رشد 15 هزار و 763 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

به گزارش مجله پزشکی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در خاتمه معاملات با افزایش 15 هزار و 763 واحد روبه رو شد.

رشد 15 هزار و 763 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که دیروز هم رشد خوبی داشت، امروز نیز در انتها معاملات و در یک فرایند افزایشی با افزایش 15 هزار و 763 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 245 هزار و 140 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1027 واحد به رقم 434 هزار و 286 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 میلیون و 973 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 9.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 830 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 539 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 12 هزار و 862 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم معامله گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 20 هزار و 401 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته عمده معاملات مربوط به خرید اوراق دولتی مانند اوراق مرابحه برای تأمین اقتصادی شرکت های دولتی است که مشتری آنان صندوق هایی با درآمد ثابت هستند تا بتوانند سود تضمین شده برای مشتریان خود فراهم بنمایند.

امروز همچنین همه شاخص های بورس سبز بودند که نشان از رشد همه شاخص ها دارد البته شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 1.2 درصد رشد کردند و همین دو شاخص با معیار هموزن 0.24 درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.83 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.4 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می گردد 1 درصد افزایش یافت.

امروز نماد های پتروشیمی خلیج فارس، گل گهر، چادرملو، ایران خودرو، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک ملت و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر تقویتی بر روی شاخص بورس را داشته اند.

امروز نماد های پرتراکنش در بورس شامل معدنی اوپال کانی پارس، ایران خودرو، سایپا، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و دارویی برکت بوده اند.

در فرابورس ایران در بازار نقدی امروز شاخص کل 0.73 درصد رشد نموده و به رقم 17 هزار و 271 واحد رسید.

خریداران پالایش یکم هنوز 17 درصد زیان را تحمل می نمایند.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 182 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس بیش از 1.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 545 هزار نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 862 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی مارون، صبا تأمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان، ذوب آهن و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نماد بیمه پاسارگاد، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نماد های پرتراکنش در فرابورس شامل چوب خزرکاسپین، ذغال سنگ طبس، انرژی پیوند گستر پارس، پتروشیمی ارومیه، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، پلیمر آریاساسول و ذوب آهن اصفهان بوده اند.

با توجه به گزارش های ارائه شده از شرکت های بورسی و فرابورسی سال جاری سود قابل توجهی نصیب سرمایه گذاران می گردد و ضروری است شرکت های بورسی سود های مجمع را به وسیله سامانه اطلاعات مشتریان سجام واریز نمایند تا در شرایط کرونایی سهامداران برای دریافت سود اندک خود به بانک ها مراجعه ننمایند.

همچنین طبق گفته کارشناسان و مسؤولان بورس سرمایه گذاری در بورس حتما از محل پس انداز هایی صورت گیرد که احتیاج فوری به آن نیست، چون سرمایه گذاری در بورس یک سرمایه گذاری بلندمدت حداقل 6 ماهه تا یکساله است و از لوازم سرمایه گذاری در بورس علاوه بر مطالعه و مشاوره و تحقیق عدم پیروی از کانال های تلگرامی و سیگنال فروش است.

همچنین طبق قول رئیس سازمان بورس قرار است تا قبل از انتها سال سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 به صورت متمرکز و مانند سال های قبل به حساب دارندگان سهام عدالت واریز گردد که البته هنوز این امر محقق نشده است که امیدواریم در باقی مانده روز های سال سود سهام عدالت برای 49 میلیون دارنده این سهام واریز گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 938

به "رشد 15 هزار و 763 واحدی شاخص بورس خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 15 هزار و 763 واحدی شاخص بورس خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید