سرفه های خشک از علائم شایع کرونا در بیماران بالغ هستند

به گزارش مجله پزشکی، مهر/ مصطفی علوی مقدم اضافه نمود: معمولاً سرفه در مبتلایان به کووید 19 از روز دوم بیماری آغاز می گردد و تا سه هفته ادامه می یابد.

سرفه های خشک از علائم شایع کرونا در بیماران بالغ هستند

وی با اشاره به اینکه در 20 تا 30 درصد بالغان مبتلا به کرونا سرفه تا هشت هفته و حتی بیشتر ادامه پیدا می نماید، این سرفه ها را سرفه های مزمن پس از کووید 19 نامید.

این متخصص عفونی اضافه کرد: سرفه مزمن در کووید 19 در کنار علائمی نظیر کاهش حس بویایی و چشایی، احساس خستگی مزمن، دردهای عضلانی یا مفاصل، سردرد و اختلال شناختی می تواند جزو نشانگان پس از ابتلاء به کووید یا نشانگان کووید 19 طول کشیده باشد.

علوی مقدم، بر اساس گزارشات آسیب شناسی وجه مشترک همه علائم مذکور را درگیری سلول های عصبی با ویروس کووید 19 نام کرد و اضافه کرد: تشخیص علت سرفه مزمن در بیماران مبتلا به کرونا احتیاجمند یک رویکرد تشخیصی نظام مند و مبتنی بر شواهد است.

به گفته وی، پس از گرفتن توضیح حال از بیمار و معاینه فیزیکی هدفمند و دقیق باید تصویر برداری از قفسه سینه انجام گردد. در صورت عدم وجود تفاوت معنی دار در یافته های تصویربرداری فعلی نسبت به قبل یا عدم مشاهده نشانه های بهبودی، چهار علت شایع برای سرفه های بیمار مطرح می گردد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برونشیت پس از عفونت ویروسی را یکی از علل سرفه بیماران ذکر کرد که معمولاً بعد از عفونت های ویروسی مجاری فوقانی تنفسی بروز می نماید و علت آن افزایش تحریک پذیری شاخه های حسی عصب واگ نسبت به محرک هایی است که منجر به سرفه می شوند.

به گفته علوی مقدم، در بیماران مبتلا به کووید 19 هم همین اتفاق می افتد و این بیماران احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک و یا استرویید خوراکی یا استنشاقی نداشته و استراحت و مصرف مایعات به آنان توصیه می گردد و در بعضی افراد درمان با گاباپنتین، ضد سرفه های کدیین دار و دکسترومتورفان می تواند یاری کننده باشد.

وی، سندرم افزایش تحریک پذیری راه های هوایی و ترشح سلول های ماست سل در مخاط و زیر مخاط را از علل دیگری برشمرد که منجر به اسپنام راه هوایی و سرفه در بیماران می گردد و اضافه کرد: در این گروه از بیماران هم استفاده از برونکودیلاتور و استروییدهای استنشاقی می تواند باعث بهبود سرفه گردد.

به گفته علوی مقدم، سندرم ترشح پشت حلق از دیگر دلایل بروز سرفه است که در این بیماران در صورت عدم استعمال سیگار و عدم مصرف داروهای ضد آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، مجموعه ای از اختلالات مربوط به درگیری سینوس ها و مخاط بینی مطرح می گردد.

وی، سینوزیت های مزمن باکتریال یا قارچی، رنیت آلرژیک، رنیت پس از عفونت، رینیت وازوموتور را از جمله اختلالات مذکور نام کرد که در این موارد ضمن آنالیز احتمال آلرژی در بیماران، درمان با آنتی هیستامین ها، استروییدهای استنشاقی داخل بینی، آنتی کولینرژیک های استنشاقی داخل بینی و آنتی بیوتیک بر حسب مورد کاربرد پیدا می نماید.

علوی مقدم، ریفلاکس و برگشت اسید معده به مری را چهارمین علت سرفه در بیماران نام کرد و اضافه کرد: این بیماران معمولاً به صورت مکرر دچار سوزش سردل یا احساس مزه شوری در بزاق می شوند اما در 40 تا 70 درصد موارد، سرفه مزمن تنها یافته بالینی این بیماران است.

وی، رعایت رژیم غذایی ضد ریفلاکس و استفاده از داروهای کاهنده اسید معده را درمان این بیماران ذکر کرد و یادآور شد: پاسخ به درمان در این گروه تأخیری بوده و ممکن است پس از 5 تا 6 ماه رخ دهد.

این متخصص عفونی یادآور شد: در صورتی که یافته های تصویربرداری فعلی با تصویربرداری قبلی در فردی که دچار سرفه های مزمن است تفاوت معنی داری داشته باشد بعضی تشخیص های افتراقی نظیر عفونت ثانویه و درگیری ریوی کووید 19 و بیماری زمینه ای ریوی مطرح می گردد.

وی، پنومونی ارگاهمه کریپتوژنیک، فیبروز ریه، برونشکتازی، واسکولیت های درگیر کننده بافت ریه و در موارد بسیار نادر سرطان با منشأ ریه را از دیگر تشخیص های افتراقی برای این بیماران برشمرد و تاکید نمود: هر سرفه ای نشانه بیماری های مذکور نیست و باید به وسیله متخصص آنالیز گردد.

به گفته علوی مقدم، تشخیص هر یک از بیماری های ذکر شده به وسیله پزشک متخصص و با انجام تست های تشخیصی خاص، آنالیز های پاراکلینیک و نمونه برداری انجام می گردد و درمان بیمار بسته به علت بیماری متفاوت خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1201

به "سرفه های خشک از علائم شایع کرونا در بیماران بالغ هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرفه های خشک از علائم شایع کرونا در بیماران بالغ هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید