مشترکان اینترنت ثابت از 10.5 میلیون عبور کردند

به گزارش مجله پزشکی، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت که از فناوری های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL، FTTX و TD-LTE استفاده می کنند، تا انتها سه ماهه دوم سال 1400، به 10 میلیون و 661 هزار مشترک رسیده اند.

مشترکان اینترنت ثابت از 10.5 میلیون عبور کردند

طی سال های گذشته، فرایند استفاده از اینترنت از سرعت های کیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خود را به فناوری ADSL داد که سرعتی به مراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا 521 کیلوبیت بر ثانیه و حتی 16 مگابیت را هم پوشش می داد و اکنون نوبت به فیبر نوری است که سرعت هایی به مراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.

در حال حاضر، انواع سرویس های موجود اینترنت در ایران، به دلیل داشتن ویژگی های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود؛ این دسته به یک مکان معین و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده معین، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا خاتمه سه ماهه دوم سال 1400، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، 10 میلیون و 661 هزار و 248 نفر را شامل می شود. این در حالی است که تا خاتمه سه ماهه اول 1400، تعداد مشترکان ارتباطات پهن باند ثابت، حدود 10 میلیون و 398 هزار نفر بود.

تعداد مشترکان پهن باند ثابت به تفکیک در جدول زیر آمده است که نشان می دهد تا خاتمه سه ماهه دوم سال 1400، بیشترین کاربران از فناوری xDSL (شامل ADSL و VDSL که سرعت بیشتری دارد) استفاده می کنند که بالغ بر 8 میلیون و 483 هزار 732 کاربر است. در جایگاه دوم، اینترنت TD-LTE قرار گرفته است که بالغ بر یک میلیون و 599 هزار و 877 کاربر است. پس از آن، کاربران وای فای هستند که 393 هزار و 154 مشترک را شامل می شوند. کاربران FTTx یا اینترنت فیبر نوری، در جایگاه بعدی قرار دارند که 184 هزار و 485 مشترک هستند.

اینترنت ADSL با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس های صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل کشی و نصب خطوط تازه ندارد. این سرویس با محدودیت هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از 24 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.

در مقابل، اینترنت VDSL روی بسترهای کابل های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و نیاز به کابل کشی دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز 10 برابر ADSL است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه دهد و سرعتی بالغ بر یک گیگابیت دارد.

اینترنت TD-LTE نیز حداکثر سرعت آزمایشگاهی 110 مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، 40 مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به دلیل نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 1287

به "مشترکان اینترنت ثابت از 10.5 میلیون عبور کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشترکان اینترنت ثابت از 10.5 میلیون عبور کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید