کول خرسان؛ دره ارواح

به گزارش مجله پزشکی، کول خرسان (خرسون) از جاذبه های دزفول و دره شگفت انگیزی است که در نوع خود در جهان کم نظیر است.

کول خرسان؛ دره ارواح

راستا باریک چند کیلومتری را میان دو دیواره سنگی تصور کنید؛ راستای که دیواره های آن تا جایی بالا می رود که نور به شما نرسد و فقط از روزنه های کوچکی به داخل دره بتابد. به دره کول خرسان دره ارواح خوش آمدید. این دره را با مجله پزشکی بیشتر بشناسید.

دره کول خرسان یا اشکفت زرده، دره ای شگفت انگیز در 25 کیلومتری شهرستان دزفول است. علت معروف شدن این مکان به دره ارواح ، انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشی در دره و پوشیده بودن راستا ورودی از درختان کنار و نخل است. در ابتدای دره، بیشه زاری از روییدنی های مختلف را پشت سر خواهید گذاشت. هرچه در این دره پیش بروید دیواره ها بلندتر و آسمان محوتر می گردد.

کول خرسان دارای آب دائمی، آبشار، بیشه زار و انواع روییدنی های خاص منطقه است. هرچه به دهانه تنگه نزدیک تر شوید، گیاه پرسیاووشان بسیاری خواهید دید که همه جا را به زیبایی سبزپوش نموده اند.

باریکه های آب از دیواره های دره جاری است و حتی گاهی آبشارهای کوچکی روی آن ها شکل گرفته و بعد از عبور از هر پیچ جلوه تازه ای از دیواره های آبچکان کول خرسان خواهید دید. گاهی این دیواره ها آن قدر به هم نزدیک می شوند که فقط یک نفر می تواند از بینشان بگذرد و گاهی آنقدر عریض که می توانید آسمان وسیع را بالای سر خود ببینید.

عمق این دره بیش از 200 متر است و حتی در گرم ترین روزهای تابستان می توانید دمای زیر 20 درجه را در این دره تجربه کنید؛ چرا که همواره آب خنک از کف دره و روی دیواره های آن جاری است و به اغلب قسمت های آن هم آفتابی نمی تابد.

این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می گردد. از ابتدای آغاز پیاده روی تا ابتدای کول حدود 4 کیلومتر کوه پیمایی در راستای نسبتا ناهموار وجود دارد. از ابتدای کول تا انتهای آن و رسیدن به رودخانه دز نیز مسافت نسبتا زیادی در حدود 10 کیلومتر است.

در انتهای راستا دره سطح آب به تدریج افزایش یافته به نحوی که راستا را باید شنا کرد. به دلیل شدت جریان بالای رود دز، نزدیک شدن به رودخانه دز به شدت خطرناک بوده و بهتر است افراد فقط بخش های ایمن دره را بپیمایند.

پیمودن دره کول خرسان یک تجربه هیجان انگیز و فراموش نشدنی است. درست است که پیمودن این دره به تجهیزات خاصی ندارد ندارد اما با توجه به طولانی بودن راستا بهتر است دسته جمعی وارد دره شوید و کفش و لباس مناسب داشته باشید و مقداری خوراکی همراه خود ببرید.

زمان مناسب برای پیمودن کامل دره ارواح اواسط خردادماه است، زمانی که در آن منطقه باران های بهاری به خاتمه رسیده و خطر سیلاب در این منطقه کاهش یافته است .

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیدنی های جنوب ایران دیدنی های دزفول؛ چال کندی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 321

به "کول خرسان؛ دره ارواح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کول خرسان؛ دره ارواح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید