شروع مرمت برج و باروی جنوبی گنبد سلطانیه

به گزارش مجله پزشکی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از شروع مرمت ضلع جنوبی محوطه تاریخی گنبد سلطانیه اطلاع داد.

شروع مرمت برج و باروی جنوبی گنبد سلطانیه

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با اشاره به مرمت برج و باروی این مجموعه اظهار داشت:ضلع جنوبی تنها برجی است که دارای سنگ های تزئینی است که خواناسازی ضلع جنوبی گنبد سلطانیه سال 98 به طور کامل به اتمام رسید و بخشی از آن مرمت شد. در پاییز و زمستان 98 سنگ تراشی این ضلع در کارگاه داخل ارگ انجام یافت و اکنون تیم مرمت چینش این سنگ های ساخته و مرمت شده را شروع کردند.

او اضافه کرد: اجرای این طرح باهدف بازگرداندن عظمت و شکوه گنبد تاریخی سلطانیه و معرفی بیش ازپیش آن به عنوان یک جاذبه معماری و فرهنگی زنجان انجام می گردد.

ارجمند گفت: برای اینکه ارتباط ضلع جنوبی که جهت درباریان بوده با ضلع شمالی که بار عام بوده تعیین گردد احتیاج به اعتبارات بیشتری است که با تخصیص منابع کاوش ها در این محدوده برای یافتن سؤالات شروع می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان ادامه داد: با برنامه ریزی اجرا شده عملیات مرمت و احیای برج و باروی ضلع جنوبی انجام می گردد و توقفی در اجرای طرح رخ نخواهد داد.

گنبد سلطانیه در سال 1310 در فهرست میراث ملی و تیرماه سال 1384 در فهرست میراث دنیای (یونسکو) ثبت شده است. این اثر، یادگار دوره ایلخانیان در ایران است و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث دنیای محسوب می گردد، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث شده و هم اکنون بزرگترین گنبد آجری دنیا به شمار می آید.

شهرستان سلطانیه با 30 هزار نفر جمعیت در 40 کیلومتری از مرکز استان زنجان قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 300

به "شروع مرمت برج و باروی جنوبی گنبد سلطانیه" امتیاز دهید

1 کاربر به "شروع مرمت برج و باروی جنوبی گنبد سلطانیه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرمت برج و باروی جنوبی گنبد سلطانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید