تدوین طرح سایت موزه وستمین کیاسر

به گزارش مجله پزشکی، محوطه تاریخی وستمین کیاسر در سال 1394 و به هنگام عملیات حفاری خط انتقال گاز دامغان-کیاسر کشف شد، این منطقه با ارائه طرحی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی برای تبدیل شدن به سایت موزه معرفی گشت.

تدوین طرح سایت موزه وستمین کیاسر

معاون میراث فرهنگی مازندران اظهار کرد: طرح تاسیس سایت موزه وستمین تهیه و ارائه شده و در صورت تائید طرح، پس از تامین اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مهدی ایزدی افزود: برای این محوطه تاریخی ارزشمند طرح متفاوتی توسط یک گروه از باستان شناسان ایتالیایی تهیه شد که طرح را به اداره کل موزه ها ارائه کردیم.

وی گفت: این گروه ایتالیایی برای بازدید از محوطه تاریخی وستمین کیاسر به منطقه آمده بودند و پس از بازدید، به صورت داوطلبانه و از سر علاقه طرحی را برای تشکیل سایت موزه وستمین تحویل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران دادند.

به گفته وی، مازندران در حال حاضر یک سایت موزه در گوهرتپه بهشهر دارد و در صورت اجرایی شدن این طرح، وستمین دومین سایت موزه مازندران خواهد شد.

ایزدی درباره جزئیات این طرح اظهار کرد: محوطه تاریخی وستمین کیاسر حدود 20 هکتار مساحت دارد که گروه ایتالیایی در این طرح مطالعات اجرای سایت موزه و طراحی فضاهای مورد نیاز در کل مساحت محوطه را مد نظر قرار داد. اما تمرکز اصلی طرح بر حدود دو هکتار از محوطه است که گوردخمه ها در آن قرار گرفته است و برای حفاظت از آن ها سازه ها و مسیرهایی تعریف شده است.

گورستان وستمین کیاسر یکی از مهم ترین محوطه های باستانی کشور است که سال 1394 به شماره 31338 در فهرست آثار ملی ثبت شد. قدمت این محوطه تاریخی به دوره اشکانیان برمی گردد.

ایرنا نوشت، نخستین فصل کاوش در وستمین سال 1394 انجام شد و در پی آن 60 گور دخمه در محوطه که 48 گورِ آن باز شده بود، از دل خاک بیرون آورده شد. باستان شناسان در دومین فصل کاوش هم که سال 1396 انجام شد 12 گور دیگر را بررسی کردند تا بتوانند عرصه محوطه را تعیین کنند. در فصل سوم کاوش های این محوطه باستانی که سال 1397 برگزار شد نیز 33 گور دخمه کشف شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 575

به "تدوین طرح سایت موزه وستمین کیاسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین طرح سایت موزه وستمین کیاسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید