اصطلاحات رایج طبیعت گردی

به گزارش مجله پزشکی، یکی از سبک سفرهایی که این روزها در بین تمامی گروه های سنی بسیار پرطرفدار است، طبیعت گردی است. اگر با تورهای طبیعت گردی همراه شده باشید، حتما بارها کلمات یا اصطلاحاتی را از زبان آنها شنیده اید؛ یا شاید موقع خرید وسیله ای برای سفر، اصطلاحاتی را برای کالای مورد نظر خود از فروشنده شنیده باشید که معنای آن را ندانید. این مطالب تمامی اصطلاحات طبیعتگردی و تجهیزات سفر را به شما خواهد گفت.

اصطلاحات رایج طبیعت گردی

اصطلاحات طبیعت گردی:

1. راستا پاکوب: در طبیعت یا کوه شاید این اصطلاح را زیاد شنیده باشید؛ به راستاهایی که در اثر رفت و آمد زیاد صاف شده باشند اصطلاحا راستا پاکوب می گویند. یکی از نکاتی که در سفر مسئولانه باید رعایت گردد عبور از همین راستاها است. این کار ضمن تامین امنیت سفر شما باعث ایجاد کمترین تخریب در پوشش گیاهی و جانوری منطقه می گردد. زیرا شما با عبور از راستاهایی غیر از راستا پاکوب قسمت هایی بیشتری از طبیت را تخریب خواهید کرد.

2. راستا مالرو: یکی دیگر از راستاهایی که حتما در کوه و دشت آن را دیده اید، راستاهای مالرو است. این راستاها نیز مانند راستا پاکوب راه تقریبا صافی است که ظاهر آن از بقیه راه ها متفاوت است. این راستا محل عبور حیوانات اهلی مانند خر، قاطر و... است. گاهی در بعضی راستاها نیز این محل با راستا پاکوب یکی است.

3. کمپ کردن، کمپینگ: این اصطلاح برای مواقعی به کار می رود که شما در تورهای طبیعتگردی چادر یا سرپناهی در منطقه ای به پا می کنید و شب را در آنجا به صبح می رسانید.

شب مانی: هرگاه شنیدید که برنامه ای شب مانی دارد، به این معنی است که شب را در آن محل می مانید. اقامت این شب نیز معمولا در کمپ است.

اصطلاحات کوه پیمایی:

1. جان پناه: اگر اهل کوه پیمایی باشید شاید از زبان بعضی کوهنوردان شنیده باشید که اندکی بالاتر جان پناهی قرار گرفته است. جان پناه در واقع اتاقی کوچکی است که در ارتفاعات برای کوهنوردان ساخته شده تا محل استراحت موقتی برای آنها باشد.

2. پناهگاه: پناهگاه ها نیز مانند جان پناه ها محلی برای استراحت کوهنوران هستند با این تفاوت که معمولا به امکانات بیشتری مجهز هستند و حتی می توان در آنجا جا رزرو کرد و اقامت داشت.

3. ارتفاع زدگی: یکی دیگر از اصطلاحات رایجی که در کوهپیمایی یا برای ازتفاعات بالا در طبیعتگردی شاید شنیده باشی، ارتفاع زدگی است. ارتفاع زدگی در واقع هنگام کاهش اکسیژن رخ می دهد و با علائمی مثل سرگیجه، حالت تهوع، سیاهی رفتن چشم ها، ضعف و … همراه است. یکی از راه های مقابله با این حالت نوشیدن آب زیاد و مدام در راستا است.

اصطلاحات کوه و طبیعت:

1. رمل: شاید در سفرهای کویری، اصطلاح پیاده روی در رمل را زیاد شنیده باشید. رمل ها در واقع تپه های شنی کویر هستند که زیبایی خیره کننده ای دارند. رمل ها کویر مرنجاب، کویر مصر، کویر ابوزیدآباد و ورزنه از رمل های معروف و پر هوادار ایران محسوب می شوند.

2. تنگ: حتما در طبیعت به دره های باریک و عمیقی که با کوه یا دیواره محاصره شده اند برخورده اید. به این مناطق تنگ می گویند.

3. جنگل های هیرکانی: حتما بارها در سفرهای طبیعتگردی قدم زدن در جنگل های هیرکانی را به عنوان یک جاذبه شنیده باشید. اما این جنگل ها هیرکانی اصلا چیست یا کجاست؟ این جنگل ها، مناطق جنگلی متراکمی در شمال کشور هستند که یادگارانی از دوره سوم زمین شناسی بر روی زمین محسوب می شوند. از معروف ترین درختان این جنگل می توان راش، بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی و...را نام برد.

4. دامنه، یال و خط الرأس: دامنه ها در واقع بخشی از بدنه شیبدار کوه هستند. به بالاترین نقطه برخورد دو دامنه نیز یال میگویند. خط الرأس نیز در واقع بلندترین یال میان دو یا چند قله است که می توان آن را برخورد دو دامنه در بالای کوه نیز دانست. خط الرأس همان جایی است که آب باران از آنجا تقسیم می گردد.

5. گُرده: یال هایی با شیب زیاد را که بیشتر از مناطق سنگی و صخره ای تشکیل شده باشند را گُرده می گویند.

اصطلاحات تجهیزات سفر:

1. چادر دو پوش: در میان چادرها طبیعتگردی شما چادرهایی ر ا خواهید دید که شامل دو لایه هستند. لایه اول توری و قابل تنفس، لایه دوم لایه ضدباران که توسط میخ های مخصوص به خود در زمین فیکس می شوند.

2. پانچو: پانچو در واقع همان لباس بارانی است که انوع بی آستین یا آستین دار دارد و ضد آب است. پانچوهای بی آستین بلند علاوه بر اینکه از خیس شدن خودتان و کوله تان جلوگیری میکند، در مواقع اضطرار به عنوان سرپناه نیز می تواند استفاده گردد.

3. اسکارف: یکی از وسایل ساده اما پرکاربرد در بین طبیعتگردان اسکارف است. اسکارف در واقع تکه ای پارچه با کاربردهای مختلفی به عنوان دستمال سر، ماسک، چشم بند و … است.

4. گِتر: یکی دیگر از وسایل پرکاربرد که شاید نام آن را زیاد شنیده باشید گتر است. گتر در واقع پوششی است که از کفش تا بالای ساقتان را می پوشاند. گتر یک پوشش مناسب برای جلوگیری از ورود برف، شن، خار و خاشاک و حشرات به کفش و پاها است. یکی دیگر از کابردهای گتر جلوگیری از اتهلاک شلوارتان است؛ زیرا مانع کثیف شدن پاچه شلوارتان می گردد و این کار باعث می گردد تعداد دفعات کمتری ناچار به شستن آن شوید.

5. هِدلمپ، یا هدلایت: هِدلمپ یا چراغ پیشانی یک وسیله پرکاربرد برای سفرهایی که شب مانی دارد و غار است. استفاده از هد لمپ به جای چراغ قوه باعث می گردد که دستتان آزاد باشد و زاویه تابش نور وسیع باشد.

6. کمل بک: کمل بک یا کیسه آب در واقع مخزن های آب پرکاربردی هستند که پشت کوله پشتی قرار گرفته و توسط یک لوله می توانید آب موجود در آن را بنوشید. نکته مثبت استفاده از کمل بک این است که برای استفاده از آن ها لازم به باز و بستن کوله پشتی و توقف در راستا ندارید. نکته منفی آن نیز یخ زدن آب داخل شلنگ در هوای بسیار سرد است.

7. آتش زنه: یک وسیله پرکاربرد برای ایجاد آتش سنگ آتش زنه است که با اصطکاک جرقه می زند. از فروشگاه های تجهیزات سفر میتوانید آن را تهیه کنید.

8. باتوم: باتوم یا عصای کوهنوردی یک وسیله پرکاربرد در برنامه هایی است که در آن پیمایش دارید.

منبع: چمدان
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 78

به "اصطلاحات رایج طبیعت گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصطلاحات رایج طبیعت گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید