دو گور دوپا یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود

به گزارش مجله پزشکی، سیری در ایران/ براساس خبرهای منتشر گشته، دو گور دوپا یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود.

دو گور دوپا یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود

ستونهای تاریخی دو گور دوپا یادگار ساسانیان است. دو گور دوپا در شهرستان باشت و روستای شوش واقع شده و این اثر در تاریخ 3 بهمن 1379 با شماره 2985 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این ستونها از سنگ آهک و شیری رنگ و یکپارچه ای تراشیده است. درباره کاربری این سنگها نظر قطعی وجود ندارد. عده ای آن را بقایای آتشکده زرتشتیان می دانند و قدمت آن را به زمان ساسانیان نسبت می دهند. عده ای دیگر براساس آنالیز های اجرا شده بر روی این بنا آن را مربوط به آئین مهرپرستی می دانند و معتقدند که این ستون های سنگی شبیه ستونهای سنگی معابد مهر است. اهالی روستا می گویند تا 50 سال پیش هم با غروب آفتاب، هر شب اهالی روستای شوش به نوبت روی ستونها آتشی به راه می انداختند تا عشایر، کاروان ها و ماشین های سرگردان مسیر خود را پیدا نمایند.

این ستونهای سنگی ارزشمند تقریبا سالم و همچنان پابرجا هستند و بر بالای تپه ای مشرف به دو روستای شوش سفلی و ده کند قرار دارند. ستون هایی که در فاصله 50 سانتیمتری از هم بوده و ستون شرقی دو متر و ستون غربی 190 سانتیمتر است. حریم این اثر از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان معین شده و مورخان، محققان و گردشگران زیادی هر ساله از آن دیده می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1642

به "دو گور دوپا یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو گور دوپا یکی از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید