احتمال اوج گیری کرونای انگلیسی در کرمانشاه، نگران شلوغی بازار و تجمعات چهارشنبه سوری هستیم

به گزارش مجله پزشکی، خبرنگاران/کرمانشاه رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به شناسایی بعضی موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان، گفت: شلوغی بازارها در این شرایط نگران کننده است و می تواند به اوج گیری این نوع ویروس در استان منجر گردد.

احتمال اوج گیری کرونای انگلیسی در کرمانشاه، نگران شلوغی بازار و تجمعات چهارشنبه سوری هستیم

دکتر محمودرضا مرادی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به شناسایی تعدادی موارد کرونای انگلیسی در استان، گفت: به همین دلیل استان باید آمادگی بیشتری برای مقابله با این نوع ویروس در خود ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در مدت شیوع کرونا همیشه مراکز درمانی استان آماده باش بوده اند، گفت: این احتمال هست که با اوج گیری کرونای انگلیسی در استان احتیاج باشد تعداد تخت ها و دستگاه های اکسیژن افزایش یابد.

مرادی اظهار داشت: در پیک سوم کرونا حدود 1300 تخت به بستری بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرد و اگر بیش از تعداد احتیاج باشد باز هم می توانیم اضافه کنیم، اما در نهایت ظرفیت بخش بهداشت و درمان محدود است.

وی اضافه نمود: در استان سه هزار تخت بیمارستانی داریم و اینطور نیست که بتوانیم همه را به بیماران کرونایی اختصاص دهیم، چرا که بیماران دیگر هم احتیاج دارند و نمی توانیم به یک بیمار قلبی بگوییم تخت نداریم و برای همین این ظرفیت نمی تواند بطور کامل در اختیار بیماران کرونایی قرار گیرد.

مرادی گفت: به همین دلیل احتیاج است که پیشگیری بیشتری صورت گیرد که تعداد بیماران بستری بیش از پیک سوم نگردد که در آنصورت مسائل بسیاری در حوزه درمان خواهیم داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با گسترش کرونای انگلیسی احتمال افزایش بیماران بدحال بسیار است، بنابراین احتیاج به تخت های ICU و دستگاه های اکسیژن افزایش می یابد، اما نهایتا بتوانیم تعداد مشخصی تخت و دستگاه اکسیژن تهیه کنیم. مردم باید بدانند اگر تعداد بیماران افزایش یابد، نه تنها کادر بهداشت و درمان گرفتار شده بلکه خدمات رسانی به بیماران هم دچار مشکل شده و خود مردم گرفتار می شوند.

مرادی با تاکید بر لزوم رعایت هرچه بیشتر و دقیق تر پروتکل های بهداشتی گفت: در حال حاضر که در آستانه عید نوروز هستیم، متاسفانه شلوغی بازارها نگران نماینده است.

وی اضافه نمود: متاسفانه استفاده از ماسک هم نسبت به روزهای اوج پیک سوم کرونا قدری کاهش یافته، اما نگران نماینده تر از آن عدم رعایت فاصله اجتماعی در سطح جامعه است.

این مسئول گفت: متاسفانه مردم فکر می نمایند همین که ماسک بزنند می توانند در همه جا و در تمام محل های شلوغ حاضر شوند و این درحالی است که ماسک سطح مشخصی از ایمنی ایجاد نموده و برای پیشگیری موثر باید در کنار ماسک، فاصله اجتماعی هم رعایت گردد.

مرادی اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونای انلگیسی در حال حاضر توصیه بر این است مردم حتما در مکان های شلوغ و پرتجمع از دو ماسک استفاده نمایند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه از تعطیلی آرامستان ها در روزهای پنجشنبه غریبان و پنجشنبه آخر سال هم اطلاع داد و اضافه نمود: در کنار این روزهای آدینه بعد از این دو روز را هم تعطیل نموده ایم که مبادا مردم در این روزها به آرامستان مراجعه نمایند.

وی اضافه نمود: با توجه به تعطیلی آرامستان ها در حال حاضر نگرانی ما از برگزاری مراسم چهارشنبه سوری است و مردم باید بدانند کرونا در این مراسم و تجمعات و دورهمی ها به راحتی منتقل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 936

به "احتمال اوج گیری کرونای انگلیسی در کرمانشاه، نگران شلوغی بازار و تجمعات چهارشنبه سوری هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال اوج گیری کرونای انگلیسی در کرمانشاه، نگران شلوغی بازار و تجمعات چهارشنبه سوری هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید