طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی؛ چند راز نریختن کباب از سیخ

به گزارش مجله پزشکی، مهم ترین غذای ایرانی ها که به نوعی نماد ایران نیز شناخته شده است، کباب کوبیده است. کباب به طور کلی از غذاهای محبوب دنیا هستند. طعم فوق العاده کباب آن را از برترین و لذیذترین غذاهای کلاسیک دنیا نموده است. کباب کوبیده، از دیرباز جزء مهمی از غذاهای سنتی ایران است که آوازه ای دنیای نیز پیدا نموده است و می توان به جرات گفت همه ایرانی ها این غذای خوشمزه و لذیذ را دوست دارند. کباب کوبیده را می توان از گوشت های مختلفی مانند گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوشت مرغ (کوبیده مرغ) تهیه کرد. در این مقاله از خبرنگاران بلاگ طرز تهیه کباب کوبیده خانگی به خوشمز گی کوبیده های رستوران ها به همراه محتویات کباب کوبیده را به شما آموزش می دهیم.

طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی؛ چند راز نریختن کباب از سیخ

مواد لازم کباب کوبیده

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده:
گوشت چرخ نموده1 کیلوگرم
پیاز 4 عدد
گوجه فرنگی 4 عدد میانه
نمک، دانه خرد شده فلفل سیاه و سماق و پاپریکا به میزان لازم

طرز تهیه کباب کوبیده:

مهم ترین گام در تهیه کباب کوبیده انتخاب گوشت و آماده سازی آن است. برای داشتن یک کباب کوبیده حرفه ای و لذیذ بهتر است از مخلوط گوشت گوسفند و گوساله بهره ببرید.

1- اولین مرحله، تنظیم میزان چربی و خرد کردن گوشت ها است. سعی کنید از مخلوط گوسفند و گوساله بهره ببرید. می توانید میزانی چربی یا دنبه هم به آن اضافه کنید.

یکی از علت های استفاده ترکیبی از گوشت گاو و گوسفند، جلوگیری از خشکی یا چربی بیش از حد گوشت است. بهتر است گوشت را از سردست یا ران گوساله و قلوه گاه گوسفند انتخاب کنید.

2- ادویه ها را قبل از چرخ کردن گوشت به آن اضافه کنید تا به خورد گوشت برود و هنگام چرخ شدن با هم مخلوط شوند.

کباب کوبیده باید خوش نمک باشد، پس در ریختن نمک کمی زیاده روی کنید. دانه های فلفل سیاه را آسیاب نموده و کمی سماق و پاپریکا نیز اضافه کنید.

3- در مرحله بعد پیاز ها را پوست بکنید و سپس ریز رنده کنید و در صورت امکان برای بهتر ریز شدن، آن را چرخ کنید یا از بلندر بهره ببرید تا به صورت پوره درآید.

میزان پیازها و میزان ریز شدن آن ها در کیفیت کباب بسیار تأثیرگذار است. اگر پیاز درشت باشد یا خوب چرخ نشده باشد، به خوبی نمی پزد و یکدستی بافت کباب کوبیده را بهم می زند و در هنگام جویدن نیز زیر دندان حس می گردد و حس ناخوشایندی ایجاد می نماید.

4- بعد از اینکه پیازها را خوب چرخ کردید، در آبکش بریزید و با دست بفشارید تا آب آن گرفته گردد. آب پیاز را کنار بگذارید و به جای مانده آن را در یک ظرف مناسب بریزید.

در انجام این مرحله دقت کنید چون اگر آب پیازها گرفته نگردد، گوشت کباب شل شده و در هنگام سیخ کردن به سیخ نمی چسبند یا هنگام پخت از سیخ جدا می شوند.

5- برای این که گوشت کباب کوبیده یکدست گردد و هنگام سیخ کردن نریزد، باید آن را حداقل دو تا سه بار به صورت خیلی ریز چرخ کنید، بهتر است.

برای اینکه برترین نتیجه رو بگیرید، بار اول از سر درشت چرخ گوشت بهره ببرید و در دفعات بعدی از سر ریز آن.

6- سپس پیازهایی که از قبل چرخ کردید و آبشان را گرفتید به گوشت چرخ شده اضافه کنید و خوب ورز دهید تا پیازها و گوشت با هم مخلوط و یکدست شوند.

گوشت کباب را باید به خوبی ورز دهید، ورز دادن زیاد گوشت کباب باعث می گردد کباب بر روی آتش وا نرود و نریزد.

7- بعد از خوب ورز دادن گوشت کباب دوباره با دنده ریز چرخ گوشت مواد کباب کوبیده را چرخ کنید.

اینکار هم بافت کباب را لطیف تر می نماید، هم مخلوط را یکدست تر نموده و پیاز و گوشت را بهم می چسباند و باعث می گردد طعم کبابتان بهتر گردد.

8- یک سلفون یا پارچه بر روی ظرف بکشید و آن را به مدت حداقل 3 ساعت در یخچال بگذارید تا اصطلاحاً بیات گردد یا استراحت کند.

بیات شدن باعث می گردد گوشت در هنگام به سیخ کشیدن نریزد و از سیخ جدا نگردد.

بعد از گذشت 3 ساعت مایۀ کباب را از یخچال خارج کنید و چند دقیقه دوباره آن را ورز دهید، بعد از ورز دادن آماده سیخ کردن گوشت کباب ها شوید.

آب پیازی را که جدا نموده بودید را در یک کاسه بریزید و برای سیخ کردن کباب دست خود را با آب پیاز تر کنید و میزانی از گوشت را بردارید و از بالای سیخ آغاز به فشار دادن گوشت کوبیده بر روی سیخ کنید تا سطح سیخ پوشیده گردد.

پس از اینکه کباب را سیخ کردید با انگشت بر روی آن برآمدگی ایجاد کنید تا کباب بهتر مغز پخت گردد.

9- بعد از اینکه سیخ ها را آماده کردید منقل و زغال را برای کباب را آماده کنید. سعی کنید که زغال ها یکدست باشند، آتش زغال را طوری کنترل کنید که فروکش نموده باشد و فقط زغال ها سرخ باشند.

کباب ها را بر روی منقل بگذارید و ابتدا سریع باد بزنید تا گوشت خودش را بگیرد، سپس سیخ ها را به طور مداوم بچرخانید تا کباب کوبیده نسوزد و به صورت یکدست پخته گردد. بعد از آماده شدن کباب ها، گوجه ها را سیخ کنید و آن ها را نیز کباب کنید.

در نهایت کباب کوبیده را می توانید به همراه برنج پلویی و یا کته ای یا نان به همراه گوجه کباب شده، پیاز و سبزی ریحان سرو کنید.

طرز تهیه کباب کوبیده خوشمزه که به آن پرداختیم برای 5 نفر مناسب است و در صورت کم یا زیاد شدن افراد می توانید نسبت های مواد اولیه را تغییر دهید.

علت ریختن کباب کوبیده از سیخ و روش های جلوگیری از آن

اگر برای شما نیز سوال چکار کنیم کباب کوبیده از سیخ جدا نگردد پیش می آید به این قسمت توجه نمایید.

  • در هنگام سیخ کردن کباب کوبیده سعی کنید که وزن گوشت برای هر سیخ مابین 75 تا 120 گرم باشد، البته این موضوع به ضخامت سیخ شما هم بستگی دارد ولی دقت کنید که زیاد گوشت بر روی سیخ نگیرید که هنگام پختن از روی سیخ بریزد یا مغز پخت نگردد و بعلاوه مایه کباب کم بر روی سیخ نگذارید، زیرا باعث می گردد کباب زود بسوزد و خشک گردد.
  • برای اینکه از وا رفتن گوشت هنگام کباب کردن جلوگیری کنید بهتر است سیخ ها را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید و قبل از سیخ کردن گوشت، سیخ ها را با میزان کمی آب نم دار کنید.
  • اگر تمام دستورات تهیه کباب کوبیده که در بالا به آن پرداختیم رعایت گردد، دیگر نیازی به افزودن جوش شیرین به گوشت کباب نیست، زیرا جوش شیرین طعم تلخی به کباب می دهد.
  • برای ایجاد طعم بهتر و آبدار کردن کباب کوبیده می توانید میزانی آرد یا آرد سوخاری به مایع آن اضافه کنید.
  • اگر تمام دستورات بالا را رعایت کنید نباید نگران ریختن کباب کوبیده باشید اما برای اطمینان بیشتر می توانید یک تخم مرغ را به مایه کباب اضافه کنید و آن را خوب ورز دهید.

بنا به دلایلی که ذکر کردیم بهتر است کباب کوبیده را در منزل درست کنید. یکی از سخت ترین قسمت های درست کردن آن در منزل قسمت سیخ کردن کباب ها است. احتمالا به علت انجام آماده سازی های قبلی کمی خسته شده اید و انرژی کافی برای این مرحله ندارید. کمی استراحت کنید و سپس کباب ها را سیخ کنید زیرا این مرحله می تواند تمام زحمت های شما را هدر دهد. برای راحتی بیشتر شما عزیزان تمام نکات لازم برای سیخ کرن کباب کوبیده در ویدئو پایین ذکر شده است.

فیلم آموزش کباب کوبیده

در این ویدیو آموزش به سیخ کشیدن کباب کوبیده را داریم:

ا

امیدوارم از طرز تهیه کباب کوبیده رستورانی در خانه لذت برده باشید و همه نکاتی که ذکر شد را به کار ببرید تا کبابی چسبنده بدون اینکه از سیخ بریزد درست کنید. برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سر بزنید.

منبع: اُکالا
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1330

به "طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی؛ چند راز نریختن کباب از سیخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی؛ چند راز نریختن کباب از سیخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید