میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی

به گزارش مجله پزشکی، بر اساس یک پژوهش میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشکار ایرانی 63.9 درصد و میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشکار جامعه ایرانی 28.3 درصد معین شد.

میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی

به گزارش مجله پزشکی به نقل از ایسنا، فراتحلیل اجرا شده در زمینه شیوع مصرف مواد نیروزا در ایران نشان می دهد که در مردان ایرانی برآورد نقطه ای میزان شیوع مصرف مواد نیروزا بر اساس مدل تصادفی 38.2 درصد، مصرف داروهای نیروزا 14.8 درصد، شیوع مصرف مکمل ها 25.5 درصد، مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشکار ایرانی 63.9 درصد و در جوامع غیر ورزشی 12.5 درصد است.

همچنین در جامعه زنان نیز فراتحلیل با مدل تصادفی نشان داد که شیوع مصرف مواد نیروزا 10.2 درصد، شیوع مصرف داروهای نیروزا 4 درصد، شیوع مصرف مکمل ها 6.1 درصد، شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشکار جامعه ایرانی 28.3 درصد و شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان جوامع عادی و یا غیر ورزشکار ایرانی برابر 5.3 درصد است.

در این مطالعه مروری و فراتحلیل تعداد 31 تحقیق واجد شرایط برای ورود به این مطالعه انتخاب شدند. در مجموع در این تحقیقات 21 هزار و 413 آزمودنی مورد آنالیز نهاده شد و تعداد هشت هزار و 78 ورزشکار در این دوازده تحقیق آنالیز شدند. 12 تحقیق هم دارای نمونه هایی از عموم نوجوانان و جوانان اعم از دانش آموز و دانشجو بودند که در این تحقیقات نیز 13 هزار و 335 دانش آموز یا دانشجو مورد آنالیز نهاده شدند.

نگرش ورزشکاران ایرانی به مصرف مواد نیروزا نگرشی اغلب منفی است و آگاهی از عوارض جانبی مواد نیروزا در جامعه ایرانی متوسط و کمتر از متوسط و آگاهی از دوپینگ متوسط و بیشتر از متوسط ارزیابی شد. در این تحقیق 27 متغیر خطرزا در مصرف مواد نیروزا شناسایی شدند که توجه به آن ها می تواند در کاهش مصرف مواد نیروزا موثر باشد.

علاوه بر این نتایج، تحقیق مذکور نشان داد مصرف مواد نیروزا و دوپینگ واقعیتی انکارناپذیر بوده و به عنوان یک مسئله اجتماعی در حال رشد و گسترش است. همچنین مصرف مواد از ورزشکاران به جوامع غیر ورزشی و از مردان به زنان نیز سرایت نموده و در صورت عدم توجه مسئولین، سیاستمداران و برنامه ریزان به این موضوع، هر روز شاهد آسیب بیشتر جوانان و نوجوانان ایرانی خواهیم بود.

این تحقیق از سوی علی کاشی عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تحت عنوان مرور نظام مند و فرا تحلیل پژوهش های اجرا شده در حوزه سوء مصرف مواد نیروزا در ورزشکاران ایرانی مدنظر نهاده شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 183

به "میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید