نمایش اشیای مجموعه داران در کاخ موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی ، معرفی آثار در پورتال گردشگری ایران

به گزارش مجله پزشکی، دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عصر امروز سه شنبه 18 شهریور 99 در نشست با رئیس و اعضای انجمن مجموعه داران ایران که در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار گردید، با بیان این مطلب، اضافه نمود: همیشه سعی نموده ام ارتباط نزدیک خود را با تشکل ها و بخش های مرتبط با ماموریت های سه گانه این وزارتخانه حفظ کنم چرا که اعتقاد دارم کار اصلی را آن ها انجام می دهند.

نمایش اشیای مجموعه داران در کاخ موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی ، معرفی آثار در پورتال گردشگری ایران

او به اهمیت کار مجموعه داران اشاره نمود و اضافه نمود: کاری که شما مجموعه داران انجام می دهید بسیار ارزشمند است و به صیانت و پاسداشت بخشی از هویت تاریخی کشور یاری می نماید.

دکتر مونسان گفت: در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمادگی خود را برای حمایت کامل از مجموعه داران اعلام می کنیم. اعتقاد دارم مجموعه داران افرادی هستند که از روی عشق و علاقه فعالیت می نمایند و با توجه به ارزشمند بودن کارهای آن ها در سفرهایی که به استان های مختلف خواهم داشت حتما از مجموعه های بخش خصوصی بازدید خواهم کرد.

یاری به معرفی آثار مجموعه داران با پورتال جامع گردشگری ایران

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه بر اهمیت معرفی آثار و اشیای مجموعه داران تاکید نمود و اضافه نمود: این آثار باید به شکل مناسبی معرفی شوند از همین رو پیشنهاد من این است که این آثار در پورتال جامع گردشگری ایران که به 5 زبان زنده جهان به معرفی جاذبه های گردشگری و ظرفیت های فرهنگی تاریخی کشورمان می پردازد، معرفی شوند.

او در بخش دیگری از صحبت های خود بر اهمیت حفظ مجموعه آثار ارزشمند در اختیار مجموعه داران تاکید نمود و گفت: این مجموعه های ارزشمند باید حفظ شوند، شاید این نگرانی وجود داشت باشد که بعد از فوت یک مجموعه دار، مجموعه آثار و اشیای او چه می شود، به همین دلیل و به عنوان یک پیشنهاد مطرح می کنم که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این آمادگی را دارد که اگر مجموعه داری، مجموعه آثار و اشیای خود را به این وزارتخانه اهدا کند به اسم آن فرد نگهداری شود و به نمایش درآید.

گردشگری، عظیم ترین مزیت ایران

دکتر مونسان در ادامه به ظرفیت های بی بدیل فرهنگی تاریخی کشور اشاره نمود و ادامه داد: سرتاسر ایران سرشار از جاذبه های زیبای گردشگری، آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی و ظرفیت های ماندگاری است که هر کدام از این ها بخشی از هویت تاریخی و سابقه تاریخی و تمدنی ما است. به اعتقاد من عظیم ترین مزیت را در حوزه گردشگری داریم و ایران با این همه ظرفیت های فرهنگی و تاریخی و جاذبه های سرشار می تواند به یکی از قطب های مهم گردشگری در جهان تبدیل شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: در کنار این آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی که در جای جای کشور وجود دارد، آثار و اشیایی که در موزه ها نگهداری می شوند و یا در مجموعه های بخش خصوصی به خوبی توسط شما مجموعه داران حفظ می شوند، می توانند به عنوان یک گنجینه ارزشمند معرفی شوند که مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است و بخش مهمی از فرهنگ و هویت تاریخی ما به حساب می آید.

او اضافه نمود: این ها همه گنجینه های ارزشمندی است که در اختیار ما است و همان طور که قبلا هم گفته ام ما در تاریخ بوده ایم، هستیم و در آینده نیز خواهیم ماند و یقین دارم که این سرزمین، این کشور و این مردم روزهای سربلندتری را تجربه خواهد نمود.

فعالیت مجموعه داران مقدس است

در این نشست همچنین محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صندلی ویژه ای را برای مجموعه داران قائل هستیم چرا که اعتقاد داریم آن ها کوشش های زیادی می نمایند و تمام این فعالیت ها و کوشش ها از روی عشق و علاقه است.

او اضافه نمود: کوشش های مجموعه داران بخش خصوصی برای ما مقدس است، چرا که آن ها از اموال و اشیای تاریخی که هویت فرهنگی ما هستند صیانت می نمایند.

منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران ایران نیز در این نشست با قدردانی از دکتر مونسان، گفت: تاریخ مجموعه داری در ایران به 170 سال قبل بازمی شود. مجموعه داران افرادی هستند که بدون توقع و بدون چشم داشت در حوزه فرهنگ و هویت تاریخی کشور فعالیت می نمایند.

او اضافه نمود: مجموعه داران افرادی هستند که از جایی حقوق و دستمزد دریافت نمی نمایند و بودجه و اعتباری برای مجموعه ای که دارند نمی گیرند، با این حال با عشق به فعالیت خود ادامه می دهند و با توجه به علاقه ای که به حوزه فرهنگ دارند در این راه گام برمی دارند.

لطفی در ادامه گفت: آثار، اشیا و اموالی که مجموعه داران بخش خصوصی در اختیار دارند بسیار ارزشمند است و امید داریم با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن حفظ و صیانت هرچه بهتر آن ها، این آثار به خوبی نیز معرفی شوند.

در این نشست تعدادی از مجموعه داران به بیان دیدگاه های خود پرداختند و در خاتمه نشست از تمبر دکتر علی اصغر مونسان به عنوان اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونمایی شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 624

به "نمایش اشیای مجموعه داران در کاخ موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی ، معرفی آثار در پورتال گردشگری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش اشیای مجموعه داران در کاخ موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی ، معرفی آثار در پورتال گردشگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید