ثبت درختان، حفاظت از بازمانده های سبز تاریخ

به گزارش مجله پزشکی، اولین گام در فرآیند توسعه پایدار، شناسایی محیط زیست طبیعی و فرهنگی است. امروزه بحران محیط زیست در سطح جهانی خسارات جبران ناپذیری به بار آورده و سیاست گذاری واقع بینانه دولتمردان و نهادهای مدنی به همراه توانمندی های تخصصی اندیشمندان و صاحب نظران می تواند از میزان بحران های موجود بکاهد ضمن آن که مطلع سازی جوامع نیز درخصوص اهمیت حفاظت و نگهداری از محیط زیست و میراث ارزشمند طبیعی و فرهنگی به این مساله یاری خواهد نمود. از اینرو حفظ مناظر و چشم اندازهای طبیعی زیبا و کم نظیر و پدیده های ارزشمند گیاهی و جانوری به عنوان میراث طبیعی هر کشوری بخش لازم یک سیاست فرهنگی است و در نتیجه باید به مناسبات میان حفاظت و توسعه توجهی در خورشان و ارزش و اهمیت آن ها ابراز گردد.

ثبت درختان، حفاظت از بازمانده های سبز تاریخ

درخت کهنسال موسوم به شاه چنار الویر از جمله میراث طبیعی ملی است که در روستای الویر شهرستان زرندیه و در استان مرکزی واقع شده است. الویر روستایی است واقع در بخش خرقان شهرستان مذکور و 150 کیلومتری پایتخت واقع شده است. شغل اصلی اهالی روستای الویر کشاورزی و باغداری است و بعضی از اهالی نیز به گله داری و پرورش دام اشتغال دارند و از جمله صنایع دستی و هنر دست زنان روستا گلیم و جاجیم بافی است. روستای الویر با توجه به کوهستانی بودن و آب و هوای نسبتا خنک خود در فصل تابستان پذیرای میهمانان از گوشه و کنار شهرهای اطراف به خصوص تهران و ساوه است. از جمله جاذبه های گردشگری روستا می توان به مزرعه گبرآباد، قلعه تاریخی، حمام قدیمی، دره زرین دره اشاره نمود که بدون شک زیبایی خیره کننده چنار الویر و موقعیت قرارگیری آن در منطقه کوهستانی می تواند آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری منطقه مطرح کند.

شاه چنار در 3 کیلومتری جنوب شرقی روستا و در دره ای با صخره های آهکی رشد نموده است. با توجه به شیب زیاد منطقه، در طرفین تنه درخت در جهت شمالی - جنوبی بدلیل آبشویی و فرسایش خاک و… اختلاف ارتفاع در حدود 2 متر مشاهده می گردد. در شیب بالایی دره و در دامنه کوه آهکی، اشکفت ها یا غارهای دالانی شکل متعدد وجود دارد. بدلیل وجود آثار قبور موسوم به گبرها (زرتشتیان) این منطقه به نام مزرعه گبرآباد شهرت یافته و دره مورد نظر نیز به نام گیروا نامیده می گردد. به همین علت نام محلی این درخت چنار مزرعه گیرآوا (گبرآباد) بوده و عده ای نیز به دلیل قطر زیاد تنه و بزرگی تاج درخت به آن شاه چنار می گویند.

تنه اصلی درخت حدود 2.5 متر ارتفاع داشته و شاخه های متعدد از آن منشعب شده است. محیط تنه درخت در پایین 14 متر و در قسمتهای بالایی بالاتر از 9.10 متر است. تاج درخت بسیار گسترده بوده و سالم و شاداب به نظر می رسد و هیچگونه آثار سوختگی، پوسیدگی و تخریب در آن مشاهده نمی گردد. این درخت کهنسال دارای قطر تنه برابر سینه 320 سانتی متر و ارتفاع 22 متر است و از نظر قدمت یکی از قدیمی ترین درختان شهرستان زرندیه محسوب شده و با توجه به قطر تنه و سایر خصوصیات ظاهری قدمت آن در حدود 300 تا 350 سال تخمین زده می گردد.

با توجه به قدمت و تنومندی آن مردم روستا علاقه خاصی به آن دارند بطوری که در قدیم که مردم از سوزاندن چوب و هیزم برای پخت و پز و یا گرم کردن خانه هایشان استفاده می کردند، از سرشاخه ها و هیزم شاه چنار الویر صرفا برای سوخت مسجد روستا استفاده می شده و اعتقاد داشتند چوب این درخت برای مصارف شخصی شگون ندارد. این درخت به شماره 566 مورخ 97/12/23 در فهرست آثار طبیعی و ملی کشور به ثبت رسیده است. درخت چنار، بومی این منطقه نیست لیکن در طول چندین سال موانع اکولوژیک و تنش های نامساعد اقلیمی و محیطی متعدد را پشت سرگذاشته و همچنان به حیات خود ادامه می دهد که به عنوان ذخیره گاه ژنتیکی در منطقه دارای ارزش است و با توجه به اینکه این درخت توانسته سال ها در مقابل عوامل طبیعی و تنش های زیست محیطی دوام بیاورد، نشان از فزونی زنتیکی آن نسبت به دیگر گونه های موجود در منطقه است.

بنابراین می توان با تهیه بذر و قلمه از این درخت و با تکثیر آن در ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز مشجر منطقه از آن استفاده کرد. با توجه به عدم وجود سوابق پژوهشی در خصوص شاه چنار الویر، برنامه ریزی در این خصوص و تهیه برنامه حفاظتی می تواند در حفظ و نگهداری این گونه شاخص موثر باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1066

به "ثبت درختان، حفاظت از بازمانده های سبز تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت درختان، حفاظت از بازمانده های سبز تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید