مرتفع ترین اکسیژن ساز تهران اینجاست ، یادگار دولوی قاجار؛ ریه تنفسی مرکز

به گزارش مجله پزشکی، خیلی وقت است که بوستان جمشیدیه، با نسیم بهشتی و سرسبزی و زیبایی چشمنوازش، به تفرجگاه دلنشین تهرانی ها بدل شده است. یکی از زیباترین بوستان های تهران، پارک سنگی جمشیدیه، با آبشار مصنوعی، حوض زیبا و اِلمان های هنری توانسته است تجسمی از تلفیق هنر و طبیعت خلق کند.

مرتفع ترین اکسیژن ساز تهران اینجاست ، یادگار دولوی قاجار؛ ریه تنفسی مرکز

خبرنگاران - مریم قاسمی : وارد فضای بوستان جمشیدیه که بشوید هوای خنک و تمیز حس خوب سبک شدن در نخستن قدم ها را برایتان زنده می نماید. اطراف تان پر است از انواع گل ها و درختان، صدای آب و آواز پرندگان.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

طایقه دولو؛ متمول و متنفذ

همسایگی کوه، رودخانه، آبشار و جنگل فضایی را به وجود آورده که موجب شده کوهنوردان بسیاری از این مسیر برای صعود به کلکچال استفاده نمایند. پله ها و عبور از کفپوش های ناهموار سنگی تداعی نماینده جاده های جنگلی است. بوستان سنگی جمشیدیه را مرتفع ترین پارک تهران می دانند. محلی با مختصات کوهستانی، درخت های کهنسال فراوان و مسیرهای سنگفرش شده؛ یادگار جمشید دولوی قاجار که اکنون به بوستان عمومی تبدیل شده است. طایقه دولو مشهور بوده اند و متمول و متنفذ. پس طبیعی است که ملک و املاک فراوانی متعلق به این طایفه بوده باشد. در شناسنامه تاریخی پارک جمشیدیه هم نام جمشید دولوی قاجار به عنوان مالک زمین این بوستان ثبت شده است، مالکی که ملک 69 هزارمترمربعی خود را بخشید.

طراحی اصلی؛ کامران طباطبایی دیبا

در ابتدا قرار بود که بنایی برای سرای سالمندان در این زمین طرح ریزی گردد، اما این تصمیم هرگز به اجرا در نیامد و به سود ساختن پارک عمومی و استفاده همگانی از صحنه کنار رفت. سال 1356 این منطقه شمایل یک پارک عمومی را پیدا کرد و به یکی از جاذبه های جهانگردی مهم مرکز تبدیل شد. پارک سنگی جمشیده را دو بار بازسازی نموده اند. یک بار هم 16 هکتار به وسعت آن افزوده شد. این قسمت اضافه شده که به بوستان سنگی فردوسی مشهور است دارای جذابیت ها و البته ابتکاراتی در ساخت آن است تا بتواند برای جذب جهانگرد با پارک اصلی رقابت کند.

این بوستان مثل ریه ای سبز عمل می نماید

پارک جمشیدیه چهار ورودی دارد و به سبب نزدیکی به کوه های شمال تهران، همواره یکی از نخستین نقاط مرکز به شمار می رود که بارش برف و باران در آنجا شروع می گردد. با بالا رفتن از پله های پشت آبشار به طبقات بالایی پارک می رسید و از آنجا نمایی زیبا از شهر تهران را خواهید دید. به علت موقعیت مکانی و وجود پله های متعدد در کل پارک جمشیدیه تهران زمین بازی در آن وجود ندارد و انجام ورزش هایی مانند والیبال و فوتبال در آن امکان پذیر نیست، اما می توان لحظات خوشی را با قدم زدن و پیاده روی در گذرگاه های زیبای بوستان و رفتن به ارتفاعات پارک و تماشای منظره ها شهر تهران تجربه کرد.

اگر از هر چهار ورودی بوستان جمشیدیه وارد آن شوید، می توانید از طراحی سنگی زیبای آن لذت ببرید. یکی از دیدنی ترین نقاط بوستان جمشیدیه تهران دریاچه، آبشار و آبنماهای آن است. نیمکت هایی در مقابل این دریاچه تعبیه شده اند که امکان تماشای آبنماها و پرندگانی را که در آن چرخ می زنند برای شما فراهم می آورند.

اگرچه دیوار کوهستانی شمالی ترین نقطه مرکز، مثل سدی در برابر خروج آلودگی هوا از این شهر قد علم نموده و آسمان آن نقطه را به تیرگی کشانده، در مقابل پارک جمشیدیه در خطی مجاور و موازی با همان کوهستان، مثل ریه ای سبز عمل می نماید؛ صدها درخت در این پارک از خانواده نارون، چنار، تبریزی و... اکسیژن سازی را در شمال شهر به عهده دارند.

منطقه زیبای کوهنوردی کلکچال در شمال بوستان جمشیدیه واقع شده است. سمت جنوب این بوستان به باغ های دولو منتهی می گردد و نزدیک ترین اقامتگاه ها به پارک جمشیدیه تهران هم هتل های جاده ابریشم، دیاموند، مدیا و هتل آپارتمان های جم و گلشهر هستند که با فاصله حدودی 6 کیلومتری از پارک قرار دارند. بله، این است داستان اکسیژن ساز شمال شهر ما!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1402 بروزرسانی: 14 خرداد 1402 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1664

به "مرتفع ترین اکسیژن ساز تهران اینجاست ، یادگار دولوی قاجار؛ ریه تنفسی مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرتفع ترین اکسیژن ساز تهران اینجاست ، یادگار دولوی قاجار؛ ریه تنفسی مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید