آنالیز عملکرد ورزش ایران در بازیهای کشورهای اسلامی؛ نزول رتبه، رشد مدالی

به گزارش مجله پزشکی، کشورهای آذربایجان و ترکیه در چهارمین دوره بازیهای اسلامی با یک برنامه ریزی دقیق توانستند با یک صعود چشمگیر عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی را از آن خود نمایند و کاروان ایران نیز با یک پله سقوط نسبت به دوره قبل، سوم شد.

آنالیز عملکرد ورزش ایران در بازیهای کشورهای اسلامی؛ نزول رتبه، رشد مدالی

به گزارش مجله پزشکی، نخستین دوره بازیهای همبستگی اسلامی در سال 2005 به میزبانی عربستان برگزار گردید و 6000هزار ورزشکار از 57 کشور در این دوره حضور داشتند. کاروان ورزشی ایران در نخستین دوره بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی که در عربستان برگزار گردید، از مجموع 17 رشته ورزشی حاضر در این بازیها با 130 ورزشکار در 13 رشته حضور یافت که در مجموع با کسب 10 مدال طلا، 9 نقره و 11 برنز بعد از کشورهای عربستان، مصر و قزاقستان در رده چهارم رنکینگ مدال آوران نهاده شد.

دومین دوره این رقابت ها که به میزبانی ایران بود برگزار نشد. اندونزی سومین میزبان بازیهای همبستگی اسلامی بود که 56 کشور در این رویداد حضور داشتند و کاروان ایران با 88 ورزشکار در 6 رشته پیروز به کسب 30 نشان طلا، 17 نقره و 12 برنز شد و در مکان دوم بازی ها نهاده شد. اندونزی با 36 طلا، 35 نقره و 34 برنز اول شد و مصر با 26 طلا، 27 نقره و 32 برنز در رده سوم جای گرفت.

چهارمین دوره بازیها نیز اردیبهشت ماه امسال به میزبانی آذربایجان در باکو برگزار گردید و کاروان ایران با 161 ورزشکار در 18 رشته نماینده داشت.

در هر سه دوره برگزار گردیده از بازیهای همبستگی اسلامی، کشور های میزبان عنوان قهرمانی را از آن خود نموده اند. نکته قابل تامل در نتایج کسب شده صعود قابل توجه کشور های آذربایجان و ترکیه در این دوره از رقابت ها بود. آذربایجانی ها که در دوره نخست با 4 مدال طلا و در دوره سوم بازیها با 6 طلا در مکان هشتم جدول رده بندی قرار داشتند به یک باره در چهارمین دوره بازیها با کسب 75 مدال طلا در رده نخست بازیها نهاده شدند. کشور ترکیه نیز که در نخستین دوره با 1 طلا در رده 15 جدول رده بندی و در دور سوم بازیها با 23 مدال طلا در رده پنج جدول قرار داشت در چهارمین دوره با کسب 71 مدال طلا در مکان دوم جدول نهاده شد. کشور ترکیه میزبان پنجمین دوره بازیها در سال 2021 خواهد بود و بدون شک خود را برای قهرمانی در این دوره آماده خواهد نمود.

کاروان ایران هرچند 30 مدال طلای دوره قبل را به 39 طلا تبدیل کرد اما در رده بندی کشورها از آذربایجان و ترکیه عقب افتاد. شاید این دو کشور در دوره های قبل بازیهای کشورهای اسلامی را چندان جدی نمی گرفتند، اما در این دوره با تمام قوا در بیشتر رشته هایشان به میدان آمدند تا ورزش ایران در حضور رقبای قدر محک بخورد.

جهش آذربایجان و ترکیه که در بعضی رشته ها با استفاده از ورزشکاران ملیتهای دیگر نیز بدست آمده بود، می تواند هشداری برای ورزش ایران باشد. نتایج دور از انتظار دوومیدانی کاران ایران که هیچ مدال طلایی نگرفتند و یا کاراته مردان ایران که داعیه قهرمانی دنیا دارد اما در این بازیها با تمام مهره هایش تنها یک طلا گرفت، زنگ خطرهایی بودند که برای ورزش ایران به صدا درآمدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 53

به "آنالیز عملکرد ورزش ایران در بازیهای کشورهای اسلامی؛ نزول رتبه، رشد مدالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز عملکرد ورزش ایران در بازیهای کشورهای اسلامی؛ نزول رتبه، رشد مدالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید