چرخش گردونه خودروسازان برای متقاضیان خودرو

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران : قرعه کشی برای توزیع 25هزار خودرو امروز در شرایطی انجام می گردد که بالغ بر 5 میلیون نفر واجد شرایط شناخته شده اند و 87 درصد متقاضیان، برای خودروهای دارای بالاترین حاشیه بازار ثبت نام نموده اند.

چرخش گردونه خودروسازان برای متقاضیان خودرو

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، قرعه کشی برای توزیع 25 هزار خودرو ظرف امروز و فردا از سوی دو خودروساز و با حضور نهادهای نظارتی و امنیتی برگزار می گردد تا این خودروها بین افرادی توزیع گردد که نه تنها دارای پلاک فعال نیستند، بلکه ظرف 36 ماه گذشته نیز خودرویی از خودروسازان خرید ننموده باشند. این شرایط در کنار دارا بودن گواهینامه و بعضی دیگر از ضوابط مشخص شده از سوی خودروسازان، زمینه ای را فراهم نموده تا خودروها تا حدود زیادی به دست مصرف کنندگان واقعی برسد و یک گام دیگر تا خروج دلالان از بازار خودرو برداشته گردد.

چرخش گردونه خودروسازان برای متقاضیان خودرو

واقعیت آن است که ظرف سال های گذشته که خودروسازان با روش های ثبت نامی خود اقدام به توزیع خودروهای تولیدی خود می کردند، بسیاری از مردم از حضور در فرایند خرید خودرو با نرخ کارخانه باز می ماندند و در مقابل، این دلالان بودند که در ثبت نام ها پیروز شده و خودروها را صاحب می شدند؛ صحت این ادعا را هم می توان در پارکینگ های محل نگهداری خودرو و احتکارهایی به خوبی مشاهده کرد که طی هفته های گذشته با ورود دستگاه های نظارتی و بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشف شده است.

در شرایطی که بازار خودرو از عطش بسیار بالایی از سوی مصرف کنندگان واقعی برخوردار بود، این دلالان بودند که با روش های متفاوت به سایت های فروش خودرو طراحی شده از سوی خودروسازان نفوذ نموده و ظرف چند دقیقه، با واریز وجه، تمام خودروهای عرضه شده از سوی خودروسازان را خریداری می کردند و این خریداران واقعی بودند که هیچگاه دستشان به خودروهای عرضه شده از سوی خودروسازان با قیمت کارخانه نمی رسید، اما نکته حائز اهمیت آن است که هر چقدر که خودروسازان خودرو با نرخ کارخانه عرضه می کردند، بازار دلالی آن را می بلعید و در نتیجه، عطش بازار همچنان پابرجا بود.

اکنون خودروسازان روش دیگری را با سیاستگذاری وزارت صنعت برگزیده اند که در آن، قرعه کشی برای عرضه 25 هزار دستگاه خودرو انجام خواهد شد و البته درست بر خلاف شرایطی که پیش از این روش برای فروش خودروها برگزیده شده بود، تمامی متقاضیان در یک بازه زمانی ده روزه فرصت داشتند تا درخواست خود را تکمیل نموده و ثبت نام انجام دهند؛ پس دیگر خبری از پر شدن ظرفیت فروش خودرو ظرف کمتر از چند دقیقه نبود و این بار همه می توانستند درخواست خود را به ثبت برسانند؛ اگرچه به دلیل محدودیت تعداد خودروها، به طور قطع همه احتیاجها پاسخ داده نمی گردد؛ اما این روش می تواند شروعی بر اصلاح روش های فروشی باشد که به هیچ عنوان خودروها را به دست مصرف کنندگان واقعی نمی رساند.

87 درصد متقاضیان برای خودروهای دارای بالاترین حاشیه قیمت ثبت نام کردند

یک مقام مسئول در صنعت خودرو گفت: بر اساس آمار ارائه شده از سوی خودروسازان، بالغ بر 87 درصد از ثبت نام کنندگان برای خودروهایی ثبت نام نموده اند که بیشترین حاشیه بازار قیمتی را دارد و به همین جهت، به نظر می رسد که بعضی از مردم ممکن است باز هم به دلیل حاشیه قیمتی که نرخ کارخانه با بازار آزاد دارد، این خودروها را انتخاب نموده باشند.

وی می افزاید: البته بخشی از این آمار مرتبط با تقاضاهایی است که به صورت واقعی در بازار وجود دارد و مصرف کنندگان واقعی این خودروها، نسبت به انتخاب آنها ثبت نام نموده اند؛ در حالی که در بعضی از خودروهای اعلامی به خصوص خودروهای تجاری، میزان استقبال بسیار کمتر است و البته حاشیه قیمت مؤثری هم در این حوزه دیده نمی گردد.

این مقام مسئول در صنعت خودرو می گوید: نکته حائز اهمیت آن است که با مجموعه سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت و برنامه های خودروسازان، چندین مرحله فروش دیگر نیز در نظر گرفته شده که مردم می توانند در آن شرکت کنند و همین امر، نسبت به کنترل قیمت اقدام خواهد نمود؛ بنابراین اگر عده ای بر اساس حاشیه بازار موجود در انتخاب خودرو اقدام نموده اند، تا سه ماه دیگر که خودروهای خود را تحویل بگیرند، ممکن است با قیمت های ارزانتری در بازار روبرو شوند.

طرح های بعدی فروش خودرو از سوی خودروسازان

مهدی صادقی نیارکی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سایر طرح های فروش در نظر گرفته شده برای فروش خودرو، گفت: تا انتها سال خودروسازان در مجموع در چندین نوبت، فروش خودرو خواهند داشت که بر اساس آن، از روزهای آینده، این فروش ها شروع خواهند شد و خود می تواند در حوزه پاسخگویی به احتیاج متقاضیان خودرو مؤثر باشد.

وی اضافه نمود: کسی که حائز شرایط نمی گردد، می تواند در طرح های دیگر که طرح پیش فروش و مشارکت در طرح یک سال و دو سال و فروش های فوق العاده که تا انتها سال خواهد بود، شرکت کند؛ البته فروش فوق العاده در مناسبت های مختلف اطلاع رسانی و حداقل تا انتها سال سه بار اجرا خواهد شد ضمن اینکه برنامه بعدی ما پیش فروش یک ساله با 75 هزار دستگاه خودرو است که هفته بعد اطلاع رسانی خواهد شد.

به گفته صادقی نیارکی، امروز و فردا قرعه کشی برای 25 هزار دستگاه خودرو انجام می گردد و متقاضیان و واجدین شرایط می توانند ظرف سه ماه آینده، خودروهای خود را دریافت کنند؛ ضمن اینکه افرادی که در این دوره از قرعه کشی حائز شرایط شناخته نمی شوند، این امکان را خواهند داشت که در سایر طرح ها شرکت کنند.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده، حداقل تا انتها سال، سه بار دیگر قرعه کشی صورت خواهد گرفت؛ اما گام بعدی در برنامه ریزی ها برای فروش، پیش فروش 75 هزار دستگاه خودرو به صورت یکساله است که به زودی در قالب اطلاعیه هایی از سوی خودروسازان اعلام خواهد شد.

بالغ بر 6 میلیون نفر برای این دوره از قرعه کشی شرکت نموده اند که حدود 5 میلیون نفر آنها واجد شرایط شناخته شده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 461

به "چرخش گردونه خودروسازان برای متقاضیان خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش گردونه خودروسازان برای متقاضیان خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید