آموزش ساخت و نحوه اجرای گلخانه در پشت بام و نگهداری از آن

به گزارش مجله پزشکی، با توجه به شرایط فعلی و افزایش روز افزون جمعیت و کاهش فضای سبز، برنامه جدید بیشتر معماران برای ساخت ساختمان ها به همراه طراحی سقف سبز برنامه ریزی می گردد. با ما همراه باشید تا با نحوه اجرای گلخانه در پشت بام آشنا شوید.

آموزش ساخت و نحوه اجرای گلخانه در پشت بام و نگهداری از آن

خبرنگاران | سرویس دکوراسیون - پوشش سقف با گیاهان، دارای مزیت هایی فراتر از زیبایی است. تا همین اواخر این موضوع که خانه ای دارای بام سبز باشد بسیار نادر بود، مثل داستان ها و رویا ها می ماند. اما با توجه به تغییرات آب و هوایی و نگرانی رو به رشد، طراحی دکوراسیون تراس و بالکن با گیاهان و تبدیل پشت بام منزل خود به بام سبز از اهمیت بیشتر برخوردار شد تا راهکاری پایدار و شیک برای ادامه بقای طبیعت داشته باشند. عایق بندی خانه ها، کاهش آلودگی، صرفه جویی در هزینه های انرژی و گسترش فضای سبز از ویژگی های مثبت ایجاد گلخانه در پشت بام است.

برای ایجاد بام سبز از چه کسی باید یاری بگیرید؟

برای برنامه ریزی و طراحی گلخانه در پشت بام، احتمالا باید با یک مهندس سازه آغاز به صحبت کنید تا مطمئن شوید که سقف شما می تواند وزن اضافی را که پس از باران به دست می آید، تحمل کند یا خیر؟

همچنین باید با یک پیمانکار اصلی معتبر برای تهیه عایق ضد آب مناسب کف بام هماهنگ باشید. به او کار های مرتبط با امورات شهرداری را بسپارید. ضمناً از ابتدا با پیمانکار در رابطه با لبه تزئینی اطراف پشت بام صحبت کنید و اطمینان پیدا کنید تا از مصالح ضد لغزش بهره بگیرد. میزان هزینه و برآورد آن بستگی به مکان جایی که شما زندگی می کنید دارد. مدت زمان انجام پروژه بین چند روز تا یک هفته است که بستگی به وسعت فضای بام در نظر گرفته شده دارد. بهترین زمان برای انجام این پروژه در طول فصل کاشت است.

برای انجام این پروژه احتیاج به مجوز های خاص خود است. با شهرداری هماهنگ کنید و مجوز های لازم را اخذ کنید، زیرا شرایط مجوز می تواند بسته به نوع مصالح و عایق نصب شده و تغییرات ساختار موجود تغییر کند.

شرایط احداث گلخانه در پشت بام و یا بام سبز

علاوه بر عوامل ساختاری، شما باید در نظر داشته باشید فضای کف سازی پشت بام شیب دار است یا تخت؟ اگر زمین در نظر گرفته شده صاف و یا دارای شیب کم باشد؛ بهترین گزینه ها را در نظر گرفته اید. حتما در خصوص آفتاب و نور خورشید و گیاهانی که قرار است در این فضا داشته باشید، مطالعه و تحقیق و سپس آغاز به کار کنید!

بعد از نصب عایق مناسب توسط پیمانکار، از او بخواهید که عایق را آزمایش کند تا سقف بام آماده کشت باشد.

دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

1. از یک سیستم مدولار سینی های کاشی سقف بهره ببرید.

2. خاک را اضافه کنید و سقف خود را بچسبانید، همانطور که در باغ ها انجام می گردد.

مزیت سقف های مدولار نسبت به سقف های معمولی، این است که آن ها به صورت پیش بینی شده قرار می گیرند، بنابراین شما مجبور نیستید در خصوص اینکه کاشت های شما چه مقدار آب جذب می نمایند، نگران باشید. آن ها همچنین می توانند دسترسی آسان تری به عایق در زیر کشت ارائه دهند و باعث جلوگیری از جمع شدن آب در زیر کشت شوند. تنها مشکل این است که شما گا ها نمی توانید تمام گل ها و گیاهان مورد علاقه خود را هم زمان داشته باشید. حتما یک لایه هر چند کم عمق به عنوان زهکشی در نظر بگیرید و یک لایه فلیتر صنعتی بهره ببرید. بعد یک لایه به عمق مناسب از مخلوط خاک پمیز، شن و هوموس داشته باشید.

نکته مهم و شاید خیلی مهم؛ طه کشی است که باید درست و مناسب انجام گردد و زیر لایه خاک ها قرار بگیرد.

این فضا در آینده نه چندان دور پر از صحنه های ناب و زیبا خواهد بود. یک نقطه طلایی برای استراحت در عصر و بوی قهوه در کنار مجموعه ای از سرخس های محلی بومی، ساکولنت ها و برخی از چیپس های خوراکی. حتی تصور این صحنه آدمی را به ساخت یک گلخانه در پشت بام ترغیب می نماید.

انواع گیاهان مناسب بام سبز

با توجه به آب و هوای منطقه زندگی خود گیاهان بومی و مناسب را انتخاب کنید. اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما گرم و خشک است، از گیاهان مقاوم در برابر آب بهره ببرید مانند کاکتوس ها، ساکولنت.

برخی درخت ها را می توان در بیشتر فصول با رنگ زیبای سبز تماشا کرد، پس از داشتن درختچه های انواع کاج غافل نشوید. کاج مطبق، کاج مینیاتوری، کاج ساده و دیگر خانواده کاج ها یاران باوفای شما خواهند بود. ضمناً از درختچه های میوه مخصوصا محلی غافل نشوید.

گیاهانی مانند پتوس ها، انواع گل های قاشقی، آگلونما، سانسوریا، انواع درختچه های یوکا از جمله گیاهان خوب، مقاوم و مناسب برای آب و هوای شهری مثل تهران هستند.

گیاهی همچون سیکاس مناسب فضای شهر های شمالی ایران و گیاهی مانند نخل مناسب آب و هوای شهر های جنوب کشور هستند و پیشنهاد نمی گردد در فضای بام سبز یا همان روف گاردن در شهر های مرکزی استفاده شوند.

تعمیر و نگهداری بام سبز

به استثنای خشکسالی شدید، سقف شما احتمالا به نگهداری و تعمیر بسیار کمی احتیاج دارد. بسیاری از آن ها فقط چند بار در سال باید آب بخورند، و برخی دیگر به آب احتیاج ندارند.

امیدواریم از مطالعه مطلب و آموزش مربوط به ساخت گلخانه در پشت بام اطلاعات کافی را بدست آورده باشید و شما را به وجد آورده باشیم تا بعد از مطالعه این مطلب به فکر ایجاد فضای سبز هر چند کوچک بر بام منزل مسکونی خود افتاده باشید.

داشتن گلخانه در پشت بام تنها یکی از ترفندهای خلاقانه برای چیدمان و طراحی دکوراسیون پشت بام بود.اگر شما هم از ایده جذاب و خاصی برای بام سبز منزل خود و یا ایجاد گلخانه در پشت بام خود استفاده نموده اید می توانید به وسیله دیدگاه های پایین همین مطلب آن را با ما و سایر مخاطبان وبسایت خبرنگاران در میان بگذارید، بیش از پیش منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 885

به "آموزش ساخت و نحوه اجرای گلخانه در پشت بام و نگهداری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ساخت و نحوه اجرای گلخانه در پشت بام و نگهداری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید