لزوم تقویت محتوای کتب درسی در زمینه تالاب ها؛ شبکه تالابی دانش آموزان تشکیل شود

به گزارش مجله پزشکی، تهران (پانا) - مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب های ایران ضمن اینکه محتوای کتب درسی در زمینه محیط زیست و تالاب ها باید تقویت شود، روش هایی را برای افزایش مشارکت دانش آموزان برای حفاظت از محیط زیست و به طور ویژه تالاب ها ارائه داد.

لزوم تقویت محتوای کتب درسی در زمینه تالاب ها؛ شبکه تالابی دانش آموزان تشکیل شود

علی ارواحی در گفت وگو با پانا با اشاره به اهمیت آگاهسازی دانش آموزان درباره شرایط تالاب های کشور اظهار کرد: یکی از خدماتی که تالاب ها دارند موضوع آموزش و تحقیقات است. یعنی تالاب ها می توانند بستری را فراهم کنند که هم زمینه آموزش را فراهم کند و هم می تواند بستر مناسبی برای تحقیقات و پژوهش در سطح دانش آموزی و دانشجویی باشد اما اینکه به چه شکل روی مخاطبان دانش آموز هدف گذاری شود قدم اول این است که حوزه های اثرگذاری دانش آموزان شناسایی شود.

متخصص مدیریت زیست بوم های تالابی افزود: موضوع اصلی که در تالاب ها با آن روبه رو هستیم گروه های مختلف بهره برداری هستند که در رقابت باعث می شوند منابع تالاب ها از بین بروند. برای نمونه کشاورزان، شیوه های دامداری، برداشت نی وجود دارد که اگر هر کدام از این بهره برداری ها به شکل غیراصولی و بی رویه اتفاق بیفتد، می تواند به تالاب ها آسیب بزند و نیاز است که دانش آموزان از این گروه های بهره بردار آگاه باشند. در واقع یکی از حوزه هایی که دانش آموزان می توانند بر روی آن اثرگذار باشند این است که سفیرهایی برای حوزه محیط زیست در خانواده باشند و بتوانند بر این شکل بهره برداری تاثیر بگذارند.

ضرورت برگزاری جشنواره های دانش آموزی با موضوع محیط زیست

وی ادامه داد: اما به چه شکل می توان این موقعیت را برای دانش آموز فراهم کرد، باید گفت جشنواره های دانش آموزی مختلفی از جمله خوارزمی وجود دارد که دانش آموزان در آن حضور دارند. شاید یکی از مکانیسم هایی که بشود دانش آموزان را معرفی کرد، برگزاری جشنواره های این چنینی برای معرفی ابتکارات دانش آموزان در حفاظت از تالاب و حفاظت از محیط زیست باشد. در این زمینه سازمان حفاظت محیط زیست می تواند سالانه جشنواره هایی را برای ابتکاراتی که دانش آموزان برای حفاظت از تالاب دارند، برگزار کند و از دانش آموزان حمایت کند.

ارواحی گفت: یکی دیگر از روش هایی که می تواند به مشارکت جمعی دانش آموزان منجر شود نمونه ای از مدارس تالابی است. مدارس تالابی به این معنی که تالاب ها در کنار محتوای عمومی دروس، می توانند نوعی کارگاه آموزشی و عملی برای دانش آموزان باشند. البته لازم است که همزمان آموزگاران در آموزش و پرورش هم بتوانند آموزش ببینند. اگر درباره طبیعت و اهمیت طبیعت به دانش آموز درس داده شود و دانش آموز در طبیعت به طور عملی تاثیرات تخریب طبیعت در زندگی انسان را ببیند. ببیند وقتی تالابی تخریب می شود چگونه منجر به ریزگرد می شود و مواردی این چنینی، خیلی کمک کننده تر است تا اینکه فقط در محتوای تئوری دروس بخواهد درباره اهمیت تالاب ها بخواند.

شبکه تالابی دانش آموزان تشکیل شود

متخصص مدیریت زیست بوم های تالابی در ادامه شبکه تالابی دانش آموزان را یکی دیگر از موارد مشارکت دانش آموزان برای حفظ تالاب ها اعلام کرد و گفت: دانش آموزان در استان ها که به موضوع تالاب ها و حفظ محیط زیست علاقمند هستند، باید حمایت شوند و فضایی فراهم شود تا دانش آموزان تالابی بتوانند باهم ارتباط داشته باشند. ایده هایی که برای حفاظت تالاب از طریق این گروه مهم شناسایی می شود خیلی مواقع می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و دانش آموزان می توانند از ایده های یکدیگر استفاده کنند.

همکاری های محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش تقویت شود

وی یادآور شد: تا به امروز کمپین ها یا مسابقاتی در زمینه نقاشی تالاب برگزار شده است اما کافی نیست و لازم است توسعه پیدا کند و همزمان سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش نشست هایی را برای تقویت همکاری های خود برای حفظ محیط زیست و به طور ویژه حفظ تالاب ها داشته باشند و محتوای کتب درسی تقویت شود.

مدیر سابق طرح حفاظت از تالاب های ایران درباره برگزاری اردوهای دانش آموزی در مناطقی که تالابی وجود ندارد نیز گفت: در مناطقی که ممکن است تالاب به شکل طبیعی وجود نداشته باشد، تالاب های انسان ساخت یا مصنوعی وجود دارد که بستری برای آموزش است و در این زمینه نگرانی وجود ندارد. در کشور بیش از 143 تالاب وجود دارد. در فاصله کمی از تهران نیز تالاب صالحیه و تالاب های استان قم وجود دارد که دسترسی را فراهم می کند و با سفر یک روزه، دانش آموزان تهرانی می توانند تالاب را از نزدیک ببینند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1533

به "لزوم تقویت محتوای کتب درسی در زمینه تالاب ها؛ شبکه تالابی دانش آموزان تشکیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تقویت محتوای کتب درسی در زمینه تالاب ها؛ شبکه تالابی دانش آموزان تشکیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید