برندگان نوبل فیزیک 2022 مشخص شدند

به گزارش مجله پزشکی، آکادمی نوبل، آلن اسپکت، جان اف کلاسر و آنتون زیلینگر را شایسته تصاحب جایزه پراهمیت نوبل فیزیک در سال 2022 دانست.

برندگان نوبل فیزیک 2022 مشخص شدند

به گزارش ایسنا، جایزه نوبل فیزیک 2022 به آلن اسپکت، جان اف کلاسر و آنتون زیلینگر برای انجام آزمایش ها با فوتون های درهم تنیده، اثبات نقض نابرابری های بل و علم اطلاعات کوانتومی پیشگامانه اعطا شد.

نتایج آن ها راه را برای فناوری نو مبتنی بر اطلاعات کوانتومی هموار کرده است. آلن اسپکت، جان کلاسر و آنتون زیلینگر با استفاده از آزمایش های پیشگامانه، پتانسیل بررسی و کنترل ذراتی را که در حالت های درهم تنیده هستند، نشان داده اند. اتفاقی که برای یک ذره در یک جفت درهم تنیده رخ می دهد، تعیین می کند که چه اتفاقی برای دیگری بیفتد، حتی اگر آن ها از هم خیلی دورتر از آن باشند که روی یکدیگر مستقیما تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، برندگان جایزه نوبل 2022 در رشته فیزیک، آزمایش های پیشگامانه ای را با استفاده از حالت های کوانتومی درهم تنیده انجام داده اند که در آن دو ذره حتی زمانی که از هم جدا می شوند، مانند یک ذره واحد عمل می کنند.

توسعه ابزار های آزمایشی برندگان جایزه نوبل فیزیک امسال، پایه و اساس عصر نوی از فناوری کوانتومی را بنا نهاده است.

موضوع درهم تنیدگی کوانتومی می تواند برای توسعه ارتباطات رمزگذاری شده ایمن نیز استفاده شود.

آلن اسپکت (Alain Aspect) تنظیماتی را برای بستن یک خلاء مهم ایجاد کرده است. او توانست تنظیمات اندازه گیری را پس از خروج یک جفت درهم تنیده از منبع خود تغییر دهد، بنابراین تنظیماتی که هنگام انتشار وجود داشت، نمی توانست روی نتیجه تأثیر بگذارد.

جان کلازر (John Clauser) نیز دستگاهی ساخته است که دو فوتون درهم تنیده را همزمان ساطع می کند و هر کدام به سمت فیلتری که قطبش آن ها را آزمایش می کند، روانه می شوند. نتیجه نیز نقض آشکار نابرابری بِل و مطابق با پیش بینی های مکانیک کوانتومی بود.

آنتون زیلینگر (Anton Zeilinger) نیز در مورد حالت های کوانتومی درهم تنیده تحقیق کرده است. گروه تحقیقاتی او پدیده ای به نام تِله پورت کوانتومی را نشان داده است که امکان جابجایی حالت کوانتومی از یک ذره به ذره دیگر را در فاصله ای دور فراهم می کند.

توسعه ابزار های آزمایشی برندگان فیزیک 2022 پایه و اساس عصر نوی از فناوری کوانتومی را پایه گذاری کرده است. توانایی دستکاری و مدیریت حالت های کوانتومی و تمام لایه های ویژگی های آن ها به ما امکان دسترسی به ابزار هایی با پتانسیل غیرمنتظره را می دهد.

تحقیق و توسعه شایان توجه و پرشتابی در حال انجام است تا از ویژگی های ویژه سیستم های ذره ای منفرد برای ساخت رایانه های کوانتومی، بهبود اندازه گیری ها، ساخت شبکه های کوانتومی و ایجاد ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی امن استفاده شود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مهر 1401 بروزرسانی: 12 مهر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1558

به "برندگان نوبل فیزیک 2022 مشخص شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان نوبل فیزیک 2022 مشخص شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید