمان ادامه خواهد یافت. بهترین و قابل اعتمادترین نتیجه مربوط به زمانی است که به حداکثر فعالیت پیش بینی شده بدون بروز تغییر غیر طبیعی در شرایط بالینی یا نوار قلب نایل شود و این ، حدودا به 12- 10 دقیقه ورزش و کمی شکیبایی نیاز دارد. در صورتی که طی آزمون ضربان قلب به حدود 85% از حداثر ضربان قلب استاندارد (که با فرمول سن بیمار - 220 محاسبه می شود.) برسد آزمون طبیعی تلقی می شود. معهذا در هر زمان که بیمار واقعا احساس کرد قادر به ادامه ورزش نیست یا چنانچه دچار بعضی علائم بالینی نظیر درد سینه ، تنگی نفس مفرط ، سرگیجه و سردرد شدید شود، یا تغییرات غیر عادی در نوار قلب بروز کند یا فشار خون افت کند، آزمایش قطع می شود. بعضی افراد مسن یا کسانی که دردهای مفصلی و عضلانی دارند از انجام تست ورزشی معاف هستند و باید اسکن قلب روی آنها انجام گیرد . اسکن رادیوایزوتوپ قلب (تست تالیوم) نسبت به تست ورزش آسانتر و دقیقتر می باشد و بعضی پزشکان تمایل بیشتری به انجام آن دارند.

بعد از تست ورزش قلب چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تست ورزش می توانید به رژیم غذایی و فعالیت های عادی خود بازگردید، مگر این که متخصص قلب و عروق توصیه متفاوتی کند. به طورکلی، بعد از تست ورزش به هیچ مراقبت خاصی نیاز نخواهید داشت.

ممکن است چند ساعت پس از تست احساس خستگی کنید (خصوصا اگر معمولا ورزش نمی کنید). باید ظرف چند ساعت پس از تست ورزش احساس طبیعی داشته باشید. اگر بیشتر از یک روز بعد از تست احساس خستگی کردید، با پزشک تان تماس بگیرید.

در صورت بروز علائمی (همچون درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف) به پزشکتان اطلاع دهید.

پزشک ممکن است بسته به شرایط خاص شما، بعد از تست دستورالعمل های دیگری را به شما ارائه دهد.

در چه شرایطی نباید تست ورزش انجام داد؟

* سندرم حاد کرونری (انفارکتوس میوکارد در عرض 48 ساعت یا آنژین ناپایدار کنترل نشده)

* پارگی آئورت در صورت حاد بودن

* در صورتی که فرد علائم تنگی آئورت را داشته باشد و در موراد ابتلای شدید به تنگی ائورت

* در صورت وجود علائم آریتمی یا همودینامیکی قابل توجه

* نارسایی قلبی

* میوکاردیت حاد

* پریکاردیت حاد

* آمبولی ریه حاد

* انفارکتوس ریه حاد.

در صورت وجود بعضی بیماری ها و شرایط خاص مثل نارسایی قلبی تست ورزش به هیچ عنوان انجام نمی شود.

چه افرادی منع نسبی برای انجام تست ورزش دارند؟

* انسداد دهلیزی بطنی در صورت شدید بودن

* برادی آریتمی (Bradyarrhythmias)

* عدم تعادل در الکترولیت ها

* فشار خون بالا (فشار خون سیستولیک [BP] بالاتر از 200 میلی متر جیوه یا فشارخون دیاستولیک BP بالاتر از 100 میلی متر جیوه)

* کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسدادی

* ناتوانی در ورزش کردن به اندازه کافی به دلیل نقص ذهنی یا جسمی

* تنگی دریچه قلب در صورت میانه یا شدید بودن

* تنگی شریان کرونری اصلی چپ

* بیماری سیستمیک

* تاکی آریتمی (Tachyarrhythmias).

در بعضی شرایط و بیماری ها مثل نارسایی قلبی نمی توان تست ورزش را انجام داد.

تست استرس چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر اطلاعات جمع آوری شده در طول تست استرس ورزش شما نشان دهند که عملکرد قلبتان طبیعی است، ممکن است به هیچ آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید.

بااین حال، اگر نتایج طبیعی هستند و علائم در حال تشدید شدن هستند، ممکن است پزشک انجام تست استرس هسته ای (nuclear stress test) یا سایر انواع تست استرس را توصیه کند که شامل اکوکاردیوگرام قبل و بعد از ورزش یا داروهایی برای افزایش جریان خون به قلب هستند. این تست ها دقیق تر هستند و اطلاعات بیشتری را در مورد عملکرد قلبتان ارائه می دهند، اما گران قیمت ترند.

اگر نتایج تست استرس شما نشان دهد که ممکن است به بیماری شریان کرونری مبتلا باشید یا نشان دهنده وجود آریتمی باشند، پزشکتان از این اطلاعات برای تدوین یک برنامه درمانی استفاده می کند. در این صورت ممکن است به آزمایش های دیگری همچون آنژیوگرافی عروق کرونری نیاز داشته باشید.

اگر از تست استرس برای معین برنامه درمان بیماری قلبی استفاده کرده باشید، پزشک از این نتایج برای برنامه ریزی برای درمان یا تغییر آن استفاده می کند.

جواب تست ورزش به زبان ساده

همان طور که گفته شد، تست استرس می تواند به شما در معین این که اقدام بعدی شما و پزشک تان در مورد سلامت قلب چیست کمک کند. به صورت کلی سه نتیجه از تست ورزش گزارش می شود؟

1. منفی بودن تست ورزش

ممکن است نتیجه تست ورزش شما منفی باشد، اما منفی بودن جواب تست ورزش یعنی چه؟! اگر جواب تست ورزش شما منفی شد، به این معناست که خطر ابتلا به بیماری شریان کرونری (انسداد در عروق قلب) پایین است و احتمالاً نیازی به انجام آزمایش های دیگری نداشته باشید.

2. جواب تست ورزش نامعین

گاهی اوقات ممکن است الکتروکاردیوگرام یا ECG که به عنوان بخشی از یک تست استرس انجام می شود، اطلاعات کافی را برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی در بیمار، ارائه ندهد. در موارد خاص، ممکن است متخصص قلب و عروق نوع حساس تری از تست استرس را برای شما توصیه کند که شامل تصویربرداری از قلب است (مانند اکوکاردیوگرام استرس یا آزمایش استرس هسته ای).

3. مثبت بودن تست ورزش

دلیل مثبت بودن تست ورزش ممکن است وجود یک بیماری عروق کرونری یا بیماری قلبی باشد. ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق ترآزمایش های بیشتری را انجام دهد. نتایج تست استرس شما نقش مهمی در تشخیص و معین برنامه درمانی شما دارد.

بدن بعضی از افراد حین انجام تست ورزش، بیش از حد عکس العمل نشان می دهد. درنتیجه با اینکه قلبشان سالم است ولی نتیجه مثبت را نشان می دهد. به این نتیجه، در اصل مثبت کاذب گفته می شود.

نتایج تست ورزش به سه صورت منفی، مثبت و غیر معین ثبت می شود.

نوار قلبی که در تست ورزش گرفته می شود چیست؟

الکتروکاردیوگرام (ECG) یک آزمایش ساده و سریع برای ارزیابی عملکرد قلب است. برای این آزمایش، الکترودها (پچ یا وصله های پلاستیکی کوچکی که به پوست می چسبند) در نقاط خاصی از قفسه سینه، بازوها و پاها قرار می گیرند. این الکترودها از طریق سیم به دستگاه ECG متصل می شوند. سپس عملکرد الکتریکی قلب اندازه گیری، تفسیر و چاپ می شود. در این تست هیچ الکتریسیته ای به بدن منتقل نمی شود.

سیگنال های الکتریکی قلب، باعث انقباض قسمت های مختلف قلب می شود تا جریان خون را به درستی هدایت شود. ECG در واقع این سبگنال ها و فعالیت الکرتیکی قلب را ثبت می کند تا سرعت تپش قلب، ریتم ضربان قلب (ثابت یا نامنظم) و قدرت و زمان سیگنال های الکتریکی هنگام عبور از قسمت های مختلف قلب را معین شود. تغییرات در ECG می تواند نشان دهنده بسکمک از اختلالات مرتبط با قلب باشد. در واقع نوار قلب در تست ورزش گرفته می شود تفاوتی با نوار قلب عادی ندارد.

سؤالات متداول شما

اگر به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده باشید و پزشک تست ورزش یا تست استرس قلب را برای شما درخواست داده باشد، احتمالا سؤالاتی در مورد آن در ذهنتان به وجود آمده است. تا به اینجای مطلب سعی کردیم مهم ترین مسائل در مورد تست ورزش را بررسی کنیم. در ادامه به تعدادی از پرتکرار ترین سؤالات شما جواب می دهیم.

اکو بهتر است یا تست ورزش؟

جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد؛ زیرا متخصص قلب بسته به شرایط هر فرد و هدف تست، یکی از این دو تست را تجویز می کند.

قیمت تست ورزش چقدر است؟

قیمت این تست در کلینیک های مختلف ممکن است کمی با هم متفاوت باشد. بعضی از مراکز تست قلب با ارگان های خاصی مثل شهرداری یا ارتش و غیره قرارداد دارند و با هزینه خیلی کمی این تست را انجام می دهند. این تست تحت پوشش بیمه است؛ بنابراین بسته به نوع بیمه شما قیمت نهایی تست ورزش فرق دارد.

راهنمای مراجعه به پزشک

مزیت اصلی تست استرس این است که یک روش غیرتهاجمی برای شروع ارزیابی علائم بیماری قلبی است و به هدایت برنامه های درمانی کمک می کند. نتایج این تست در کنار تست های دیگر و معاینات فیزیکی ابزاری قدرتمند در ارزیابی سلامت قلب به شمار فرایند.

منبع: سایت دکترتو

سایت بیمارستان آریا

سایت دکتر افشاری

منبع: راسخون
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1334

به "ارزیابی عملکرد قلب با انجام تست ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی عملکرد قلب با انجام تست ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید