چرا سرعت فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز روی گوشی من یکسان است؟ مگر نباید 5 گیگاهرتز سریع تر باشد؟

به گزارش مجله پزشکی، همه می دانیم که سرعت فرکانس 5 گیگاهرتز وای فای بیشتر از سرعت فرکانس 2.4 گیگاهرتز است.

چرا سرعت فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز روی گوشی من یکسان است؟ مگر نباید 5 گیگاهرتز سریع تر باشد؟

فرکانس 2.4 گیگاهرتز قدیمی ترین فرکانس رادیویی وای فای است و از باندهای کمتر و پهنای باند حداکثر 40 مگاهرتز پشتیبانی می کند. باندهای رادیویی 2.4 گیگاهرتز شلوغ تر هستند و معمولا ترافیک و ازدحام و تداخل زیادی دارند.

اما فرکانس 5 گیگاهرتز باندهای بیشتری با پهنای باند 40 و 80 و 160 مگاهرتز دارد و خلوت تر است. به همین دلیل، سرعت بیشتری می دهد و برای کارهایی که نیاز به سرعت و پهنای باند بالا و تاخیر پایین هست؛ مانند بازی های ویدئویی آنلاین یا استریم صوت و تصویر، پیشنهاد می شود.

اگر شما یک اینترنت 100 مگابیت داشته باشید و با لپ تاپ یا گوشی موبایل به وای فای روتر یا مودم روتر خود وصل شده و تست بگیرید؛ خواهید دید که در تست ها سرعت وای فای 5 گیگاهرتز تقریبا دو برابر سرعت وای فای 2.4 گیگاهرتز است.

مثلا، اگر سرعت وای فای 2.4 گیگاهرتز برابر با 40 مگابیت است؛ سرعت فرکانس 5 گیگاهرتز حدود 80 مگابیت یا بیشتر خواهد بود. البته، در این میان، پارامترهایی مانند نوع دستگاهی که دارید با آن تست وای فای می گیرید و فاصله شما تا روتر یا شلوغی شبکه و … اهمیت دارد.

چرا سرعت وای فای 5 گیگاهرتز با وای فای 2.4 گیگاهرتز یکسان است؟

حالا، برخی از کاربران برایشان این سوال پیش می آید که چرا برخی اوقات سرعت فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز با هم برابر و یکسان است؟

مثلا، یک کاربر سوال کرده است که با گوشی موبایل به هر دو فرکانس وای فای مودم وصل شده و تست می گیرد ولی سرعت هر دو فرکانس یکسان است. این کاربر عزیز گفتند که از اینترنت ADSL با سرعت 4 مگابیت و مودم روتر DSL-AC55U استفاده می کنند. این دوستمان پرسیدند اینترنت یا مودم روتر یا گوشی موبایل مسئله ای ندارند که سرعت هر دو فرکانس وای فای مشابه است؟

در جواب باید گفت که خیر، نه مشکل از وای فای و اینترنت و مودم روتر است و نه مشکل از گوشی موبایل یا تنظیمات شبکه و وای فای آن! اتفاقا دقیقا هر دو فرکانس دارند درست کار می کنند و سرعت یکسانی که نشان می دهند؛ درست است.

نکته ای که باید بدانیم و معمولا از آن غافل هستیم؛ اگر سرعت اینترنت شما بسیار پایین و کمتر از حداکثر سرعت فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز باشد؛ سرعت هر دو فرکانس یکسان خواهد بود. این دوست ما اینترنت 4 مگابیت دارد که سرعت بسیار پایینی محسوب می شود و هر دو فرکانس یک سرعت که همان سرعت حدودی اینترنت است را نشان می دهند.

با ذکر یک مثال این قضیه را باز می کنیم. تصور کنید لوله ورودی آب خانه شما 2 اینچی است. حالا دو شیر آب 5 اینچی و 10 اینچی دارید. هر کدام را که باز کنید؛ سرعت آب ورودی آن بیشتر از 2 اینچ نخواهد بود؛ چون آب ورودی بیشتر از این میزان نیست. اما اگر لوله ورودی آب خانه 15 اینچ باشد؛ آن وقت است که لوله شیر آب 5 اینچی کندتر و لوله شیر آب 10 اینچی سریع تر است.

چه زمانی وای فای 5 گیگاهرتز سریع تر است؟

در سرعت اینترنت و وای فای هم دقیقا این مقیاس صادق است. وقتی سرعت وای فای 5 گیگاهرتز بیشتر و حدود دو برابر وای فای 2.4 گیگاهرتز می شود که شما اینترنت با پهنای باند بالایی مثلا چند ده مگابیت داشته باشید. وقتی با اینترنت 50 مگابیت تست کنید؛ قطعا سرعت وای فای 5 گیگاهرتز بیشتر از 2.4 گیگاهرتز می شود.

حتی در اینترنت 16 مگابیت نیز می توانید تفاوت سرعت هر دو فرکانس را تا حدودی درک کنید و خواهید دید که فرکانس 5 گیگاهرتز سریع تر و روان تر است ولی در اینترنت های 2 مگ و 4 مگ و این حدود، تقریبا سرعت هر دو فرکانس نزدیک به هم یا کاملا یکسان خواهد بود.

منبع: شبکه چی
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1492

به "چرا سرعت فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز روی گوشی من یکسان است؟ مگر نباید 5 گیگاهرتز سریع تر باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرعت فرکانس وای فای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز روی گوشی من یکسان است؟ مگر نباید 5 گیگاهرتز سریع تر باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید