نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس مرمت شد

به گزارش مجله پزشکی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از مرمت تزئینات و نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا خبر داد.

نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس مرمت شد

مرتضی آبدار ضمن اعلام این خبر گفت: کلیسای سنت استپانوس در قلب کوه های منطقه بین مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان و در کناره رودخانه ارس واقع شده است که مطابق با اسناد تاریخی موجود، دومین کلیسای مهم ارامنه بعد از قره کلیسا در آذربایجان غربی، در ایران محسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از چنین اثر تاریخی مهمی که سالانه پذیرای گردشگران بسیار از ادیان مختلف است، افزود: بازسازی آثاری که در سده های تاریخی تحت تأثیر بلاهای طبیعی دچار آسیب شده اند، باید به صورت متداول انجام گیرد، مرمت و ساماندهی کلیسای سنت استپانوس نیز همواره توسط کارشناسان زبده میراث فرهنگی در حال انجام است.

وی افزود: بازسازی نقش و نگارهای این کلیسا از تیرماه سال 97 آغاز و اکنون این مرحله از مرمت به صورت کامل به اتمام رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: طی مرمت این کلیسا مراحلی از قبیل استحکام بخشی و تثبیت بتونه زنی و بوم سازی، غبارزدایی و پاک سازی، فن شناسی و بررسی آزمایشگاهی رنگ دانه ها، موزون سازی رنگی و تثبیت نهایی، اجراشده است.

وی ادامه داد: مرمت و بازسازی نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس جلفا بااعتباری قریب بر دو میلیارد ریال انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، وی در ادامه به احداث یک مجتمع بین راهی در جهت گردشگری این کلیسا اشاره کرد و گفت: این مجتمع جهت ارتقا زیرساخت های گردشگری و رفاه گردشگران بازدیدکننده از کلیسا بااعتباری بالغ بر 990 میلیون ریال احداث شده است.

منبع: چمدان
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: biotec-ney.ir شناسه مطلب: 182

به "نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش و نگارهای کلیسای سنت استپانوس مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید