آشنایی با دره مرگ در جنوب کالیفرنیا، عکس

به گزارش مجله پزشکی، تنها شنیدن نام دره مرگ کافیست تا هر گردشگری برای دیدن عجیب ترین کویر جهان راهی پارک ملی ناوادای امریکا گردد. پارکی که در جنوب شرقی رشته کوه های سییرا نوادا و در مرز ایالات کالیفرنیا و نوادا قرار گرفته و مرموزترین شوخی طبیعت را به شما نمایش می دهد!

آشنایی با دره مرگ در جنوب کالیفرنیا، عکس

در کویر اسرارآمیز کالیفرنیا، سنگ ها راه می فرایند! صخره ها، حتی اگر به سنگینی یک آدم هم باشند، بدون هیچ نیروی محرکی آغاز به خزیدن می نمایند و ردپایی از خود به جا می گذارند که شاید تا چند روز ماندگار باشد.

حدود هزار سال قبل بود که بومیان منطقه دره مرگ را کشف کردند و درست از همان زمان افسانه جن و پری درباره این دره سر زبان ها افتاد. در تمام این افسانه ها، ردپای موجودات نامرئی و شروری به چشم می خورد که با تردد خود و حرکت دادن سنگ ها رعب و وحشت را به دل بومیان منطقه می انداختند.

زمین شناسان برای درک اسرار این دره، تقریبا تمام قسمت های آن را مطالعه نموده اند. اولین فرضیه آن بود که این سنگ ها وقتی حرکت می نمایند که سطح خارجی شان با قطرات بسیار ریز یخ پوشیده شده و به دلیل رطوبت و صافی بی اندازه زمین، با یاری کوچکترین نسیم کویری به حرکت در می آیند. اما این نظریه خیلی زود رد شد چرا که سنگ ها در تابستان های داغ هم به حرکتشان ادامه می دادند. آنها حتی روی زمین ناهموار هم حرکت می کردند و از خود ردپا به جا می گذاشتند.

بنابراین پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که حرکت سنگ های دره مرگ پدیده ای متشکل از چند عامل ناشناخته است که هر کدام از این عوامل می توانند روی هم اثر بگذارند و نتیجه ای شبیه این خلق نمایند.

اما آنچه حرکت این سنگ ها را شگفت انگیزتر می نماید، آن است که آنها به صورت موازی با هم حرکت می نمایند. به این ترتیب هر سنگی در طول سالیان دراز یک راه دارد و همان را ادامه می دهد. هیچ کس تا به حال حرکت این سنگ ها را به چشم ندیده و حتی نمی داند این سنگ ها با چه سرعتی حرکت می نمایند.

آنها گاهی در طول حرکتشان بر زمین مسطح دره، چرخی می خورند و روی وجه دیگرشان می لغزند. بنابراین در جهت اختصاصی یک سنگ ممکن است چند ردپای گوناگون به چشم بخورد. این سنگ ها اگر بر حسب اتفاق به ردپای سنگ دیگری برسند، به شکل عجیبی تغییر جهت می دهند و یک جهت دیگر را در پیش می گیرند!

دره مرگ کجاست؟

دره مرگ پست ترین نقطه امریکاست که هوای بسیار گرم و خشکی دارد و درجه حرارت آن در تابستان به 50 درجه سانتی گراد می رسد. به همین دلیل، خیلی ها آب و هوای این منطقه را با عربستان مقایسه می نمایند و به این دره، لقب عربستان آمریکا را می دهند.

بر اساس آمارهای انجمن تاریخ طبیعی دره مرگ، هر سال 875هزار تا 900هزار گردشگر از این منطقه که به نام زابریسکه معروف است بازدید می نمایند. فاصله این دره تا لاس وگاس حدود 2 ساعت و تا لس آنجلس 4 ساعت است. به این ترتیب گردشگران در کمتر از نصف روز می توانند از هیاهوی عظیمترین و گردشگری ترین شهرهای آمریکا جدا شوند و به کویری برسند که سکوت، آرامش، زیبایی و شگفتی را به آنها هدیه می دهد.

این دره گونه های کمیابی از جانوران و پرندگان را درخود دارد و محیط خوبی برای زندگی آنها به شمار می رود. دره مرگ برخلاف ظاهر خشکش، یک حوزه آبگیر عظیم برای برف های آب شده دارد و همانقدر که در تابستان خشک و ترک خورده و گلی به نظر می رسد، در زمستان پوشیده از یخ و برف است. آنقدر که در سال 2004 در اثر ذوب شدن برف کوه های اطراف در دره مرگ سیل آمد!

چرا دره مرگ؟

درباره نام عجیب این دره شایعات زیادی به گوش می رسد که از مرگ دسته جمعی مسافران دره تا درگیری های جویندگان طلا در آن متفاوت است. با این حال، امریکایی های امروز روایت دیگری را نقل می نمایند که بر اساس آن یکی از کاشفان دره، در هنگام بازگشت رو به دره مرگ نموده و گفته است: خداحافظ دره مرگ! و بعد از آن این دره با نام عجیب دره مرگ معروف شده است!

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 887

به "آشنایی با دره مرگ در جنوب کالیفرنیا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دره مرگ در جنوب کالیفرنیا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید