باران های سیل آسا در راه 27 استان، احتمال تاخیر در پروازها

به گزارش مجله پزشکی، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر در 27 استان، وزش باد و گرد و خاک در هفت استان و افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور هشدار داد.

باران های سیل آسا در راه 27 استان، احتمال تاخیر در پروازها

خبرنگاران: به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد موقتی و در ارتفاعات البرز بارش برف از چهارشنبه تا شنبه (24 تا 27 آبان) خبرداد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، ایلام، کرمانشاه، کردستان، جنوب استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، همدان، زنجان، قزوین، قم، البرز، مرکزی و جنوب و غرب اصفهان، پنجشنبه در کرمان، هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و جنوب استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی آدینه برای بوشهر، فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و شنبه برای گیلان، غرب مازندران، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و نوار غربی آذربایجان غربی دور از انتظار نیست.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد شدید موقتی، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی، حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره را توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه این هشدار بعلاوه از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید موقتی و در منطقه ها مستعد با گردوخاک از پنجشنبه تا آدینه (25 تا 26 آبان) اطلاع داد. این مخاطره جوی روز پنجشنبه در سمنان، نوار شرقی خراسان رضوی و آدینه در قم، جنوب تهران، جنوب سمنان، شمال اصفهان، شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، اجتناب از تردد غیرضروری در فضای باز به ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و محدودیت در فعالیت های کشاورزی را توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی بعلاوه با صدور هشدار سطح زرد دیگری از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی از چهارشنبه تا آدینه (24 تا 26 آبان) اطلاع داد.

این مخاطره جوی خسارت به محصولات کشاورزی را به همراه دارد و روز چهارشنبه در خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، قم، البرز، مرکزی و جنوب شهرستان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، پنجشنبه در کرمان، هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، یزد، ایلام، کرمانشاه، کردستان و جنوب استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و آدینه در بوشهر، فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی بعلاوه برای جلوگیری از آسیب ها و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی مانند ذرت، سیب زمینی، پیاز، صیفی جات و غیره تسریع در انتقال محصولات دپو شده در کنار مزارع به انبارهای مسقف مانند مرکبات، برنج، ذرت و… ، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، خودداری از آبیاری، محلول پاشی و سمپاشی با توجه به وقوع بارش و باد شدید، انجام اقدامات حفاظتی در مزارع صیفی جات استان بوشهر، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما و بارش را توصیه می نماید.

بعلاوه در این شرایط جوی، خودداری عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها و فصل، جابه جایی عشایر در استان های سردسیر زاگرس مرکزی به منطقه ها گرمسیر، جلوگیری از ورود آب باران به داخل سالن های دامداری و طیور، تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، انتقال ماشین آلات و ادوات کشاورزی به مکان های مسقف، استحکام سازه های گلخانه ها و دامداری ها در برابر باد شدید توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد دیگری از افزایش سرعت باد لحظه ای شرقی - جنوب غربی در منطقه ها ساحلی و دور از سواحل شمال و مرکزهواشناسی خلیج فارس و تنگه هرمز و نواحی غربی دریای عمان با بیشینه سرعت باد 24 نات و بیشینه افزایش ارتفاع امواج 1.5 متر در خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز، در استان هرمزگان و نواحی غربی دریای عمان از چهارشنبه تا شنبه (24 تا 27 آبان) اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی های تجاری وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها، خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیت های تفریحی و شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و کشتی های تجاری را توصیه می نماید.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1402 بروزرسانی: 23 آبان 1402 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1710

به "باران های سیل آسا در راه 27 استان، احتمال تاخیر در پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باران های سیل آسا در راه 27 استان، احتمال تاخیر در پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید