بیماری لثه با ریسک بالاتر سرطان همراه است

به گزارش مجله پزشکی، محققان پی بردند افراد مبتلا به بیماری های لثه در معرض ریسک بالاتر ابتلا به برخی انواع سرطان ها قرار دارند.

بیماری لثه با ریسک بالاتر سرطان همراه است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محققان عنوان می کنند برای پیشگیری از سرطان، مسواک زده و مرتباً از نخ دندان استفاده نمائید.

داده های دو مطالعه بلندمدت نشان می دهد سابقه بیماری لثه با افزایش ریسک سرطان معده تا 52 درصد و سرطان گلو تا 43 درصد مرتبط است.

همچنین طبق گزارش محققان، افرادی که دو دندان یا تعداد بیشتری از دندان هایشان را از دست داده اند در معرض ریسک بالا سرطان قرار دارند (33 درصد سرطان معده و 42 درصد سرطان گلو).

مینگ یانگ سانگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این باره می گوید: شرکت کنندگان دارای سابقه بیماری های لثه و تعداد بیشتر دندان های از دست رفته در معرض ریسک بالاتر ابتلاء به دو نوع سرطان دستگاه گوارش قرار دارند.

در این دو مطالعه، داده های مربوط به بیش از 98 هزار زن و 49 هزار مرد مورد بررسی قرار گرفت. در طول مدت 22 تا 28 سال پیگیری شرایط این افراد، 199 مورد ابتلاء به سرطان گلو و 238 مورد سرطان معده ثبت شد.

در مجموع معین شد افراد دارای سابقه بیماری لثه، 59 درصد با ریسک بیشتر سرطان گلو روبرو بودند.

همچنین افراد مبتلا به بیماری لثه که هیچیک از دندان هایشان را از دست نداده بودند با افزایش 50 درصدی خطر ابتلاء به سرطان معده روبرو بودند در حالی که این خطر در افرادی که یک دندان یا تعداد بیشتری از دندان هایشان را از دست داده بودند 68 درصد بود.

به گفته سانگ، التهاب ناشی از بیماری لثه، یک فاکتور افزایش دهنده خطر سرطان است.

همچنین وی عنوان می کند: این امکان هم وجود دارد که بهداشت بد دهان موجب افزایش رشد باکتری ها در دهان و لثه ها شود که در ابتلاء به سرطان نقش دارند.

به گفته محققان، هرچقدر طول مدت ابتلاء به بیماری لثه در افراد بیشتر باشد احتمال ابتلاء به سرطان در آنها افزایش خواهد یافت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 631

به "بیماری لثه با ریسک بالاتر سرطان همراه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری لثه با ریسک بالاتر سرطان همراه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید