از پرجمعیت ترین تا ثروتمندترین کشورها

به گزارش مجله پزشکی، آسیا قاره ای وسیع با زیبایی های طبیعی فراوان، کشور های زیاد، فرهنگ ها و مردمان گوناگون است. با توجه به گستردگی جغرافیایی این قاره و این که 60 درصد جمعیت دنیا در آن زندگی می نمایند، نقاط مختلف آن جذابیت های فراوانی از سنت ها و آداب و رسوم و قوانین اجتماعی گرفته تا ویژگی های طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است.

از پرجمعیت ترین تا ثروتمندترین کشورها

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرنگاران، قبل از هر چیز باید بدانید که آسیا، بزرگ ترین و پرجمعیت ترین قاره زمین است که 12 درصد از مساحت سطح زمین و 30 درصد از مساحت خشکی های این سیاره را در بر می گیرد. این را هم بدانید که آسیا برگرفته از یک واژه یونانی و ریشه آن Asis به معنای گل یا Asu به معنای روشنایی یا افزایش است. در ادامه مطلب شما را با 20 واقعیت جالب و خواندنی درباره آسیا و کشورهایش آشنا می کنیم که احتمالا آن ها را نشنیده اید.

پرجزیره ترین کشور های جهان در این قاره هستند

بسیاری از کشور های آسیا و اقیانوسیه، گستره های زمینی واحدی نیستند بلکه هزاران جزیره در قلمرو آن ها گنجانده شده است! باور نمی کنید؟ یکی از این کشور ها اندونزی است که با 17 هزار جزیره، پرجزیره ترین کشور آسیاست که بیشتر ساکنانش، جزیره نشین محسوب می شوند. فیلیپین دومین مجمع الجزایر آسیاست که با هفت هزار و 107 جزیره رتبه دوم را بعد از اندونزی به خودش اختصاص داده است. البته از هفت هزار و 107 جزیره فیلیپین فقط 100 جزیره مسکونی است که 11 جزیره آن به صورت عمده جمعیتِ ساکن دارد و فقط 2770 جزیره دارای نامی خاص هستند. جنوب شرقی آسیا در مجموع شامل بیش از 20 هزار جزیره است که همه آن ها در اقیانوس آرام و هند پراکنده شده اند و به همین دلیل است که پرجزیره ترین کشور های جهان در آسیا قرار دارند. دارا بودن جزیره های متعدد باعث شده است کشور های اندونزی، فیلیپین، تایلند، مالزی و ویتنام گستره وسیعی از سواحل را برای گردشگران فراهم نمایند، سواحلی با استراحتگاه های لوکس که می توان غروب شگفت انگیر خورشید را در آن ها شاهد بود و خاطره های فراموش نشدنی را رقم زد.

حشرات در بعضی کشور های آسیایی، غذایی خوشمزه اند

بسیاری از کشور های آسیایی حشرات را یک ماده غذایی خوشمزه می دانند. کرم ابریشم، عقرب، مار، جیرجیرک و بسیاری از حشرات دیگر را می توانید در فهرست خوراکی های لذیذ در این قاره بیابید. به طور دقیق تر می توان گفت کرم ابریشم در کره، ملخ در ژاپن، رتیل در کامبوج، حشره آبی غول پیکر و تخم مورچه در تایلند و کامبوج، زنبور در ژاپن، سوسک در چین و کرم بامبو در تایلند جزو خوراکی های لذیذ به شمار می آیند. در این بین ادعا شده که دردسرسازترین مشکل این روز های بشر یعنی همین ویروس کرونا هم از این عادت چینی ها و از یک خفاش به انسان منتقل شده است.

کشوری که بالاترین امید به زندگی در جهان را دارد

طبق جدیدترین آمار های جهانی، یک کشور آسیایی صاحب بالاترین متوسط امید به زندگی است. امید به زندگی مردم ژاپن 2/84 سال و این طولانی ترین میزان امید به زندگی در میان کشور های جهان است. بیش از 50 هزار نفر در ژاپن بیشتر از 100 سال دارند. متوسط امید به زندگی یک مرد 9/80 سال و متوسط امید به زندگی زنان در ژاپن 4/86 سال است.

محل زندگی کوچک ترین پستاندار جهان

تایلند به عنوان یکی از کشور های جنوب شرق آسیا محل زندگی خفاش خوک بینی کیتی است که بعضی آن را کوچک ترین پستاندار جهان می دانند. قد این خفاش 29 تا 34 میلی متر و سنگینی آن 2 تا 6/2 گرم است و هنوز هیچ پستانداری در جهان کشف نشده است که از این خفاش کوچک تر باشد. ضمناً، بزرگ ترین گل جهان هم در آسیاست. گل رافلزیا که در جنگل های مالزی رشد می نماید، مشهورترین گیاه مالزی است. این گل با شکوفه هایی که می توانند تا قطر بیش از یک متر باز شوند، عنوان بزرگ ترین گل جهان را به خود اختصاص داده است. گل رافلزیا بوی متعفنی از خود منتشر می نماید که باعث شده نام مستعار گل جسد یا سوسن متعفن به آن داده گردد. این بو باعث جذب حشرات و مگس ها به سمت گل می گردد و این حشرات گرده های گل را به اطراف منتقل می نمایند. شکل و اندازه متمایز رافلزیا باعث شده این گل به عنوان گل رسمی اندونزی پذیرفته گردد.

کشوری که 150 آتش فشان در آن وجود دارد

در کشور اندونزی که کنار اقیانوس آرام واقع شده است، منطقه ای به نام حلقه آتش واقع شده است. هم اکنون 127 آتش فشان فعال در این کشور وجود دارد و 23 آتش فشان غیر فعال هم دیده شده است. فعال ترین آتش فشان اندونزی در کوه مراپی (Merapi) در جزیره جاوا واقع است. این آتش فشان به طور معمول هر دو یا سه سال یک بار فوران می نماید و بعد از هر یک یا دو دهه، یک فوران شدید دارد. گفته می گردد یکی از فوران های بسیار بزرگ در 500 یا 600 سال پیش، کل این جزیره را به خاکستر تبدیل نموده است.

90 درصد برنج جهان در آسیا مصرف می گردد

برنج غذای اصلی مردم در این قاره است و بیشتر برنج فراوری شده در جهان در همین جا مصرف می گردد. آسیایی ها 90 درصد از کل فراوری برنج جهان را مصرف می نمایند و در این میان کشور های تایلند، هندوستان، چین و بنگلادش با مصرف سرانه بیش از 70 کیلوگرم برنج در سال در رتبه های نخست قرار دارند. در بسیاری از کشور های آسیایی می توانید ناهار، شام و حتی برای صبحانه هم برنج میل کنید!

مردمی که روز تولد همه شان یکسان است!

در ویتنام عید سال نو، تت (Tet) نامیده می گردد. این روز علاوه بر این که روز سال نو است، روزی است که در آن یک سال به سن همه مردم کشور اضافه می گردد. البته این بدان معنی نیست که همه مردم این کشور در یک روز به جهان بیایند بلکه دلیلش این است که در ویتنام سن افراد از روزی که به جهان می آیند، محاسبه نمی گردد بلکه تعداد دفعاتی که هر فرد عید تت را جشن گرفته، مبنای محاسبه سن اوست؛ بنابراین عید تت یک روز تولد عمومی برای همه مردم این کشور به شمار می آید. در واقع این عید به معنای یک جشن تولد بزرگ هم هست!

3 کشور آسیایی بالاترین ضریب هوشی را دارند

سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن بالاترین میانگین ضریب هوشی را در جهان دارند. در آنالیز های انجام شده در سال 2020 مردم ژاپن باهوش ترین مردم جهان معرفی شدند. در این آنالیز، سه عامل شامل جوایز نوبل اعطا شده به یک کشور (هوش تاریخی)، میانگین آی کیوی مردم (هوش نسل کنونی) و نمره تحصیلی افراد جامعه (هوش بالقوه نسل آینده) مقایسه شده است. لازم به ذکر است ژاپن برنده 22 جایزه نوبل است و این سرانه بیش از هر کشور دیگر آسیایی است!

ارزان ترین نقاط جهان برای سفر است

در مقایسه با اروپا یا آمریکا، سفر به کشور های جنوب شرق آسیا بسیار کم هزینه است. متوسط هزینه روزانه سفر به این کشور ها برای دو نفر حدود 50 تا 60 دلار و برای یک نفر 35 تا 40 دلار است. لائوس که فاقد گردشگری گسترده است، یکی از ارزان ترین کشور های جهان برای سفر به شمار می آید. گردشگران در این کشور به راحتی می توانند اتاق هایی با هزینه کمتر از 10 دلار در شب پیدا نمایند. کامبوج، فیلیپین، اندونزی، ویتنام و تایلند، کشور هایی هستند که می توان تعطیلات فوق ا لعاده ای را با قیمت مناسب در آن ها سپری کرد. سنگاپور هرچند ثروتمندترین کشور جنوب شرق آسیا و یکی از گران ترین مناطق این ناحیه برای سفر است، با این حال هزینه سفر به این کشور هم عدد قابل قبولی است.

مرتفع ترین و پست ترین نقطه جهان در این قاره است

اگرچه همه قاره های جهان از چشم انداز های متنوعی برخوردار هستند، اما یکی از حقایق مسلم آسیا این است که این قاره بیشترین تنوع را در این زمینه دارد. به عنوان مثال مرتفع ترین و پست ترین نقاط جهان در این قاره واقع شده اند. این نقاط به ترتیب کوه اورست با ارتفاع 8848 متر و دریاچه مرده یا بحرالمیت به عمق 200 متر پایین تر از سطح دریا هستند.

7 شهر از 10 شهر پرجمعیت جهان در آسیا قرار دارند

یکی از جالب ترین واقعیت های آسیا این است که این قاره هفت شهر از 10 شهر بزرگ جهان (به لحاظ جمعیت) را در خود جای داده است. این شهر ها عبارتند از: شانگهای، پکن، استانبول، کراچی، بمبئی، گوانجو و دهلی. یکی از شناخته شده ترین واقعیت ها درباره آسیا این است که دو کشور آسیایی چین و هند بیشترین جمعیت را در جهان دارند. با این حال، واقعیتی که شاید کمتر شنیده باشیم این است که اگر جمعیت تمام کشور های آسیایی را با هم جمع کنیم، رقمی بیشتر از مجموع جمعیت سایر کشور های جهان خواهیم داشت. چنین چیزی زیاد هم عجیب نیست؛ کافی است جمعیت بزرگ پنج کشور آسیایی را در نظر بگیرید: چین 1.35 میلیارد نفر، هند 1.22 میلیارد، اندونزی 250 میلیون، بنگلادش 163 میلیون و ژاپن 127 میلیون نفر.

10 بازار بزرگ جهان در آسیاست

شاید به نظر عجیب برسد، اما 10 مرکز خرید بزرگ جهان به طرزی باورنکردنی همگی در آسیا واقع شده اند. بزرگ ترین مرکز خرید جهان، مرکز خرید جنوب چین جدید است که در شهر دونگوان واقع شده است. مساحت قابل اجاره این مرکز خرید 659 هزار و 612 متر مربع است و 2350 مغازه بالقوه را در خود جای داده است. با این همه 99 درصد این مرکز خرید خالی است و تعداد بسیار کمی از خرده فروشان یا خریداران به این بازار وارد می شوند!

9 ساختمان از 10 ساختمان بلند جهان در آسیاست

یکی از دانستنی های جالب درباره آسیا این است که 9 ساختمان از 10 ساختمان بلند جهان در این قاره واقع شده است. بلندترین ساختمان جهان هم اکنون برج خلیفه در دبی با ارتفاع قابل توجه 828 متر است. پس از این برج، برج شانگ های با ارتفاع 632 متر دومین برج بلند جهان شناخته می گردد.

چاق بودن در یک کشور آسیایی، غیرقانونی است

طبق قوانین ژاپن، یک مرد بالای 40 سال نمی تواند دور کمر بیشتر از 85 سانتی متر داشته باشد و زنان در این محدوده سنی نمی توانند دور کمری بیش از 90 سانتی متر داشته باشند. این قانون که به قانون متابو معروف است، به این معنی است که دور کمر کلیه شهروندان ژاپنی بالای 40 سال باید توسط مقامات دولتی اندازه گیری گردد! برای داشتن اضافه وزن مجازاتی در نظر گرفته نمی گردد، اما محدودیت هایی اعمال و اقدامات پیشنهادی برای کنترل سلامت مانند مشاوره و رژیم های غذایی مورد تایید دولت به افراد پیشنهاد می گردد. به نظر می رسد این رویکرد موثر بوده چراکه ژاپن در بین کشور های صنعتی جهان لاغرترین جمعیت را دارد.

4 هزار کودک بازی های المپیک نامیده شده اند

بله، درست خواندید! یکی از نکات جالب درباره کشور آسیایی چین این است که مردم این کشور اغلب تمایل دارند نام ارزش ها، رویداد ها و حتی شعار هایی که آن ها را مهم می دانند بر فرزندان خود بگذارند. بر همین اساس، در طول 15 سال گذشته، بیش از چهار هزار کودک Aoyun نام گذاری شده اند که به معنی بازی های المپیک است. از نام های دیگری که در چین به بچه ها داده شده است، می توان به دفاع از چین، سازندگی ملت و حتی سفر فضایی اشاره نمود.

کشوری که هر ساله 12 میلیون تن انبه فراوری می نماید

هند هر ساله بیش از سایر کشور های جهان انبه فراوری می نماید. با توجه به این واقعیت که انبه فقط برای سه تا چهار ماه از سال در دسترس است، فراوری سالانه 12 میلیون تن انبه در این کشور را باید یکی از عجیب ترین شگفتی های آسیا دانست. بر همین اساس، در هند بازار بزرگی برای نوشیدنی هایی با طعم انبه وجود دارد و مردم این میوه را یکی از علاقه مندی های ملی هند می دانند!

بهترین قهوه در آسیا سرو می گردد

جنوب شرق آسیا منطقه ای مناسب برای دوستداران قهوه است. مصرف قهوه در کشور های جنوب شرق آسیا قدمت زیادی دارد. از اواخر قرن 17 میلادی قهوه در این کشور ها کشت و مصرف می گردد. در هرکدام از کشور های این منطقه می توان نوع متفاوتی از قهوه را یافت. گفته می گردد لائوس دارای بهترین نوع قهوه در جهان است. در واقع، قهوه صادرات عمده این کشور را تشکیل می دهد. از قلم نیاندازید که اگر به این کشور سفر کردید، حتما با خودتان مقداری قهوه به عنوان سوغات بیاورید!

سومین کشور بزرگ جهان فقط یک منطقه زمانی دارد

جالب است بدانید کشور چین به عنوان سومین کشور بزرگ جهان فقط یک منطقه زمانی دارد. وقتی این واقعیت را در نظر بگیرید که شرق تا غرب این کشور، 60 درجه طول جغرافیایی برابر با 5 هزار کیلومتر با هم فاصله دارند، داشتن یک منطقه زمانی تقریباً باورنکردنی است. این درحالی است که کشور آمریکا با مساحتی نزدیک به مساحت چین دارای شش منطقه زمانی است. دست کم می توان امیدوار بود هنگام مسافرت از یک سمت چین به سمت دیگر آن هیچ گونه سردرگمی یا به هم ریختگی ساعات خواب نداشته باشید!

آسیا بیشترین تعداد میلیاردر در جهان را دارد

در سال های اخیر، اقتصاد جهان دستخوش تحولات زیادی شده و اکنون تعداد میلیاردر ها در قاره آسیا بیشتر از هر جای دیگر جهان است. چین به تنهایی میلیاردر های بیشتری نسبت به آمریکا دارد که همچنان از رشد اقتصادی کشور های آسیایی عقب مانده است. با این حال بخش عمده مردم این قاره در فقر زندگی می نمایند و نسبت به مردمان کشور های اروپایی، از شرایط اقتصادی ضعیف تری برخوردار هستند.

کشوری که به سرزمین موتور ها معروف است

اگر به ویتنام سفر کنید، متوجه خواهید شد که جاده های این کشور پر از موتورسیکلت است. در واقع موتور اصلی ترین نوع حمل و نقل در ویتنام به شمار می آید. استفاده از موتورسیکلت در شهر های شلوغ و متراکمی مثل هانوی، ضمن صرفه جویی در زمان پارک کردن، به مردم یاری می نماید از کوچه و خیابان های باریک عبور نمایند. این وسیله نقلیه همچنین به طرز جالبی برای حمل و نقل بار و کالا استفاده می گردد. بیش از 45 میلیون موتور ثبت شده در این کشور وجود دارد، به این معنی که تقریبا نیمی از مردم حداقل دارای یک موتور شخصی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 766

به "از پرجمعیت ترین تا ثروتمندترین کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پرجمعیت ترین تا ثروتمندترین کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید