از مشمشه ببر سیبری تا ماجرای گورخر آفریقایی و چند پرسش

به گزارش مجله پزشکی، آزار و اذیت سه گورخر آفریقایی و مرگ یکی از آن ها تنها یکی از موارد تلفاتی است که طی سال های گذشته در باغ وحش های کشور با آن روبه رو شده ایم اما کسی می داند واقعا چه بر این حیوانات در باغ وحش ها می گذرد؟ سازمان حفاظت محیط زیست نظارت دارد؟ اصلا مراکز نگهداری حیات وحش کشور صلاحیت نگهداری از حیوانات را دارند؟

از مشمشه ببر سیبری تا ماجرای گورخر آفریقایی و چند پرسش

به گزارش خبرنگاران، با واردات گونه های حیات وحش به ایران یا نگهداری و انتقال آن ها بین باغ وحش های کشور متاسفانه سرنوشت خوشایندی برای این گونه ها رقم نخورده است. سال 89 دو ببر روسی پس از 52 سال و علی رغم انتقاد برخی کارشناسان داخلی، با تاکید محمد جواد محمدی زاده - رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست - جهت احیای نسل ببر مازندران از روسیه به ایران منتقل شدند و با گذشت هشت ماه و یک هفته چشم انتظاری برای تامین اعتبار و انتقال آن ها از قفس ها به زیستگاه جدید، پایان ببر نر بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه در باغ وحش تهران تلف شد همچنین در سال 92 اعلام شد که یک قلاده ببر بر اثر خفگی در استخر محوطه این باغ وحش تلف شد و سال 96 نیز یکی از دو قلاده شیر دریایی دلفیناریم برج میلاد که 32 سال سن داشت به گفته سید مجتبی عبادی - کننده تامین کننده گونه های پستانداران دریایی دلفیناریوم برج میلاد - بر اثر کهولت سن مرد.

سال 98 یکی از سه زرافه ای که باغ وحش صفادشت با تبلیغات بسیار از آفریقا وارد کرده بود، مرد و صاحبان این مجموعه تصمیم دریافتد درباره این ماجرا سکوت کنند. با این حال دی ماه همان سال ببری که چند ماه قبل، از باغ وحش مشهد خریداری شده بود نیز تلف و گفته شد این حیوان ناگهانی و به طرزی مشکوک کشته شده و در شرایطی این اتفاق افتاده است که قرار بود به باغ وحش بابلسر فروخته شود. مسئولان مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت گفتند این ببر نارسایی کلیوی داشته اما پس از بررسی، پزشک معالج متوجه وجود استخوانی در گوارش این ببر شد که همین منجر به مرگ این گونه شده بود. ماجرای مرگ آلفا یکی از دو دولفین برج میلاد نیز مشابه مرگ ببر باغ وحش صفادشت بدون اطلاع رسانی و گزارش به سازمان حفاظت محیط زیست رخ داد و در نهایت علت مرگ آن ایست قلبی- تنفسی ناشی از نارسایی های قلبی اعلام شد اما دلیل پنهان کردن مرگ این دلفین از سوی دلفیناریوم برج میلاد هیچ گاه مشخص نشد. طی ماه های دی و بهمن 98 نیز یک گوزن نر مرال در مرکز نگهداری حیات وحش پارک ملت به علت آن چه مبارزه برای جفت گیری اعلام شد، تلف شد.

کوئین- ماده ببر سفید باغ وحش ارم نیز که سال 94 از کشور آلمان به ایران وارد شده بود در آذر ماه سال 99 براثر آنچه نزاع با ببر نر این مجموعه عنوان شد، تلف شد. گرچه ابهامات زیادی درباره نحوه ورود ببر نر این مجموعه به قفس کوئین وجود داشت اما در نهایت محمد کرمی - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران- به خبرنگاران گفت که طبق بررسی های اجرا شده اقدام غیر اصولی و غیرکارشناسی باغ وحش ارم نسبت به قرار دادن ببر نر در مجاورت جایگاه استراحت ماده ببر سفید علت اصلی حادثه نزاع این دو ببر بود. این در حالیست که ورود کوئین به باغ وحش ارم به شرطی بود که این مجموعه هیچگاه تکثیر از این گونه را به علت مسائل ژنتیکی انجام ندهد اما با مرگ مشکوک کوئین برخی برآورد ها حاکی از این بود که نزاع بین این دو ببر ناشی از اقدام این مجموعه برای جفت گیری آن ها بود.

شیر نر ایرانی به نام کامران که سال 98 از باغ وحش بریستول انگلستان به باغ وحش تهران منتقل و هیرمان نامگذاری شد، هنگامی که در معرض دید عموم قرار گرفت، زخم هایی روی صورت داشت که گفته می شد در تصاویر منتشر شده از باغ وحش بریستول پیش از انتقال دیده نشده بود. هیرمان بهمن ماه سال گذشته بد حال شد و علائم بالینی آن بی حالی و آبریزش بینی بود که در نهایت ابتلای این شیر به بیماری ویروسی هرپس که دستگاه تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد عنوان و گزارش شد که حال این شیر ایرانی روبه بهبود است.

به تازگی اما یکی از سه گورخر آفریقایی وارداتی باغ وحش صفادشت تلف شد و آنچه ماجرای تلف شدن گورخر نر آفریقایی را این روزها در رسانه ها پررنگ تر کرده، وجود ابهامات و تناقضاتی در اظهارات درباره مبدا انتقال این سه راس گورخر آفریقایی، نحوه انتقال آن ها، حوادثی که برای این سه راس در گمرک بازرگان رخ داد و در نهایت تاریخ دقیق تلف شدن گورخر نر آفریقایی است. تاریخ دقیق و محل دقیق تلف شدن گورخر نر آفریقایی براساس اظهارات سازمان حفاظت محیط زیست و باغ وحش صفادشت متفاوت است اما آن ها مقصر اصلی این ماجرا را گمرک بازرگان اعلام و تاخیر آن در ترخیص این سه گورخر آفریقایی عنوان کردند. با این حال مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- گفت که برای ورود این سه راس گورخر، ثبت سفارش انجام نشده بود و هر سه گورخر هنگام ترخیص سالم بوده اند.

اما مبدا انتقال این سه راس گورخر آفریقایی نیز طی هفته گذشته محل بحث بود چراکه سازمان حفاظت محیط زیست و باغ وحش صفادشت چندین بار دو مبدا متفاوت در این انتقال یعنی هلند و بلغارستان را عنوان کردند اما بنابر گفته های ایمان معماریان - دامپزشک حیات وحش- جابه جایی حیوانات مراکز و باغ وحش های تحت نظر اتحادیه باغ وحش ها (AZA) بدون دریافت یا پرداخت مبلغی بین باغ وحش ها انجام می شود این در حالیست که باغ وحش صفادشت در سلسله استوری های صفحه رسمی خود در اینستاگرام نوشته بود که برای انتقال این سه راس گورخر هزینه کرده است.

علی رغم اینکه مسئولان محیط زیست گفته بودند که سازمان دامپزشکی کشور مبدا و مقصد سلامت گونه های حیات وحش را پیش از انتقال بررسی و تایید می کنند و احتمال بیمار بودن گورخر نر پیش از انتقال وجود نداشته است اما علیرضا شرفی - مدیر باغ وحش صفادشت - در یکی از فیلم های منتشر شده توسط این باغ وحش ادعا کرد که 90 درصد علت تلف شدن گورخر نر آفریقایی گمرک و 10 درصد به علت بیماری خود حیوان بوده است. این حیوان شرایط جسمی خوبی نداشت، بیماری ریه پیدا کرده و طحال آن نیز عفونی شده بود. عفونت داخلی داشت و تمام این عوامل همراه با استرسی که به این حیوان وارد شد، باعث شد که گورخر نر آفریقایی تلف شود. و سه راس گورخر آفریقایی در فروردین سال 99 توسط این مجموعه از کشور هلند خریداری شده اما به دلیل صادر نشدن مجوز خروج از کشور ترکیه برای 9 ماه در بلغارستان نگهداری شدند که به دلیل شرایط نگهداری نامناسب این حیوانات در بلغارستان آن ها دچار سوءتغذیه شده بودند.

تصویر مدیر باغ وحش صفادشت در جمع گروه آزاردهنده گورخرها!

یک روز پس از انتشار خبر مرگ گورخر نر آفریقایی، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد این سه راس گورخر از محفظه خود خارج شده اند و برخی افراد حاضر در محل با ضرب و شتم در تلاش برای بازگرداندن آن ها به محفظه هستند. شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر حفاظت و نظارت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - نیز در این باره گفت که با مقصران این حادثه تلخ بدون هیچ گونه چشم پوشی برخورد خواهد کرد.

این ماجرا تا آنجایی ادامه داشت که علیرضا شرفی- مدیر باغ وحش صفادشت- در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد که اراذل و اوباش و کارتن خواب ها به این سه راس حمله کرده بودند اما با گذشت کمتر از 24 ساعت از اظهارات او فیلم دیگری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد خود مدیر باغ وحش صفادشت با ترکه ای دو راس از گورخرها را مورد ضرب و شتم قرار می دهد اما این نخستین اقدام عوامل این باغ وحش نبود که جنجالی شد. چند روز پیش از آن نیز همزمان با انتشار خبر مرگ یکی از گورخرهای آفریقایی، باغ وحش صفادشت در چند استوری در صفحه رسمی خود در اینستاگرام ضمن استفاده از الفاظ توهین آمیز در پاسخ به منتقدان این باغ وحش در رابطه با انتقال سه گورخر آفریقایی نوشته بود: که خود هزینه انتقال این گورخرها را داده و نه منتقدان این باغ وحش. این اظهارات واکنش فعالان محیط زیست و کارشناسان را به همراه داشت که این ادبیات را نشانه کم اهمیت شمردن جان حیوانات از سوی این باغ وحش دانستند. در پی آن و در شرایطی که چندین ساعت از انتشار استوری های توهین آمیز گذشته بود، باغ وحش صفادشت ادعا کرد که صفحه اینستاگرام این باغ وحش هک شده است!

باز شدن در محفظه گورخرها در گمرک

اما تناقض دیگری نیز در اظهارات این باغ وحش درباره نحوه فرار کردن سه راس گورخر آفریقایی در گمرک بازرگان طی هفته گذشته مشاهده شد. در جوابیه باغ وحش صفادشت آمده بود: داخل مجموعه گمرک افرادی برای دریافت عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخرها رم کنند و از ماشین خارج شوند این در حالیست که در فیلمی که در صفحه رسمی این باغ وحش در اینستاگرام منتشر شد او می گوید: مردم متاسفانه به منظور دریافت عکس و فیلم حمله ور می شدند و در باکس را باز کردند و باعث فرار این حیوانات شدند.

با این حال فعالان و کارشناسان مقصر اصلی را در ماجرای انتقال جنجالی گروخرهای آفریقایی و مرگ یکی از آن ها را سازمان حفاظت محیط زیست می دانند که علاوه بر نداشتن نظارت کافی بر نحوه انتقال، به مراکز نگهداری حیات وحشی مجوز واردات گونه های جدید می دهد که سابقه از دست دادن گونه های متعددی را دارند از جمله باغ وحش صفادشت که مرگ یک زرافه و یک ببر وارداتی را در کارنامه خود دارد. هر چند که محمد کرمی- رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران- نیز در یک برنامه تلویزیونی گفت که تا اطلاع ثانوی برای باغ وحش صفادشت هیچ مجوزی به منظور واردات گونه های جدید صادر نمی شود.

مقصر اتفاقات و حوادث مراکز نگهداری حیات وحش چه کسی است؟

اگر از شرایط اسفبار حیوانات باغ وحش ها و باغ پرندگان سایر شهرهای کشور از جمله هویزه، شیراز، ارومیه، بابلسر، قم و ... که هر از گاهی انتشار فیلمی از داخل آن ها دل هر آدمی را به درد می آورد، بگذریم، از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی و ناظر بر این مراکز ضعیف و منفعل عمل کرده، نمی توان گذشت. بی اطلاعی از مرگ حیوانات و تاریخ دقیق آن، نداشتن آمار دقیق از میزان زاد و ولد آن ها و سرنوشت توله ها یا نوزادان حیات وحش متولد شده در باغ وحش ها همه نشان از نظارت ناکافی این سازمان دارد. اما آنچه سازمان حفاظت محیط زیست بیش از بحث نظارت، در آن منفعل و ضعیف عمل کرده اعلام نتایج آزمایشات سازمان دامپزشکی درباره علت مرگ یا بیماری این حیوانات و برخورد جدی با باغ وحش ها بوده است. در بیشتر مواردی که در این گزارش به آن اشاره شد نه تنها برخوردی جدی با باغ وحش های مورد نظر صورت نگرفت بلکه سازمان حفاظت محیط زیست مجدد، بارها مجوز واردات گونه های جدید را برای این مراکز صادر کرد.

چند پرسش

با گذشت یک هفته از مرگ گورخر نر آفریقایی اما هنوز سوالات و ابهامات زیادی درباره این ماجرا وجود دارد:

آیا باغ وحش های کشور از جمله استان تهران صلاحیت واردات یا نگهداری از گونه های جدید را دارند؟

سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی تا به امروز چه ورود و برخوردی با باغ وحش هایی که گونه های آن ها بیمار یا تلف شده اند داشته است؟

سرنوشت پرونده حوادث پیشین مراکز نگهداری حیات وحش چه شد؟

سازمان حفاظت محیط زیست درباره حادثه گورخرهای آفریقایی تا به امروز چه اقدامی کرده است؟

آیا نظارت کافی بر تمام مراکز نگهداری حیوانات، فرایند انتقال گونه ها و نگهداری از آنان می شود؟

چرا مراکز نگهداری حیات وحشی که بارها ثابت کرده اند صلاحیت نگهداری از حیوانات را ندارند، برای همیشه تعطیل نمی شوند؟

پایانی پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1079

به "از مشمشه ببر سیبری تا ماجرای گورخر آفریقایی و چند پرسش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مشمشه ببر سیبری تا ماجرای گورخر آفریقایی و چند پرسش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید