آیا تا به حال به کالیفرنیای ایران رفته اید؟

به گزارش مجله پزشکی، تا چند سال پیش مسافران کمی سیستان و بلوچستان را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کردند؛ اما از یکی دو سال قبل جاذبه های این استان بیشتر شناخته شده و مردم هم بیشتر به آن سفر می نمایند. یکی از این جاذبه ها سواحل مکران است که بعضی آن را به کالیفرنیا ایران هم می شناسند. سواحل مکران کجاست و چرا بین مردم معروفیت دارد؟

آیا تا به حال به کالیفرنیای ایران رفته اید؟

سواحل مکران کجاست؟

به سواحل دریای عمان در جنوب شرق کشور تا جنوب غرب پاکستان سواحل مکران می گویند. یعنی این سواحل از شرق بندرعباس آغاز می گردد و تا مرز پاکستان و ایران ادامه دارد. مردم محلی به آن مَکران می گویند، اما در اشعار فردوسی مُکران هم نوشته شده. اهمیت سواحل مکران به این خاطر است که تنها بندر اقیانوسی ایران یعنی چابهار، در آن قرار گرفته است.

از چابهار تا تهران 1500 کیلومتر راه است و بلیط های هوایی آن معمولا در حدود 500 تا 600 هزار تومان تفاوت قیمت دارند. اگر وقت بیشتری داشته باشیم می توانیم با قطار به زاهدان برویم و بعد با تاکسی و اتوبوس 800 کیلومتر راه را طی کنیم تا به چابهار برسیم. فاصله تهران تا زاهدان با قطار 21 ساعت و قیمت بلیط آن هم حدودا 100 هزار تومان است.

چرا به تماشا سواحل مکران برویم؟

تصاویر ساحل مکران به ما نشان می دهد که این خط ساحلی، زیبایی خیره نماینده ای دارد؛ تماشا کوه های بیابانی که به دریا ختم می شوند صحنه کمیابی در طبیعت است که می تواند حتی تنها علت ما برای رفتن به سیستان و بلوچستان باشد.

سواحل مکران برای ایران اهمیت استراتژیکی دارد. برای همین هرجا نام مکران باشد نام ارتش، نیروی دریایی یا نهادهای نظامی دیگری هم می آید؛ اما در سال های اخیر امکانات تفریحی برای بازدید از این خط ساحلی هم درست شده که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

روستای تیس

روستای تاریخی تیس در خط ساحل مکران قرار گرفته است. در این روستا می توانیم نگاهی به غارهای سه گانه بان میسیتی بیاندازیم و در قهوه خانه ساحلی این روستا و بعلاوه پلاژ ساحلی آن تا غروب آفتاب خیره به دریا بمانیم. این پلاژ خارج از روستاست و در جاده اسکله تیس قرار گرفته است.

گردشگران معمولا برای تفریحات آبی به این ساحل می آیند. حتی یک اسکله صیادی هم در این قسمت از سواحل مکران وجود دارد که جای مناسبی برای صید آبزیان سواحل جنوب است. ادویه محلی، لباس های سوزن دوزی و حصیر از جمله سوغاتیهای اینجاست.

راستا دسترسی: روستای تیس در چابهار قرار گرفته است. تیس در راستا ارتباطی چابهار-کنارک است. با استفاده از راه هوایی از تهران تا چابهار حدود 1453 کیلومتر و زمینی با استفاده از جاده ایرانشهر- کرمان حدود 1961 کیلومتر فاصله است.

کوه های مریخی

کوه های مریخی چابهار هم فاصله کمی تا ساحل مکران دارند. این کوه ها در راستا جاده چابهار به سمت گواتر قرار گرفته اند که مردم محلی به آن بدبوم می گویند، یعنی کوه هایی که هیچ چیز روی آن نمی روید. موج های دریا به بخشی از این کوه ها برخورد و تصاویر ساحل مکران را زیباتر می نمایند.

راستا دسترسی: کوه های مریخی در جاده چابهار به بندر گواتر قرار دارند که خودش یکی از زیباترین جاده های ایران است. در این جاده و در کیلومتر 40، دریا را در سمت راست جاده می بینید و کم کم چشم انداز کوه ها در سمت چپ هم نمایان می شوند و تا چندین کیلومتر هم ادامه پیدا می نمایند. راستا آسفالت است و عرض کمی دارد.

تالاب صورتی

تالاب صورتی هم که دقیقا نزدیک ساحل است و می گردد بعد از تماشا آن، به تماشای دریا رفت. این تالاب را به نام تالاب لیپار می شناسند که چند ماه در سال صورتی می گردد. برای تماشا این رنگ باید دو ماه آخر زمستان یا در فروردین، شهریور و مهر به سواحل مکران بیاییم.

راستا دسترسی: این تالاب در راستا جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان، 15 کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در راستا جاده ساحلی چابهار- گواتر قرار گرفته است.

گل افشان

گل افشان یکی دیگر از جاذبه های خط ساحلی مکران است که 90 کیلومتری غرب روستای کنارک قرار گرفته است. از زمین اینجا حباب های گل آلودی به بیرون پرت می گردد؛ برای همین مردم محلی به آن ناف دریا یا بلوبلو هم می گویند. سه سال پیش یعنی در سال 1394، فعالیت این تپه با غرش زیادی آغاز شد و آن موقع تا ارتفاع 12 متری گل پرتاب می کرد. این چشم انداز بکر آنقدر عجیب است که نمی گردد به سیستان بلوچستان آمد و تماشا آن را از دست داد.

درک

درک هم یکی دیگر از نقاط ساحلی استان است که تازه چند سال از شناخته شدنش می گذرد. اگر خوش شانس باشیم ترکیب مه و خط ساحلی مکران و درخت های نخلی که در زمین کویری آن رشد نموده اند چشم انداز ای شگفتی آور برایمان می آفریند.

یکی از جذابیت های این ساحل به خاطر تپه های شنی روستاست که تا لب دریای عمان کشیده شده. برای همین موقع بالا رفتن از تپه ها، دقیقا زمانی که انتظار تماشا هیچ رنگ آبی ای را نداریم، ناگهان پشت درختان نخل با دریا روبرو می شویم.

راستا دسترسی: دَرَک در 170 کیلومتری جنوب چابهار، در امتداد سواحل دریای مکران و با فاصله ای 10 کیلومتری از زرآباد قرار گرفته است.

ساحل لاک پشت ها

از اواسط خرداد تا پاییز، لاکپشت ها به ساحل مکران می آیند و در محدوده لیپار تخم گذاری می نمایند. مکران به خاطر ساحل ماسه ای، زمین مناسبی برای تخم ریزی این لاکپشت ها دارد. این لاکپشت ها از نوع منقارعقابی هستند که در این فصل ها به ساحل های جنوب کشور می آیند و چشم انداز زیبایی درست می نمایند.

زیبایی حیات وحش

ممکن است خیلی ها هوادار این بخش از سفر نباشند، اما بیشتر گردشگران سواحل مکران روی تماشا حیات وحش نادر آن حساب زیادی باز می نمایند.

پرنده های کم یاب، لاک پشت ها، حیوانات آبزی مثل انواع دلفین و نهنگ بخشی از تماشای های این خط ساحلی ست. بعلاوه پرنده هایی مثل فلامینگو، پلیکان، عقاب دریایی، پرستو و … برای گذراندن زمستان به مکران می آیند. اما هیچ کدام از آنها به میزان تمساح های گاندو بازدیدنماینده ندارند.

400 تمساح پوزه کوتاه گاندو در یک منطقه حفاظت شده نزدیک به ساحل شرقی چابهار نگهداری می شوند. این حیوان های خجالتی به محض تماشا انسان ها سرشان را در آب فرو می برند.

از بندر بریس، بندر صیادی چابهار چه می دانید؟

درخت مکر زن

در روستای رمین درخت کهنسال مکر زن، که مردم محلی به آن کرگ هم می گویند 500 سال سن دارد. مردم عقیده دارند این درخت بیماران را شفا می دهد برای همین زیر آن حیوانات خودشان را قربانی می نمایند. برای رفتن به سمت آن باید از شرق چابهار به سمت جاده ساحلی حرکت کنیم.

راستا دسترسی: برای رسیدن به روستای رمین باید از جنوب شرقی چابهار جاده ساحلی را به سمت شرق حدود 5 کیلومتر ادامه دهیم تا به روستای رمین برسیم.

برترین فصل سفر

وقتی همه جای ایران هوا سرد شده، روی کوه ها برف نشسته، مدارس به خاطر آلودگی زمستانی یا باد و بوران تعطیل می شوند ما می توانیم خودمان را برای سفر به سیستان و بلوچستان با آب وهوای بهاری آن آماده کنیم و از زیبایی تصاویر ساحل مکران لذت ببریم.

عکس ها: خبرگزاری تسنیم و ایرنا

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1503

به "آیا تا به حال به کالیفرنیای ایران رفته اید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تا به حال به کالیفرنیای ایران رفته اید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید