با عجیب ترین جنگل های زیر آب دنیا آشنا شوید

به گزارش مجله پزشکی، این جنگل ها عموما در زیر گل و لای و خاک هایی غنی که حاوی بقایای گیاهان و درختان پیشین هستند، مدت های طولانی مدفون بوده اند تا اینکه پس از گذشت هزاران سال در اثر فرسایش یا پایین آمدن سطح آب دوباره نمایان شده اند. در این مقاله با هفت جنگل زیبا و شگفت انگیز در جهان آشنا می شویم که در میان آب های دریاچه ها شناور هستند.

با عجیب ترین جنگل های زیر آب دنیا آشنا شوید

دریاچه کیندی، قزاقستان

دریاچه کیندی (Kaindy lake) دریاچه ای است به طول 400 متر در کشور قزاقستان که عمق آن در بعضی نقاط به 30 متر می رسد. این دریاچه در 129 کیلومتری شهر آلماتی و 2000 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. دریاچه کیندی در نتیجه رانش زمین و ریزش سنگ های آهکی به وجود آمده است. مسیری که به این دریاچه منتهی می شود دارای چشم انداز های بسیار زیبایی از رود Saty Gorge و دره چلیک ریور (Chilik River) است. تنه خشکیده و کنده گونه ای از درختان صنوبر با نام Picea Schrekiana از میان آب های این دریاچه قدعلم کرده اند.

دریاچه بزید، رومانی

دریاچه بزید (Bezid) در کشور رومانی و در منطقه ترانسیلوانا واقع شده است. این دریاچه مصنوعی بعد از اینکه کل شهر بزید از طریق سیل به زیر آب می رود، ایجاد می شود. این سیلاب به قدری شدید بوده است که تمامی خانه های شهر به زیر آب فرو رفتند و فقط برج کلیسای منطقه و نوک درختان از بالای سطح آب دریاچه نمایان است. ظاهرا 25 سال قبل سدی در این منطقه ساخته شد تا مانع سیلاب هایی شود که مکررا در این رود دره (river valley) اتفاق می افتاده است. کاملا واضح است زمانی که خانه های ساکنان به زیر آب فرو رفته است آن ها مجبور بوده اند این شهر کوچک را ترک و به مکان دیگری نقل مکان کنند.

دریاچه پریار، هند

دریاچه ی پِریار هندوستان در استان کرالا، یکی دیگر از جنگل های شگفت انگیز دنیا است که بقایای درختان گذشته در آب های آن غوطه ور هستند؛ درختانی که تنه خشکیده ی آن ها در حال پوسیدن و از بین رفتن است. ساقه های بعضی از این درختان همانند دست هایی که به سوی آسمان بلند می شوند از دل این دریاچه سر بر افراشته اند. آب این دریاچه که از طریق رودخانه پریار تامین می شود منطقه ای به مساحت 55 کیلومتر مربع را پوشانده است. این دریاچه به نوبه خود، آب رودخانه Vaigai River در استان تامیل نادو را تامین می کند که آب دریاچه با کمک تونل و آبراهه هایی از میان رشته کوه های Western ghat می گذرد و به استان تامیل نادو می رسد. هنوز هم بقایای این درختان خشکیده نشان می هد در گذشته به جای این دریاچه، جنگلی زیبا و سرسبز بوده است.

دریاچه سد یوداوالاوه، سریلانکا

شاخه های انبوه و پرپیچ و خم درختانی که در دریاچه سد یوداوالاوه واقع شده اند یاد آور وسعت و گستردگی جنگلی است که قبل از ساخته شدن سد در این منطقه وجود داشته است. قبل از ایجاد این دریاچه سد، این منطقه سرسبز و پردرخت بوده است. این دریاچه عمیق از طریق رود walave تغذیه و پرآب می شود که آب این رودخانه نیز از طریق چشمه سارهای جنگل ها و جلگه های مرتفع تر تامین می شود.

دریاچه ولتا، غنا

این دریاچه سد، وسیع ترین دریاچه سد در دنیا است که تا به امروز ساخته شده است. این دریاچه با ساخت سد هیدروالکتریکی آکوسومبو (Akosomba) ایجاد شده است که برق بیشتر منطقه ها این کشور را تامین می کند. ساخت این سد در سال 1965 تکمیل شده است. قبل از اینکه سد آکوسومبو ساخته شود 78000 نفر سکنه این منطقه مجبور به نقل مکان شدند، زیرا 120 ساختمان بزرگ و تعداد بی شماری از خانه های مسکونی کوچک در این منطقه تخریب شدند.

دریاچه کدو، تگزاس

دریاچه کدو (lake caddo) با 103 کیلومتر مربع وسعت که شامل خود دریاچه و زمین های باتلاقی اطراف آن نیز می شود، در مرز بین استان تگزاس و لوئیزیانا و بین دو شهرستان هریسون شمالی و ماریون جنوبی واقع شده است. سایه و تصویری از درختان با شکوه درون دریاچه بر روی آب های راکد و آرام آن انعکاس پیدا کرده است. در زیر آب های آرام دریاچه، تنه درختان سرو جا خوش کرده اند؛ به همین دلیل است که دریاچه کدو در منطقه مرزی بین تگزاس و لوئیزیانا میزبان بزرگ ترین جنگل درختان سرو در دنیا است.

دریاچه کامپونگ پلاک، کامبوج

درختان غوطه ور در دریاچه کامپونگ پلاک (kampong pluk) درختانی با نام mangroves هستند. این جنگل غوطه ور در آب، زیستگاه گونه های متنوعی از حیات وحش است. این جنگل علاوه براینکه زیستگاه گونه های متفاوتی از جانوران است محل زندگی انسان هایی است که با صید میگو گذران می کنند. مردم این منطقه روی پایه های چوبی بلند و محکم درون آب برای خود خانه هایی ساخته اند. این پایه های چوبی بلند در چهار طرف و زیر خانه قرار داده می شوند به طوری که خانه های ساخته شده روی این پایه ه از سطح آب دریاچه فاصله زیادی دارند که باعث می شود این خانه ها از سیلاب و حمله جانوران موذی در امان باشند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1442

به "با عجیب ترین جنگل های زیر آب دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با عجیب ترین جنگل های زیر آب دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید