با خواب عمیق بدن ترمیم می شود

به گزارش مجله پزشکی، متخصص اعصاب وروان و روانپزشک با تاکید بر اینکه بی خوابی یک بیماری نبوده بلکه یک نشانه است، گفت: اگر جلوی رویا های شبانه با بیدار کردن فرد گرفته شود فرد در روز بعد دچار اضطراب و نگرانی خواهد شد، زیرا این رویا ها نقش موثری در کاهش اضطراب دارند.

با خواب عمیق بدن ترمیم می شود

به گزارش، فربد فدایی متخصص اعصاب وروان و روانپزشک ، با بیان اینکه اختلالات خواب به سه گروه عمده بی خوابی، پرخوابی و بدخوابی تقسیم می شود، گفت: بی خوابی یا کم خوابی عمده ترین مسائل مرتبط با خواب است به نحوی که 50 درصد مردم جهان به نوعی با این مسئله به صورت واقعی رو به رو هستند.

وی با تاکید بر اینکه بی خوابی یک بیماری نبوده بلکه یک نشانه است، اضافه کرد: بنابراین باید جستجو کرد که چه بیماری زمینه ای موجب بی خوابی شده است.

فدایی با بیان اینکه بیماری های منجر به بی خوابی را می توانیم به دو دسته جسمی و اعصاب و روان تقسیم کنیم، شرح داد: از بیماری های جسمی بیماری هایی است که ایجاد درد می کند شایع ترین علت بیخوابی در سالمندان آرتروز بوده که موجب احساس درد و بی خوابی می شود.

وی ادامه داد:عامل دیگر اختلالات غدد داخلی است برای نمونه پرکاری تیروئید که در این صورت نیز بی خوابی رخ می دهد.

این متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با بیان اینکه رژیم های غذایی نامناسب نیز با بیخوابی ارتباط دارد، گفت: به طور مثال مصرف غذا های سنگین و چرب یا صرف چای و قهوه و همچنین نوشابه های گازدار بعد ساعت 5 بعد از ظهر بی خوابی را رقم می زند.

وی با تاکید بر اینکه از نقطه نظر علل روانی بسیاری از بیماری های اعصاب و روان با بی خوابی تظاهر می کنند، اضافه کرد: برای نمونه اضطراب یکی از نشانه ها اختلالات خواب بوده و افسردگی نیز همراه با این موضوع گاهی نمایش داده می شود.

این پزشک متخصص اعصاب و روان ادامه داد: افسردگی که در آغاز صبح رخ می دهد نیز از علل شایع بدخوابی است و در پی آن فرد ساعت 3 تا 4 بامداد بیدار شده و دیگر نمی تواند بخوابد در این صورت نیز باید با درمان نسبت به رفع این معضل اقدام کند.

وی ادامه داد: بیماری های عمده اعصاب و روان از قبیل اسکیزوفرونی و دو قطبی همراه با اختلال خواب هستند که در این موارد باید علت اصلی پیدا و درمان شود.

این پزشک متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه گاهی از اوقات عوامل شرایطی مانند سفر های هوایی در مدار های شرقی و غربی نیز اختلالات خواب را رقم می زنند، گفت:، اما در دیگر اختلال خواب می توان به پرخوابی اشاره کرده که فرد در طی آن خواب در طول روز را جایگزین خواب شب کرده و روز ها خوابالو است.

وی با تاکید بر اینکه شرایط آپنه یا انسداد مجاری تنفسی نیز می تواند بدخوابی را رقم بزند، اضافه کرد: از دیگر اختلالات خواب ساییدن دندان ها روی هم که در زمان خاصی در شب رخ می دهد یا برخی حالات تشنجی یعنی امواج مغزی شدید و ناگهانی که منجر به حالات تشنج در خواب می شود.

فدایی در مورد مسائل مربوط به رویا دیدن در خواب، گفت: رویا دیدن در خواب انسان از دو مرحله تشکیل شده یکی حرکات سریع چشم است که در این مرحله که به تناوب در طول شب حدود 4 بار تکرار می شود و در آن حدقه چشم شخص حرکت می کند مانند اینکه با چشمان بسته چیزی را دنبال می کند در این حالت شخص رویا می بیند.

وی ادامه داد: در رویا های شبانه اگر جلوی دیده شدن رویا ها با بیدار کردن فرد گرفته شود فرد در روز بعد دچار اضطراب و نگرانی خواهد شد، زیرا این رویا ها نقش موثری در کاهش اضطراب دارند.

این متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه اگر فردی دچار مسائلی در زندگی خود باشد ممکن است این مسائل تبدیل به کابوس شبانه شده و منجر به ترس و وحشت بیمار حتی ترس از به خواب رفتن شود، گفت: خواب عمیق چند مرحله دارد که در این مرحله خواب سنگین تر شده و بدن خود را ترمیم می کند یعنی ضایعاتی که در طول روز رخ داده ترمیم می شود.

وی ادامه داد: بنابراین افرادی که از رویاها، خواب مکرر و ترسناک شکایت دارند کسانی هستند که با مسائلی از نظر هیجانی و عاطفی رو به رو شده اند از این رو باید علت کشف و بررسی شود ضمن اینکه رویداد های حاد زندگی برای یک یا دو شب ممکن است دچار بیخوابی شود.

فدایی اضافه کرد: بیماری هایی از قبیل افسردگی یا اختلالات اضطرابی اگر درمان نشود اختلالات خواب هم رخ می دهد.

منبع:میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 132

به "با خواب عمیق بدن ترمیم می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خواب عمیق بدن ترمیم می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید