تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر شد

به گزارش مجله پزشکی، دیوان حافظ با تصحیح و مقدمه حسین محی الدین الهی قمشه ای توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شد.

تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر شد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، دیوان حافظ با تصحیح و مقدمه حسین محی الدین الهی قمشه ای به تازگی توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شده است.

الهی قمشه ای درباره این کتاب می گوید این نسخه، نسخه کامل از دیوان حافظ شیرازی است که محصول بیش از 50 سال کوشش مستمر برای رسیدن به صحیح ترین روایت از دیوان و نزدیک ترین گزینه ها به ذوق و هنر شهریار شعر غنایی دنیا است.

مصصح کتاب پیش رو می گوید قصه نسخه های بدل دیوان حافظ، مانند شب یلدا دراز است و حلقه های ادبی قدیمی ما هم به ویژه در دهه های اخیر، از غوغا و هیاهو برسر کلمات و ترکیبات و تعبیرات حافظ خوش کلام خالی نبوده و پژوهشگران مختلف هم با بضاعت های متفاوت کوشش نموده اند نسخه های معتبری از دیوان مذکور ارائه نمایند.

الهی قمشه ای ضمن تصحیح دیوان حافظ، پیشگفتاری هم درباره تاریخ تصحیح این اثر عظیم ادبیات کلاسیک فارسی نوشته و روش تصحیح خود را نیز تشریح نموده است. به عنوان مثال علاوه بر این که می گوید بسیاری از نسخه های کهن دیوان حافظ دارای اشتباهاتی هستند که هیچ راهی برای توجیه ندارند، این شرح را داده که نسخه قدسی که زمان مظفرالدین شاه تدوین شده و به طبع رسیده، هرچند خالی از اشتباهات نیست و برخی اشعار مسلّم شاعران دیگر در آن آمده، اما نسخه ای معتبر و قابل استناد است. و چنان چه مصحح آن، یعنی قدسی شیرازی در مقدمه اش آورده، این نسخه با مراجعه به بیش از 50 نسخه موجود در زمان او و مشورت عظیمان عصر فراهم آمده است. الهی قمشه ای هم در نسخه تصحیحی خود از این نسخه استفاده زیادی نموده است.

تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ با 524 صفحه، شمارگان هزار نسخه و سه قطع مختلف منتشر شده که هرکدام قیمت متفاوتی دارند.

انتهای پیغام/4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 294

به "تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید