خبرنگاران واکسن رازی کوو پارس تا نیمه تابستان سال آینده وارد بازار می شود

به گزارش مجله پزشکی، تهران- خبرنگاران- رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ما تا نیمه تابستان سال آینده می توانیم امیدوار باشیم که واکسن رازی کوو پارس به صورت علمی و استاندارد وارد بازار شود.

خبرنگاران واکسن رازی کوو پارس تا نیمه تابستان سال آینده وارد بازار می شود

دکتر جلیل کوهپایه زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران در این خصوص توضیح داد: فازهای اول و دوم تست انسانی این واکسن حدود چهار ماه طول می کشد و تا فاز سوم به پایان نرسد، نمی توانیم ادعای بر صحت علمی کامل این واکسن را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها مرحله سوم تست انسانی واکسن کرونای خود را در کشورهای دیگر تزریق می کنند، گفت: اغلب همسایه های ما در قالب فاز سوم در حال تزریق تست انسانی واکسن هستند و آن را به عنوان واکسن عمومی کشورشان درنظرمی گیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: این واکسن نوترکیب که دارای تکنولوژی پیشرفته است، در شکل آزمایشگاهی و فاز حیوانی موفقیت های خیلی خوبی داشته و حتی بالاتر از انتظار محققان این طرح بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در فازهای تست انسانی نتایج خوب و مثبتی بگیریم تا بتوانیم دستاورد مناسبی برای مقابله با این ویروس به دست آوریم.

کوهپایه زاده به فرایند مراحل تست انسانی این واکسن ایرانی کرونا اشاره کرد و اضافه نمود: در فاز اول 133 نفر وارد مطالعه می شوند و فاز دوم این طرح شامل 500 نفر در قالب دو گروه 250 نفره هستند.

وی ادامه داد: بعد از سپری شدن موفقیت آمیز مراحل قبلی، آماده فاز سوم تست انسانی با جمعیت چند هزار نفری می شویم.

کوهپایه زاده اضافه نمود: این واکسن سه دوز دارد که 2 دوز آن تزریقی و یک دوز آن استنشاقی است. 2 دوز اول در روزهای صفر و 21 تزریق می شود و استنشاقی بینی هم در روز 51 انجام می شود.

وی ادامه داد: سامانه ای برای ثبت نام داوطلبان در یک بازه سنی و شرایط خاص در نظر گرفته شده که بعد از مجوز سازمان غذا و دارو این کار انجام می شود.

به گزارش خبرنگاران، واکسن رازی کوو پارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که روز دوشنبه (20 بهمن ماه) در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مستقر در کرج رونمایی شد.

این واکسن به عنوان اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کووید- 19، توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید شد.

موسسه رازی از اسفند سال 1398 کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرد.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند 98 تا پایان فروردین 99، کار طراحی این واکسن را تمام کرد، در اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه 99، آزمایش این واکسن روی 500 حیوان صورت گرفت.

واکسن کووپارس رازی تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو اجرا شده است. با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن به زودی روی 13 نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران آغاز می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 914

به "خبرنگاران واکسن رازی کوو پارس تا نیمه تابستان سال آینده وارد بازار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکسن رازی کوو پارس تا نیمه تابستان سال آینده وارد بازار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید